motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 23

Thread: Νέος κάτοχος κ απορίες.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018

Νέος κάτοχος κ απορίες.

Καλησπέρα σε όλους. Νέος κάτοχος λοιπόν (2 μέρες) ενος μεταχειρισμένου cruisym και οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής.
    1. Η σέλα είναι πολύ σκληρή κ με κουράζει πολύ γρήγορα
    2. Η ζελατίνα τρίζει εκνευριστικα πολύ έντονα. Από το συνεργείο μου είπαν πως θέλουν αλλαγές οι λαστιχένιες ροδελες.
    3. Στις λακούβες την ακούς στερεοφωνικά σε σημείο που λέω θα σπάσει το σκούτερ. Σε όλους τόσο έντονο είναι άραγε;
    4. Σήμερα πήγαμε βόλτα με έναν ξάδερφο μου που έχει το gts 300i evo f4 του 16 κ σε ανοίγματα του έφευγα συνεχώς. Εχει τόσο μεγάλη διαφορά σε δύναμη η το gts έχει κάποιο θέμα;
    5. Θελω να το πάω προληπτικά για ένα σέρβις . Έχετε να προτείνετε κάποιον στα δυτικά προάστια;

Ευχαριστώ.

Μέλος dukepapas's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2016

Απ: Νέος κάτοχος κ απορίες.

Ποσα χιλιομετρα εχει?

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

1. Η σέλα έχει λίγο υλικό, γιατί απ' τη μια ήθελαν να χωράει δύο κράνη από κάτω και από την άλλη να έχει μικρή απόσταση από το έδαφος ώστε να ταιριάζει στα ασιατικά αναστήματα. Κακά τα ψέματα η Ευρωπαϊκή αγορά είναι πολύ μικρή σε σχέση με την Ασιατική, η οποία έχει πολύ μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον για τέτοιες εταιρίες. Αν σε κουράζει πολύ γρήγορα υπάρχουν αρκετοί καλοί μάστορες που στη φτιάχνουν όπως θέλεις.
    2. Πολλά SYM το έχουν αυτό. Δες , εκτός απ' αυτό που σου είπαν, μήπως είναι και στην ψηλή θέση. Λογικά αν τη βάλεις στη χαμηλή θα τρίζει λιγότερο, χωρίς να χάσεις πολλή από την προστασία που προσφέρει.
    3. Τα σκούτερ γενικότερα δεν τα πάνε καλά με τις λακούβες, εκτός κι αν έχουν κεντρικά τοποθετημένο αμορτισέρ, ή τέλος πάντων να μην στηρίζονται τα αμορτισέρ στο σύστημα κινητήρα μετάδοσης. Όσο πιο μικρούς τροχούς έχουν το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο.
    4. Το gts δε μπορεί να είναι και evo και f4, θα είναι ένα από τα δύο. Αν είναι μοντέλο 16 θα είναι f4. Οι αλλαγές που έχουν γίνει για να εναρμονιστεί το μοτέρ με τις προδιαγραφές euro 4 έχουν φέρει πιο "γεμάτη" λειτουργία στις μεσαίες στροφές, αλλά παράλληλα έχει χαθεί λίγη από την τελική ταχύτητα.
    5. Εδώ δε μπορώ να βοηθήσω γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018

Το σκούτερ έχει 20000χλμ κ κάτι ψιλά. Ο προηγούμενος δεν είχε αλλάξει ιμάντα κ λέω να του κάνω του κάνω ένα μεγάλο σέρβις πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Για την σέλα με την πρώτη ευκαιρία βλέπω να την γεμίζω με την προϋπόθεση πως δεν θα μου βάλει άλλο κάλυμμα. Αν μπορεί στο δικό του καλός αλλιώς θα μείνει έτσι. Παρήγγειλα χθες κ λάμπες led να δω τι διαφορά θα έχει αν κ ποιο πολύ κάνω την αλλαγή γιατι δεν γουστάρω την κιτρινιλα που βγάζει τώρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον brasidas12 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα σε όλους. Νέος κάτοχος λοιπόν (2 μέρες) ενος μεταχειρισμένου cruisym και οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής.
    1. Η σέλα είναι πολύ σκληρή κ με κουράζει πολύ γρήγορα
    2. Η ζελατίνα τρίζει εκνευριστικα πολύ έντονα. Από το συνεργείο μου είπαν πως θέλουν αλλαγές οι λαστιχένιες ροδελες.
    3. Στις λακούβες την ακούς στερεοφωνικά σε σημείο που λέω θα σπάσει το σκούτερ. Σε όλους τόσο έντονο είναι άραγε;
    4. Σήμερα πήγαμε βόλτα με έναν ξάδερφο μου που έχει το gts 300i evo f4 του 16 κ σε ανοίγματα του έφευγα συνεχώς. Εχει τόσο μεγάλη διαφορά σε δύναμη η το gts έχει κάποιο θέμα;
    5. Θελω να το πάω προληπτικά για ένα σέρβις . Έχετε να προτείνετε κάποιον στα δυτικά προάστια;

Ευχαριστώ.
    Καλοτάξιδο φίλε μου
    Τώρα για το :
    1. Η σέλα νομίζω στο έλυσαν και οι προηγούμενοι. Είτε την ενισχύεις που είναι σχετικά πιο οικονομικό σε σχέση με το να φτιάξεις νέα είτε συνήθιζεις. Υπάρχουν σε ebay & Aliexpress έξτρα μαξιλαράκια με gel που είναι πιο άνετα και μπαίνουν πάνω στη σέλα και δένουν από κάτω με ιμάντες,αλλά πάντα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να στο βουτήξουν αν το αφήσεις έξω.
    Για το 2. Παίζει ρόλο η θέση όντως αλλά γνκ ναι στα περισσότερα της εταιρείας αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα. Δεν θα έβαζα τις μαμά ροδέλες,προσωπικά έβαλα δικές μου και λύθηκε αλλά έχω το citycom s.
    Για το 3. Με τέτοιου είδους αναρτήσεις στην κατηγορία είναι φυσικό να γίνεται ο χαμός με τους ελληνικούς δρόμους και λακουβες. Αυτό ανεξαιρέτως σε όλες τις εταιρείες. Διαφορά θα έβρισκες αν πίσω είχε monoshock και ακόμη πιο πολύ αν μπροστά upside down και πάει λέγοντας. Αλλά ακόμη δεν θεωρούνται δεδομένα στην κατηγορία όπως στις μεγαλύτερες κατηγορίες. Στο μέλλον ίσως γιατί ήδη στα μονοκυλινδρα γυμνά μικρού κυβισμού ακόμη και μικρών εταιρειών μπαίνουν στάνταρ. Παίζουν ρόλο και οι μικροί τροχοί αλλά γνκ και με το citycom s δεν έχω μεγάλη διαφορά.
    Για το 4. Δυτικά προάστια καλός είναι ο Χατζηπαναγιωτης με μεγάλο μειονέκτημα ότι προσπαθώντας να εξυπηρετήσει τους πάντες,χάνει τη μπάλα και πρέπει να μείνεις εκεί να περιμένεις γνώμη μου γιατί αν φύγεις τότε παίζει να μείνει για ώρες μέσα.
    Στάνταρ κάνε 1 σέρβις για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Αν έχει 20.000 χλμ γνώμη μου κάνε σέρβις σε μετάδοση οπωσδήποτε,επίσης αν κλείνει 2ετια άλλαξε και υγρά φρένων και παραφλού. Με καινούριο φίλτρο αέρος και μετάδοση από σέρβις τότε μόλις στρώσουν καλά,θα δεις διαφορά

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Μέλος dukepapas's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2016

Αυτο με την θεση που λες ισως να θελει λιγο περισοτερο αφροδες ιλικο να ανεβεις πιο ψιλα ο ποπουλις αλλα μετα θα χασεις την στήριξη της μεσης.........γιατι θα ειναι πιο λιγος ο χωρος που θα μπαινει μεσα.
    παντως πλακα πλακα αν βαζαν ενα ειδικο εξαρτημα σαν καρεκλακι για ταξιδια σαν μοντα ειναι ιδανικο.............
    Παιδια οσα σκουτερ εχω δει και εχω δοκιμασει......ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ δεν εχει τα ποδια τοσο ψιλα οσο το cruisym για την πολη ειναι το απολιτο για ταξιδι το ξαναλεω οτι και να εχεις πανω απο 2 ωρες θα πιαστεις αυτο δεν το γλιτώνεις...........

Εγω ονειρεύομαι κατι τετοιο σε μοντα για ταξιδια..................

2234483.jpg

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον gogeta5 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλοτάξιδο φίλε μου
    Τώρα για το :
    1. Η σέλα νομίζω στο έλυσαν και οι προηγούμενοι. Είτε την ενισχύεις που είναι σχετικά πιο οικονομικό σε σχέση με το να φτιάξεις νέα είτε συνήθιζεις. Υπάρχουν σε ebay & Aliexpress έξτρα μαξιλαράκια με gel που είναι πιο άνετα και μπαίνουν πάνω στη σέλα και δένουν από κάτω με ιμάντες,αλλά πάντα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να στο βουτήξουν αν το αφήσεις έξω.
    Για το 2. Παίζει ρόλο η θέση όντως αλλά γνκ ναι στα περισσότερα της εταιρείας αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα. Δεν θα έβαζα τις μαμά ροδέλες,προσωπικά έβαλα δικές μου και λύθηκε αλλά έχω το citycom s.
    Για το 3. Με τέτοιου είδους αναρτήσεις στην κατηγορία είναι φυσικό να γίνεται ο χαμός με τους ελληνικούς δρόμους και λακουβες. Αυτό ανεξαιρέτως σε όλες τις εταιρείες. Διαφορά θα έβρισκες αν πίσω είχε monoshock και ακόμη πιο πολύ αν μπροστά upside down και πάει λέγοντας. Αλλά ακόμη δεν θεωρούνται δεδομένα στην κατηγορία όπως στις μεγαλύτερες κατηγορίες. Στο μέλλον ίσως γιατί ήδη στα μονοκυλινδρα γυμνά μικρού κυβισμού ακόμη και μικρών εταιρειών μπαίνουν στάνταρ. Παίζουν ρόλο και οι μικροί τροχοί αλλά γνκ και με το citycom s δεν έχω μεγάλη διαφορά.
    Για το 4. Δυτικά προάστια καλός είναι ο Χατζηπαναγιωτης με μεγάλο μειονέκτημα ότι προσπαθώντας να εξυπηρετήσει τους πάντες,χάνει τη μπάλα και πρέπει να μείνεις εκεί να περιμένεις γνώμη μου γιατί αν φύγεις τότε παίζει να μείνει για ώρες μέσα.
    Στάνταρ κάνε 1 σέρβις για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Αν έχει 20.000 χλμ γνώμη μου κάνε σέρβις σε μετάδοση οπωσδήποτε,επίσης αν κλείνει 2ετια άλλαξε και υγρά φρένων και παραφλού. Με καινούριο φίλτρο αέρος και μετάδοση από σέρβις τότε μόλις στρώσουν καλά,θα δεις διαφορά

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για την σέλα θα ρωτήσω εκεί που είχα φτιάξει κ της μηχανής μου να δω πως θα το κάνουμε.
    Η ζελατίνα είναι στην πάνω θέση μιας κ είμαι κ 1.94. με την πρώτη ευκαιρία θα την λύσω κ θα ψάξω για δικές μου ροδελες.
    Αυτο που παρατήρησα είναι πως η ανάρτηση του gts του ξαδέρφου που οδήγησαν χθες είναι αισθητά ποιο μαλακές από του δικού μου.
    Όταν λες σέρβις στην μετάδοση τι ακριβώς περιλαμβάνει; Διετία κλείνει τον Ιούνιο του 19 άρα αυτά θα τα αλλάξω τότε. Στο περίπου πόσο θα στοιχίσει ένα μεγάλο σέρβις (λαδια, φίλτρο, μπουζί, μετάδοση κλπ); Για να εχω μια ιδέα.

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Για το σέρβις δες στοιχεία συντήρησης εδώ :
    http://www.sym.gr/model/cruisym-300i...-new/#tab-id-3
    Στο τέλος έχει τιμές φίλε μου
    Ιμάντας,μπίλιες,φωλιές,μπο
    Last edited by johnpats; 08-10-18 at 09:36 AM.
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018

Ωραίος. Ευχαριστώ πολύ

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018

Για τα εξουσιοδοτημένα σε Ίλιον κ Περιστέρι έχει κανείς γνώμη μιας κ με βολεύουν καλύτερα από Αιγάλεω;;;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 21/10/2018 Γοργοπόταμος Φθιώτιδας
Σημείο συνάντησης: Στο πάρκινγκ του Χωριάτικο (παλιά Goody's) στο 23ο χλμ της Αθηνών - Λαμίας, στον Άγιο Στέφανο Ώρα συνάντησης: 08:00 Ώρα αναχώρησης: 08:30