motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 έως 24 από 24

Thread: Νέος οδηγός - Αγορά καινούργιου σκόυτερ στα 3500 Ε

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Απ: Νέος οδηγός - Αγορά καινούργιου σκόυτερ στα 3500 Ε

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον nikolas87 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Τελικά ανέβηκα λίγο κατηγορία. Είδα τα citycom s 300 και το cruisym 250 (καινούρια και τα 2). Από άποψη εμφάνισης και τα 2 μου αρέσουν. Για πόλη αντιλάμβανομαι ότι το citycom είναι πιο βολικό, επίσης έχει πιο δυνατό κινητήρα.
    Το cruisym έχει εμφανισιακά διαφορές, πλαστικά, σχέδιο, φαναριά, αλλά δεν το θεωρώ πιο όμορφο, και τα 2 μου άρεσαν . Δεν μπόρεσα να τα κάνω test ride, όμως έκατσα και στα 2, και η θέση cruisym που ήταν πιο καναπεδάτη μου φάνηκε πιο ξεκούραστη, άνετη, είδα ότι μπορώ να κουνάω λίγο πόδια να μην πιάνομαι . Ωστόσο για μένα είναι το μόνο παραπάνω που έχει έναντι του citycom.
    Όπως έχω πει θα είναι το πρώτο μου δίκυκλο, και δεν ξέρω αν αξίζει τα +300 ευρώ μόνο για το κάθισμα, που ήταν πολύ βολικό, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό έλεγχο σου δίνει και αν θα με βολέψει εν τέλει.. Η καθιστή στάση θεωρείται πιο ασφαλής επιλογή;
    Η θέση οδήγησης έχει να κάνει πιο πολύ με τον οδηγό και τις διαδρομές του,είναι υποκειμενικό δλδ. Στην πόλη στην όρθια θέση παίρνεις καλύτερα τις πληροφορίες που θες σαν οδηγός και είσαι πιο άνετα αλλά κουράζει πιο πολύ γνκ όσο πιο πολύ κάθεσαι. Η καναπεδατη είναι πιο ξεκούραστη όπως διαπίστωσες.
    Οι διαφορές δεν είναι μόνο στη θέση όπως είδες. Το citycom s λόγω διαφορετικών τροχων και κατ επέκταση διαφόρων στη μετάδοση,χρησιμοποιεί ελαφρώς διαφορετικά τον F4,βλέπεις δλδ διαφορές μικρές στο πως ξεκινάει το κάθε ένα που έρχεται η ροπή,αυτά εάν έχεις καβαλήσει και τα 2. Τώρα με το 250 οι διαφορές είναι μεγαλύτερες με το citycom s που φοράει τον F4 να παιρνει σημεία
    Από εκεί και έπειτα υπάρχουν μικρές διαφορές όπου το cruisym παίρνει πολλά σημεία. Υπάρχει όντως διαφορά σε ποιότητα,συναρμογη,ακόμη και με το μάτι,οι χώροι στο cruisym πιο άνετοι και μεγάλοι συν και ότι έχει αμορτισέρ και χώρο κάτω από τη σέλα,μπροστά τα ντουλαπάκια δεν είναι απαράδεκτα σαν του citycom s,γνκ οι διαφορές δικαιολογούν τη διαφορά μεταξύ 1000€ με τον F4 κινητήρα ή τα 300€ με τον 250 του cruisym.
    Προσωπικά έχοντας το citycom s 3,5 χρόνια + στην κατοχή μου με αρκετά χλμ χωρίς προβλήματα και χωρίς να το χω μετανιώσει θα σου έλεγα πως αν δεν σε νοιάζει η έξτρα άνεση του F4 κινητήρα τότε αξίζει η διαφορά τους στα 300€,αν εγώ σήμερα ήθελα 1 όχημα για εντός πόλης και για καμοια εξόρμηση εκτός δικάβαλο και ήμουν μεταξύ των 2 που λες θα πήγαινα στο cruisym έστω 250 ή ιδανικά στο 300

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2018

Ευχαριστω! Με προβληματιζει η θεση (που αν κι οταν καθισα μου φανηκε πραγματικα αψογη) γιατι ειμαι νεος οδηγος και δεν ξερω ισως χρειαζομαι τις καλυτερες πληροφοριες που θα θελω, οπως ειπες. Αλλα η αληθεια ειναι πως μαλλον παω προς το cruisym !

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Ευχαριστω! Με προβληματιζει η θεση (που αν κι οταν καθισα μου φανηκε πραγματικα αψογη) γιατι ειμαι νεος οδηγος και δεν ξερω ισως χρειαζομαι τις καλυτερες πληροφοριες που θα θελω, οπως ειπες. Αλλα η αληθεια ειναι πως μαλλον παω προς το cruisym !
    Επειδή είναι δύσκολες εποχές και δεν μπορούμε να αλλάζουμε σαν τις κάλτσες όπως παλιά,προσωπικά το cruisym το βρίσκω πιο ολοκληρωμένη πρόταση που θα κρατήσεις για καιρό. Το citycom s είναι εργαλείο δουλειάς πραγματικά,σου δίνει τα απολύτως βασικά σε καλή τιμή. Το cruisym σου δίνει τη δυνατότητα για κάτι παραπάνω σε πιο άνετο ταξίδι θες,σε πιο ανετη θέση,πιο άνετους χώρους,γνκ πιστεύω θα σε βολέψει μετέπειτα σαν λίγο πιο προχωρημένο χρήστη. Ακόμη και το 250 θα σε καλύψει αν δεν είχες πείρα πριν

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Το cruisym να πάρεις που και φρέσκο μοντέλο και ας είναι και 250
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 23/9/2018 εκδρομή στην Στενή Ευβοίας
Κυριακή 23/9/2018 εκδρομή στην Στενή Ευβοίας Η πρώτη ημερήσια εκδρομή του Scooter Club Hellas για τον μήνα Σεπτέμβριο θα πραγματοποιηθεί στην Στενή Ευβοίας,απολαυστικά χιλιόμετρα με μπόλικη και καλή διάθεση! Γεμίστε τα ντεπόζιτα σας και ελάτε να περάσουμε όμορφα!!!