motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 28

Thread: ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΣΙΑ με σκουτερ YAMAHA Nmax 125

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2018

Cool ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΣΙΑ με σκουτερ YAMAHA Nmax 125

Λίγα λόγια για το ταξίδι καθώς και πληροφορίες...η διαδρομή που ακολουθήθηκε ήταν Κέρκυρα-Στάλινγκραντ (σημερινό Βόλγκογκραντ)-Κέρκυρα...το ταξίδι σχεδιάστηκε και οργανώθηκε 6 μήνες πριν, αποκλειστικά από εμένα με συλλογή πληροφοριών και χαρτών μέσω νετ...είχα μόνο 16 μέρες στη διάθεση μου, να φτάσω Ρωσσία και να ξαναεπιστρέψω...το αρχικό πλάνο ηταν μοιρασμένες ισόποσες ημερήσιες αποστάσεις της τάξης των 600 περίπου χλμ...μέχρι και την 4η μέρα, όλα πήγαιναν σύμφωνα με το πλάνο και χωρίς κανένα απρόοπτο... φεύγοντας απο Μαριούπολη όμως, πηγαίνοντας προς τα σύνορα με Ρωσσία, με σταμάτησαν Ουκρανοί στρατιώτες και δεν μου επέτρεψαν να συνεχίσω γιατί 5 χλμ παρακάτω γίνονταν μάχες...μου πρόσφεραν καφεδακι και μετα απο μια πολυ φιλικη κουβεντουλα που ειχαμε, μου σύστησαν να παρακαμψω όλη την ανατ. Ουκρανια και να κατευθυνθω προς Χάρκοβο και απο κει να επιχειρησω να περάσω Ρωσσια...αφού μου έδωσαν νερό για το δρόμο, τους ευχαρίστησα και άρχισα να κινούμαι προς Χάρκοβο...μετα απο μια εξαντλητικη διαδρομή, κινούμενος μεσα απο χωραφια και βομβαρδισμενη ασφαλτο, εφτασα στο Χάρκοβο οπου και διανυκτέρευσα με σκοπό το πρωι επιτέλους να περάσω Ρωσσία με μια μέρα καθυστέρηση...υστερα απο 3ωρο εξονυχιστικο ελεγχο στα σύνορα, 15 ώρες συνεχούς οδηγησης, 900 χλμ ασταματητης πορείας και 4 ανεφοδιασμούς ρεζερβουάρ...2 το άλλο πρωι επιτέλους Στάλινγκραντ...η παράκαμψη αυτή επιμήκυνε το αρχικό πλάνο των.6000 χλμ σε 7500...οι 11 μέρες κινούμενος και 3 που έμεινα Στάλινγκραντ...η μικρότερη απόσταση που διανύθηκε ανα ημερα ηταν 550 χλμ και η μεγαλύτερη 900...απο 12 έως 15 ώρες οδηγησης ανα ημερα, με 2 στάσεις όχι πανω απο τέταρτο για βενζίνη και καφέ...έμενα σε χόστελ από 6-13€ ανά βράδυ, πλην τελικού προορισμού που έμεινα σε καλό ξενοδοχείο...μηχανάκι μαμά χωρίς επεμβάσεις στον κινητήρα, από σέρβις...οι χώρες ήταν Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Μολδαβία, Ουκρανία, Ρωσσία και ξανά πίσω από την ανάποδη...σε καμμία χώρα διόδια πλην Ελλαδιστάν...οι μηχανές ταξιδεύουν δωρεάν σε όλες αυτές τις χώρες, χωρίς την προμήθεια κάρτας βινιέτας...επιπλέον, το διαβατήριο είναι αρκετό, πλην Ρωσσίας όπου απαιτείται και βίζα....για όχημα χρειάζεται να έχετε και πράσινη κάρτα...εγώ το είχα ασφαλίσει για οδική για μηχανική βλάβη, κάτι όμως που δε χρειάστηκε γιατί το μηχανάκι δεν με έδωσε ποτέ και πουθενά...για κλοπή δεν μου το ασφαλίζαν...έτσι πήγα υπ' ευθύνη μου...οι έλεγχοι στα σύνορα των βαλκανικών χωρών είναι χαλαροί, δυσκολεύουν στην Ουκρανία και γίνονται πιο χρονοβόροι στη Ρωσσία...στην τελευταία απαιτείται να συμπληρώσετε ειδική φόρμα εις διπλούν στην αγγλική, προσωρινής εισαγωγής οχήματος...την οποία επιστρέφετε κατα την έξοδό σας...αν μπορείτε αποφύγετε Ουκρανία...οι δρόμοι άθλιοι και μπορεί να τυχετε αστυνομικούς που θέλουν ''λαδι'' για να σας αφήσουν να συνεχίσετε το ταξίδι σας.

Να συμπληρωσω, το ταξίδι όλο μου πήγε περιπου 1200€, όλα μέσα....διαβατήριο,βίζα, σερβις στο μηχανάκι, ξενοδοχεία, φαγητά, βενζινες...η βενζίνη όσο απομακρυνεσαι απο Ελλαδα, κοστίζει όλο και φθηνότερα...εδώ γέμιζω με 11€ και στη Ρωσσία με 5,5€...συνολικά μονο σε βενζινες ξοδεψα 240€ πάνε ελα και ανεφοδιαστηκα περιπου 34 φορες...αυτα...!!!

Μέλος R1der's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2014

Απ: ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΣΙΑ με σκουτερ YAMAHA Nmax 125

Ακούγεται απίθανο!!! Τρομερή διαδρομή και με τέτοιο μηχανάκι!!!

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010

τι είπες και έκανες φιλαράκι....μπράβο σου....
    περιμένω-ουμε μερικές ενδεικτικές φωτό του ταξιδιού σου για να "ταξιδέψουμε" και εμείς.....
    SH 300 2011
    HONDA είτε με 2 είτε με 4 ρόδες .....

Νέο Μέλος Kaikas's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Απίστευτος μπράβο απίθανη εμπειρία μια εμπειρία που πιστεύω ότι πολλοί εδώ μέσα θα θέλαμε να ήμασταν μαζί σου
    !!!
    Χρήστος cruisym 300!!

Νέο Μέλος tzarot's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Respect !!!
    ταξιδεύω άρα υπάρχω...

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Συγχαρητήρια φίλε μου,μπράβο

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Μέλος Storm's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010

Πολλά περίμενα να διαβάσω, αλλά όχι αυτό.
    Τέτοιο ταξίδι με σκούτερ και μάλιστα με 125άρι...
    Μπράβο ρε φίλε. Το λέει η καρδιά σου! Ωραίος!
    Kymco Agility City [2008] -> Piaggio MP3 Yourban LT [2011] -> Sym Joyride 200is [2017]

Moderator Chris Xmax's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2017

Μπράβο φίλε μου… για την τόλμη να ταξιδέψεις μόνος σου, με ενα μηχανάκι μικρού κυβισμού και μεγέθους για τόσα πολλά χιλιόμετρα.
    Είμαι σίγουρος οτι με την οργάνωση που είχες, ανταμοίφθηκες στο έπακρο απο τις εικόνες και τις καταστάσεις που πέρασες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!!
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!! Να περάσετε όσο πιο όμορφα γίνεται !!!