motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 21 έως 30 από 33

Thread: Nέος - σε αναζήτηση

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

απ: Nέος - σε αναζήτηση

Παιδια μέσω π.μ για την αναγγελία
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2018

απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον gogeta5 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Δεν θα σου πρότεινα να δεις κάποιο Symphony st 200 ή sr 125 & 150,δεν θα κερδίσεις τπτ σε σχέση με 1 pcx σε οικονομία σέρβις - κατανάλωσης - ευελιξίας.
    Θα ήταν η επόμενη ερώτηση. Σ ευχαριστώ

Απο αυτά που πρότεινες κατανάλωση και κόστη συντήρησης είναι τα ίδια με το pcx; Περισσότερο για το Joyride γιατί το xenter οντως δεν τα δίνουν απ οτι χάζευα.

Επίσης (γιατί όπου σταθώ και οπου βρεθώ ρωτάω)θα ήθελα την γνώμη σας σαν επιλογές που μου πρότειναν piaggio σειρά x (όποιο μοντέλο βγαίνει λόγω budget) , kymco , yamaha majesty, forza 250
    Αν υπάρχει κάποιο που από κατανάλωση-συντήρηση είναι κοντά σε επίπεδα pcx.

Και ένα τελευταίο για να αρχίσω να μπαίνω ουσιαστικά σε αναζήτηση. Απο πόσα χιλιόμετρα/χρονολογία και κάτω να κοιτάω;
    Τι θεωρείται καλή τιμή? Στα v strom πχ ήξερα ότι αν βρείς μοντέλο του 08 με abs στα 4000 είναι σουπερ ευκαιρία. Σε αυτά υπάρχει μπουσουλας;

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον nikxat Εμφάνιση δημοσίευσης

Απο αυτά που πρότεινες κατανάλωση και κόστη συντήρησης είναι τα ίδια με το pcx; Περισσότερο για το Joyride γιατί το xenter οντως δεν τα δίνουν απ οτι χάζευα.

Επίσης (γιατί όπου σταθώ και οπου βρεθώ ρωτάω)θα ήθελα την γνώμη σας σαν επιλογές που μου πρότειναν piaggio σειρά x (όποιο μοντέλο βγαίνει λόγω budget) , kymco , yamaha majesty

Και ένα τελευταίο για να αρχίσω να μπαίνω ουσιαστικά σε αναζήτηση. Απο πόσα χιλιόμετρα/χρονολογία και κάτω να κοιτάω;
    Τι θεωρείται καλή τιμή? Στα v strom πχ ήξερα ότι αν βρείς μοντέλο του 08 με abs στα 4000 είναι σουπερ ευκαιρία. Σε αυτά υπάρχει μπουσουλας;
    Αν θες αξιοπιστία και αρεα σέρβις και χαμηλή κατανάλωση δες pcx
    Τα symphony έχουν ανα 10.000-12.000 μεγάλο και καίνε 1+ λίτρο παραπάνω.

Από την γενιά του pcx και μέτα ειναι τα μοναδικά που έχουν αρεα σέρβις
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs

Φωτης

YAMAHA TMAX

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Να στο πω έτσι. Σε κατανάλωση και κόστος συντήρησης δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάτι που να κοντράρει στα ίσα το pcx όταν κινηται στην πόλη. Θα βρεις πιο άνετο,με καλύτερο φρενο αλλά σε κόστος συντήρησης,κατανάλωσης και συχνότητα σέρβις όχι φίλε μου,ακόμη και τώρα. Ίσως το N Max να μπαίνει στη σύγκριση αλλά δεν πιστεύω ότι θα βρεις με 2 ρόδες N Max στα 1800€ ή σε 1 κομματι γνκ. Πάντως στα παραπάνω όχι δεν θα βρεις αντίπαλο.
    Τα χλμ τώρα έχει να κάνει με το χρήστη. Αλλο τα 50.000 χλμ στα χέρια πιθήκου που το εστιβε και άλλαζε λάδια κάθε 29 Φεβρουαρίου και άλλο στα χέρια 1 ψυχαναγκαστηκου. Το καλό με το pcx είναι ότι έχει αποδείξει ότι δεν νιώθει γνκ από την κακή χρήση,δύσκολα δλδ θα το χαλάσει κάποιος. Γι αυτό κρατάνε τιμή σχετικά. Εάν θες τη γνώμη μου και σε παίρνει οικονομικά δες για 15 μοντέλο αν θυμάμαι καλά είχε αλλαγή. Αλλά γνκ δεν νιώθει εύκολα από κατάχρηση,πρέπει να ναι όντως πιθηκος ή να χει αστοχία για να βγει θέμα.
    Είχα 2 v strom στο παρελθόν,δεν είναι ακριβώς το ίδιο στο θέμα τιμής,βλέπεις έχει πολύ πιο περιορισμένο κοινό το v strom αν και δημοφιλές μεσαίο,σε σχέση με το pcx,το 2ο είναι τρελό εργαλείο δουλειάς σε πόλη και θα φύγει.
    Τώρα θα σου πρότεινα εάν πας σε pcx δες το τι ζητάει σε κάθε σέρβις,ενημερώσου,αν δλδ δεις pcx με 24.000 χλμ που δεν έχει κάνει το μεγάλο σέρβις,τότε θα σου βγει πιο ακριβά μέσα σε λίγους μήνες. Αντίθετα αν δεις 1 με 30.000 χλμ που μόλις άλλαξε ιμάντα,λάστιχα έκανε και ρύθμιση βαλβίδων κτλ τότε θα ναι καλή λύση για το budget σου. Κοίτα δλδ τα διαστήματα σέρβις και δες χλμ με βάση πότε έρχονται τα χοντρά 1α έξοδα λόγω χλμ. Πχ εάν δεις 2ετιας symphony με 12.000 χλμ,έρχονται μεγάλο σέρβις και λάστιχα,από 300€ και ανεβαίνεις ανάλογα το τι χρήση είχε. Το pcx στα 24.000 έχει καλό σέρβις και αν σκεφτείς ότι παίζει 3ετιας σου ρχεται συνδυασμό με λάστιχα. Οπότε κοίτα τα χλμ και τα σέρβις. Κατά τ αλλά όπως πχ με το v strom,ήξερες κινητήρας και πλαίσιο είναι άτρωτα,είχε λίγο αδύναμα φρένα και όχι την πιο ανετη ανάρτηση σε σχέση με ανταγωνισμό
    Οι άλλες επιλογές που σου προτείνουμε παίρνουν αλλά σημεία,πχ symphony-sr & st έχουν για μένα καλύτερα φρένα,αλλά δεν συγκρίνονται τα κόστη. Αν θες χαμηλή κατανάλωση και συντηρηση και κόστη γνκ τότε το pcx έχει την πρωτιά ακόμη και με 1 sh.

Επίσης (γιατί όπου σταθώ και οπου βρεθώ ρωτάω)θα ήθελα την γνώμη σας σαν επιλογές που μου πρότειναν piaggio σειρά x (όποιο μοντέλο βγαίνει λόγω budget) , kymco , yamaha majesty, forza 250

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2018

απ: απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

δες το τι ζητάει σε κάθε σέρβις,ενημερώσου
    Μόλις τελείωσα το thread συντήρησης για το pcx150. Σίγουρα με μισο βαθμό μυωπία κληρονομιά. Το λάδι πρέπει να είναι Β και πάμε στη Μιχαλακοπούλου στο στενό. Το πιασα!Αν και δεν θέλω να χρεωθώ βλέπω με μικρή διαφορά το αερόψυκτο JET14. Υποψιάζομαι οτι ποιότητα μέρα με τη νύχτα με το pcx αλλά στο καινουργιο μπορεί να παίξει διακονισμός.
    Οπότε καμια μέρα θα πάω να το δώ

Eρώτηση: τα +400 του υδρόψυκτου δεν ειναι αρκετά;

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

απ: απ: απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Μόλις τελείωσα το thread συντήρησης για το pcx150. Σίγουρα με μισο βαθμό μυωπία κληρονομιά. Το λάδι πρέπει να είναι Β και πάμε στη Μιχαλακοπούλου στο στενό. Το πιασα!Αν και δεν θέλω να χρεωθώ βλέπω με μικρή διαφορά το αερόψυκτο JET14. Υποψιάζομαι οτι ποιότητα μέρα με τη νύχτα με το pcx αλλά στο καινουργιο μπορεί να παίξει διακονισμός.
    Οπότε καμια μέρα θα πάω να το δώ

Eρώτηση: τα +400 του υδρόψυκτου δεν ειναι αρκετά;
    Για το jet14 είναι όπως σου είπαμε πιο πάνω. Οι άλλες εταιρείες μπορεί να έχουν πρόταση στην ίδια κατηγορία με κάποιο άλλο τομέα που τα πάει καλύτερα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Jet 14 θα σου δώσει καλύτερη πέδηση,με δισκοπλακες μπρος και πίσω και μεταλλικά σωληνάκια υψηλής όπως και μονοκαναλο Abs,στο μπροστινό τροχό μόνο σε σχέση με τη συνδυασμένη πέδηση με δισκοπλακα μπροστά και ταμπουρο πίσω του pcx. Από εκεί και πέρα δεν σου δίνει τπτ παραπάνω ή ίδιο ένα jet14,είναι απλά 1 Value for money,το pcx 150 είναι πιο δυνατό,πολύ πιο οικονομικό,είτε κατανάλωση είτε σέρβις είτε συχνότητα σέρβις,έχει πολύ καλύτερη συναρμογη συν ότι έχει αποδείξει αξιοπιστία στο χρόνο και την πίεση. Το μοναδικό που περνάει μπροστά το Jet14 στη συγκεκριμένη περίπτωση πλην της πέδησης είναι το γεγονός ότι πας σε ολοκαίνουριο άρα ούτε άγχος ούτε η τύχη σε τέτοιο βαθμό το τι,πως,πότε έγινε και αν σου βγάλει,μόνο η πιθανότητα αστοχίας. Προσωπικά δεν μου αρέσει να μπλέκω με την ψυχοφθορα διαδικασία είτε πώλησης είτε ανερευσης μτχ. Είτε το δίνω σε επαγγελματία είτε πάω σε ολοκαίνουριο. Πολύ δύσκολα θα έμπαινα στη διαδικασία να βρω 1 καλό μτχ,πρέπει να ξέρω τον χρήστη και το όχημα να το βλέπω απ όταν το πήρε.
    Από εκεί και έπειτα διαλέγεις και παίρνεις. Αν θες οικονομία πας σε pcx,δεν υπάρχει σύγκριση στα μτχ ούτε που πλησιάζουν οι Value for money εταιρείες. Από μικρά είχα και sh150 & symphony-sr 150 και έχω δοκιμάσει το pcx οπότε μπορώ να σου πω ότι στην οικονομία και συναρμογη και ποιότητα ήταν πολλά σκαλοπάτια πάνω τα 2 honda. Στο symphony-sr βρήκα καλύτερα φρένα και λίγο πιο ανετη ανάρτηση. Αν δεν σε νοιαζουν τα υπόλοιπα πας σε κάτι τέτοιο.
    Για μένα εάν κοιτάς καθαρά το κόστος χρήσης και συντήρησης για τις διαδρομές που λες χωρίς να χεις προβλήματα τότε πήγαινε σε pcx. Αν μπορείς να κάνεις 1 υπέρβαση απλά εκεί πας σε έμπορο που μπορεί να κάνει ευκολίες και σε μτχ (με ότι συνεπάγεται) τότε δες το n max

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2018

απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Πολύ δύσκολα θα έμπαινα στη διαδικασία να βρω 1 καλό μτχ,πρέπει να ξέρω τον χρήστη και το όχημα να το βλέπω απ όταν το πήρε.
    Δυστυχώς έτσι είμαι και εγώ. Το πρόβλημα όμως είναι ο συνδιασμός. Σε μια μηχανή κάτι ξέρω να ελέγξω. Στο scooter εκτος οτι πολλα δεν φαίνονται, δεν εχω καμια εμπειρία οπότε μερικά πράγματα θα μου φαίνονται περίεργα
    ενώ παίζει να είναι φυσιολογικά. Συν οτι ο ήδη ακριβός εμπορος βάζει άλλη μια επιβαρυνση στην τιμη σε περίπτωση διακονοισμού. Δεν βλέπω τρόπο να βγεί αυτή η εξίσωση.

Οπότε για να τελείωσει κάποια στιγμή και αυτό το νήμα κατέληξα οτι θα περιμένω μπας και. Αν όχι θα κοιτάξω στο ενδιάμεσο ακριβώς την επιβάρυνση στη συντήρηση - κατανάλωση του jet14. Αν μηνιαία βγαίνει μέχρι 10- 12 ευρώ θα πάω για jet14.
    Aν και πάλι δεν θα πάω για παπί.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Δυστυχώς έτσι είμαι και εγώ. Το πρόβλημα όμως είναι ο συνδιασμός. Σε μια μηχανή κάτι ξέρω να ελέγξω. Στο scooter εκτος οτι πολλα δεν φαίνονται, δεν εχω καμια εμπειρία οπότε μερικά πράγματα θα μου φαίνονται περίεργα
    ενώ παίζει να είναι φυσιολογικά. Συν οτι ο ήδη ακριβός εμπορος βάζει άλλη μια επιβαρυνση στην τιμη σε περίπτωση διακονοισμού. Δεν βλέπω τρόπο να βγεί αυτή η εξίσωση.

Οπότε για να τελείωσει κάποια στιγμή και αυτό το νήμα κατέληξα οτι θα περιμένω μπας και. Αν όχι θα κοιτάξω στο ενδιάμεσο ακριβώς την επιβάρυνση στη συντήρηση - κατανάλωση του jet14. Αν μηνιαία βγαίνει μέχρι 10- 12 ευρώ θα πάω για jet14.

Φίλε μου δεν είναι τραγική η κατανάλωση ή το κόστος του Jet14 σαν συντήρηση. Απλά είναι τόσο μπροστά το pcx σ αυτό τον τομέα,1 συντηρητικός χρήστης φτάνει την κατανάλωση σχεδόν παπιου με πολύ πιο αραιά σέρβις και ευκολία χρήσης συν οι χώροι. Από κει και έπειτα και το Jet14 δεν είναι τραγικό το κόστος. Αλλά για μένα εφόσον αλλάζεις δεδομένα και κοιτάς για καινούριο με διακανονισμό τότε πήγαινε δες το n max 125 κούτα. Εάν δεν θες να κάνεις τέτοια υπέρβαση με διακανονισμό είτε περίμενε να μαζέψεις μετρητά ή πάρε 1 pcx που είναι τρομερά οικονομικό. Εάν δεν θες να μπλέξεις με μτχ πήγαινε στο Jet14,στη σελίδα του γκοργκολη έχει τα στοιχεία συντήρησης . Μπορείς να υπολογίσεις με βάση πολλά χλμ κάνεις το μήνα τι θα σου στοιχίζει και πότε

Νέο Μέλος panosfc's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2018

απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Ρωτα παιδια εδω μεσα να σου πουν ενα αξιοπιστο συνεργειο Honda και μολις βρεις ενα pcx που θελεις τραβα να το δει.Αν σου δωσει το οκ τσιμπα το.
    Αλλιως κοιτας κουτα το jet 14.
    Απο το να πας σε παπι 1000 φορες μτχ pcx για πολλους λογους.
    Παναγιωτης

Yamaha Xmax 250 (2016)
    Sym Symphony ST 200i

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: απ: Nέος - σε αναζήτηση

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον panosfc Εμφάνιση δημοσίευσης
    Ρωτα παιδια εδω μεσα να σου πουν ενα αξιοπιστο συνεργειο Honda και μολις βρεις ενα pcx που θελεις τραβα να το δει.Αν σου δωσει το οκ τσιμπα το.
    Αλλιως κοιτας κουτα το jet 14.
    Απο το να πας σε παπι 1000 φορες μτχ pcx για πολλους λογους.
    Τι να λέμε τωρα pcx σε κατανάλωση και μετα το χάος
    Εχω ενα 125 το πάω τέρμα λες και έχω το tmax και πάνω από 2.6 δεν γράφει καλοκαίρι και με νορμάλ ρυθμούς 2.2-2.3

Μην μπλέκεις με τα sym στα μικρά κυβικά έχουν παρα πολλά μείον
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs

Φωτης

YAMAHA TMAX

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!!
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!! Να περάσετε όσο πιο όμορφα γίνεται !!!