motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 46

Thread: Νεος οδηγος απο βεσπα σε beverly

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Νεος οδηγος απο βεσπα σε beverly

Μετα απο αρκετες αποριες και διαβασμα εχω να πω μπραβο σε ολους για την ενασχοληση και το ενδιαφερον για τις δυο ροδες

Θα ηθελα επειδη προερχομαι απο βεσπα καποιες συμβουλες οδηγησης σχετικα με το beverlaki μας. Δε ξερω αν μου φαινεται ή δεν εχω συνηθισει αλλα το ψιλοφοβαμαι. Στος στροφες νομοζω γλιστραω. Στο δρομο νομιζω τρανταζεται. Οπως και να χει οι πιο εμεπιροι τα φωτα σας. Ελπιζω να μη κουραζω και το θεμα να χει ουσια!

Administrator johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Απ: Νεος οδηγος απο βεσπα σε beverly

Θελει λιγο εξοικειωση γιατι πας απο πολυ μικρες ροδες σε πολύ μεγάλες.επισης πας απο αλλης φιλοσοφίας αμορτισερ σε διαφορετικής φιλοσοφίας.
    Θα προτεινα να κανεις μια μεγαλη επαρχιακη βολτα για να συνηθισεις το μηχανακι το οποιο ειναι πολυ σταθερό γενικά.Οτι τρανταζεται ίσως και να εχεις δικιο,παρ ολ αυτα διαβασε το εγχειριδιο χρήσης για να ρυθμισει ςσωστά τα πίσω αμορτισερ και την πίεση ελαστικών.
    Γιαννης

Νέο Μέλος ges's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2018

Καταρχάς δεν υπάρχει κατά την γνώμη μου καλύτερο σχολειό από τηv VESPA.

Για πιο πράγμα να πρωτομιλήσω ;

Για την εξάρθρωση αριστερού καρπού όταν επιλέγεις πρώτη η τέταρτη μαζί με το συμπλεκτάρισμα ;
    Για τα ταμπούρα στις παλαιότερες που απλός ψηλοτρίβανε ;
    Για την ισορροπία με το δεξή σου πέλμα ανάμεσα στο κεντρικό τούνελ και το πετάλι του πίσω φρένου ;
    Για της ανάρτησης μονού βραχίονα εμπρός και πίσω ( η μπροστά όμως έργο τέχνης πλάκα πλάκα ) και όλο το βάρος δεξιά ;
    Για τα ελαστικά 10'' που όλα περνάγανε από την μέση σου ;

Τι θέλω να πω ;

Ότι αφού ήσουν τόσο καιρό με VESPA με ένα πιο καινούργιο scooter σε λίγο καιρό οπός είπε και ο Γιάννης από πάνω θα το πας σφαίρα

Καλούς δρόμους.
    Γιώργος

VESPA PX 200E
    HONDA Dream 100
    SUZUKI Birdie 50
    HONDA Innova 125
    SUZUKI DL650
    KYMCO Agility 125
    APRILIA Sportcity 125
    HONDA Astrea Grand 110
    SYM Jet14 125 L/C
    PIAGGIO XEVO 250ie

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Σας ευχαριστω. Οντως μεγαλο σχολειο η βεσπουλα. Απλα το μονο που με παραξενευει ειναι οτι προς τα δεξια φαινεται το μηχανακι σε στροφες κλπ ναναι πιο ελαφρυ ας το πω δημιουργωντας ανασφαλεια αποτο δεξια. Ισως ειναι οι δισκοπλακες αριστερα που το κανουν πιο σταθερο στο εμπα αριστερων στροφων. Σε καθε περιπτωση θα περασω και για μια υγυγραμμιση

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Καλησπέρα σε όλους: Συγγνώμη που αναβιώνω το θέμα αλλά μετά από επίσκεψη σε ένα λαστιχά έχω τα εξής. Το κοπάνημα στο τιμόνι ίσως ευθύνεται στα ελαστικά. Κατά τα άλλα το ψάρεμα στα δεξιά που κάνει δε μπορεί να με βοηθήσει κανείς. Δε ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ ώστε να μη με κοροιδεύουν. Όταν αφήνω ΄χερια με παίρνει δεξιά. Και όταν παίρνω δεξιά στροφή νιώθω θα πέσω. Στα 70-80 ομπροστα τροχός πάει πάνω κάτω νιώθω όλη την ανάρτηση (φυσολογικό λέει). Όλα αυτά βάζοντας 30 psi αέρα στα λάστιχα μπρος και πίσω έγιναν πιο έντονα, ψαρεύει πιο πολύ δεξιά νιώθω πιο έντονα ότι θα πέσω δεξιά και το τιμόνι έχει γίνει πανάλαφρο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να μη ρωτάω χαζομάρες στα συνεργεία κα να λύσω το πρόβλη μά μου? Το μοντέλο έιναι beverly police 2017 έχω 1500km και είναι καινούριο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Dvlaxos21 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα σε όλους: Συγγνώμη που αναβιώνω το θέμα αλλά μετά από επίσκεψη σε ένα λαστιχά έχω τα εξής. Το κοπάνημα στο τιμόνι ίσως ευθύνεται στα ελαστικά. Κατά τα άλλα το ψάρεμα στα δεξιά που κάνει δε μπορεί να με βοηθήσει κανείς. Δε ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ ώστε να μη με κοροιδεύουν. Όταν αφήνω ΄χερια με παίρνει δεξιά. Και όταν παίρνω δεξιά στροφή νιώθω θα πέσω. Στα 70-80 ομπροστα τροχός πάει πάνω κάτω νιώθω όλη την ανάρτηση (φυσολογικό λέει). Όλα αυτά βάζοντας 30 psi αέρα στα λάστιχα μπρος και πίσω έγιναν πιο έντονα, ψαρεύει πιο πολύ δεξιά νιώθω πιο έντονα ότι θα πέσω δεξιά και το τιμόνι έχει γίνει πανάλαφρο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να μη ρωτάω χαζομάρες στα συνεργεία κα να λύσω το πρόβλη μά μου? Το μοντέλο έιναι beverly police 2017 έχω 1500km και είναι καινούριο.
    φίλε καλοτάξιδο το νέο σου απόκτημα.
    πολλά ελαστικα που μπήκαν στα μπεβερλι ειναι στραβα απο το εργοστάσιο οπότε αφου εχεις τετοια κακη εμπειρία οδήγησης θα πρότεινα άμεσα να τα αλλάξεις.
    γενικά τα μπεβερλι ειναι οπισθόβαρα οπότε αν αφήνεις τα χερια το τιμόνι θα κοσκινίζει.να φανταστείς οτι στα 2 μπεβερλι που ειχα ,αν εβαζα καποιο βαρυ αντικείμενο στο ντουλαπάκι δεξια η αριστερά,επηρέαζε τοτρόπο οδήγησης.μιας και απο τα συνεργεία σου λένε οτι όλα ειναι καλά προχωρησε σε αλλαγη ελαστικών
    Γιαννης

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Αγαπητε γιαννη σε ευχαριστω για την απαντηση. Απλα προσπαθω νανκαταλαβω. Το κοσκινισμα απο το τιμονι το κανει οταν εχω τα χερια στο τιμονι. Εχω κοιταξει καθως οδηγω την αναρτηση και παει πανω κατω. Το κοσκινισμα το παλευω. Το ψαρωμα στις δεξια στροφες με ανησυχει. Εσυ τι αερα βαζεις μπρος πισω; Μηπως και διορθωσω λιγο το προβλημα μεχρι να αλλαξω λαστιχα. Ειναι κριμα να αλλαξω καινουρια λαστιχα γαμωτο. Εν τω μεταξυ δε βγαζω ακρη αν ειναι και ρουλεμαν τιμονιου. Γενικως εχω διαβασει πολλα
    Και ακρη δε βγαζω

Senior Member orfeas92's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010

Αν αλλάξεις λαστιχα, θα λυθει σίγουρα το κοσκινισμα(εννοείται ότι θα σου κάνουν και ζυγοσταθμιση). Για το άλλο θέμα δεν είμαι σίγουρος. Το τιμόνι είναι σε απόλυτη ευθεία με τη ροδα ή θελει μήπως λίγο ίσιωμα?
    __________​__________

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Dvlaxos21 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Αγαπητε γιαννη σε ευχαριστω για την απαντηση. Απλα προσπαθω νανκαταλαβω. Το κοσκινισμα απο το τιμονι το κανει οταν εχω τα χερια στο τιμονι. Εχω κοιταξει καθως οδηγω την αναρτηση και παει πανω κατω. Το κοσκινισμα το παλευω. Το ψαρωμα στις δεξια στροφες με ανησυχει. Εσυ τι αερα βαζεις μπρος πισω; Μηπως και διορθωσω λιγο το προβλημα μεχρι να αλλαξω λαστιχα. Ειναι κριμα να αλλαξω καινουρια λαστιχα γαμωτο. Εν τω μεταξυ δε βγαζω ακρη αν ειναι και ρουλεμαν τιμονιου. Γενικως εχω διαβασει πολλα
    Και ακρη δε βγαζω
    κατ αρχην μην αγχωνεσαι.σε ενα σοβαρο συνεργειο μπορουν να διαπιστώσουν αν ευθυνεται το ρουλεμαν που αποκλειεται μιας και ειναι καινούριο.βαλε το μηχανάκι στο διπλό σταντ ,βαλε καποιον να κατσει πίσω ,ωστε να σηκωθείη εμπρός ρόδα και γύρισε τη γρηγορα με το χέρι να διαπιστώσεις αν είναι στραβή.Εγω πριν την παραλαβη ,εδινα 100 ευρω παραπάνω και μου έβαζαν τα λάστιχα που ήθελα.ποτε δεν αφηνα τα μαμά.
    Γιαννης

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2018

Η ροδα ορφεα ειναι ισια. Το τιμονι επισης. Τι πιεση χρησιμοποιειται εσεις; Εγω εχω 30 μπρος πισω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!!
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!! Να περάσετε όσο πιο όμορφα γίνεται !!!