motokinisi motoxouhellis

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: SYM Symphony 150 vs KYMCO Agility 125/150

Ψηφοφόροι
6. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • SYM Symphony 150

3 50.00%
  • KYMCO Agility 125/150

3 50.00%
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 16

Thread: SYM Symphony 150 vs KYMCO Agility 125/150

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2012

SYM Symphony 150 vs KYMCO Agility 125/150

ψάχνω για μτχ scooter με 1000€ το πολύ κ είμαι ανάμεσα στα SYM Symphony 150 κ KYMCO Agility 125/150.
    στα ίδια λεφτά τα SYM είναι 5-6 ετών με λιγότερα από 20.000χλμ ενώ τα KYMCO σχεδόν δεκαετίας με τα διπλά χλμ.
    για τα SYM όμως βλέπω ότι υπάρχουν 80 σελίδες με προβλήματα ενώ υπάρχουν σαφώς λιγότερες για τα Kymco.
    με φίλο μηχανικό που δουλεύει με τα SYM μου είπε ότι τα περισσότερα πηγαίνουν μόνο για τα service αλλά υπάρχουν κ μερικά που μπαινοβγαίνουν συνέχεια με προβλήματα.
    έχουν όντως θέματα αξιοπιστίας τα Symphony ?
    διαβάζω ότι έχουν κ θεματάκια με την συναρμογή των πλαστικών. είναι όντως "φτηνότερη" κατασκευή από τα Agility ?
    Γιώργος

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Απ: SYM Symphony 150 vs KYMCO Agility 125/150

Φίλε μου το συγκεκριμένο μοντέλο της SYM έχει πουλήσει από το 2010 που βγήκε πενταπλάσια σχεδόν κομμάτια από ότι το αντίστοιχο KYMCO. Ήταν επί σειρά ετών νο1 σε πωλήσεις scooter αλλά και δικύκλων γενικώς.Φυσικό είναι να διαβάζεις πολλά σχόλια, όπως και κάποια μές στις χιλιάδες που πουλήθηκαν να βγουν προβληματικά. Το ποσοστό είναι σχετικά πολύ μικρό. Εγώ το έχω 8 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα πλαστικά μπορεί να μην δείχνουν σούπερ, είναι όμως πολύ ανθεκτικά, όπως και η βαφή. Σε σχέση με το Agility (κυρίως τα παλιότερα) είναι πολύ ανώτερο σε πολλούς τομείς (πιο βολική σέλα, μεγαλύτερους αποθηκευτικούς χώρους, μαρσιπιέ συνεπιβάτη, μεγαλύτερο μέρος των πλαστικών βαμένο). Επιπλέον έχει πολύ καλό κράτημα, πολύ καλά φρένα, ψυχωμένο κινητήρα. Γενικά και σαν ποιότητα και κυρίως σαν απόδοση, παίρνεις κάτι αρκετά παραπάνω απ' τα λεφτά που δίνεις. Δεν είναι τυχαίο ότι μέχρι να βγει το Symphony 200ST (που είναι τώρα το νο1 σε πωλήσεις)πουλούσε σαν ζεστό κουλούρι. Η αγορά μιλάει καθαρά.

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Βάλε 200-300€ ακόμα και πάρε ένα sh150 2005-2006
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2012

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Pistolero Εμφάνιση δημοσίευσης
    Βάλε 200-300€ ακόμα και πάρε ένα sh150 2005-2006
    τα 1000€ είναι το όριο κ δεν σκοπεύω να τα ξεπεράσω για ένα μηχανάκι που θα κάνει 6-8 χλμ τη μέρα κ θα με πηγαινοφέρνει στο κέντρο κ στη δουλειά.
    εκτός αυτού όμως δεν βλέπω το λόγο να προτιμήσω ένα μηχανάκι 15ετίας (με ότι αυτό συνεπάγεται) από ένα μηχανάκι 5ετίας.
    Γιώργος

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Επειδή πας σε μτχ,δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάνεις ότι επειδή πας στο symphony-sr ή στο agility ή και στο sh ότι δεν θα σε ταλαιπωρήσει ή ότι θα μαι αστέρι. Μόνο ο προηγούμενος χρήστης ξέρει και πάλι μπορεί να τύχει σε σένα.
    Από εκεί και πέρα φίλε μου προσωπικά στα λεφτά που δίνεις και γω στο symphony-sr 150 θα πήγαινα. Θα βρεις σχετικά πιο νέο και λιγότερα χλμ σε σχέση με 1 agility. Ήμουν κάτοχος του σχεδόν 2.5 χρόνια και 24.000+ χλμ στα χέρια μου. Δεν μπορώ να πω ότι πάσχει κάπου με εξαίρεση το φλοτερ που και σε μένα έτυχε και σε άλλους που γνωρίζω,αλλά μιλάμε για ανταλλακτικό 18€ και εύκολο να μπει σε 1 σέρβις και ούτως ή άλλως δεν βασίζεσαι και τόσο σε 1 ψηφιακο δείκτη βενζίνης όταν έχεις 5 λίτρα ρεζερβουάρ σύνολο,στο μερικό χιλιομετρητη πιο πολύ. Κατά τ άλλα είναι απλά value for money,δεν υποσχεται τπτ παραπάνω από αυτά που δίνεις,απλή τεχνολογία,αεροψυκτο με καρμπυρατερ,σχετικά ανεβασμένη κατανάλωση, αν αφήσεις 2500 χλμ μεταξύ αλλαγών λαδιων θα τσιμπάει λάδι στα 0.8 λίτρα που θέλει,το σταντ έχει αυτόματη επαναφορά και την πατάς για πλάκα να ξέρεις, αντιβαρα δεν παίρνει το τιμόνι άρα αν έχεις μεγάλη μπαγκαζιερα και έχει κραδασμούς μόνο με πατέντα και αν λυθεί. Έτσι εάν ανατρέξεις στις 80 σελίδες που είδες με προβλήματα,θα παρατηρήσεις τέτοιες απορίες,γιατί καίει τόσο,γιατί δεν πάει πάνω από 100,θέλω λίγο νεύρο και έκανα επέμβαση και κάτι γίνεται,τρέμει το τιμόνι με μπαγκαζιερα,πόσο στοιχίζουν ανταλλακτικά,μου πέσε εξαιτίας του σταντ,ο δείκτης δεν δείχνει σωστά πόσο καύσιμο έχω κτλ,όλα αυτά σε 1 μοσχοπουλημενο μοντέλο όπως σωστά προαναφερθηκε.
    Είναι πχ ένα υγροψυκτο και injection πιο οικονομικό και μεγαλύτερη τελική με πιο αραιά σέρβις; σίγουρα. Έχει 1 sh καλύτερη συναρμογη; σαφέστατα. Μεγαλύτερη αυτονομία; εννοείται,αφού καίει πολύ λιγότερο και έχει μεγαλύτερο ντεπόζιτο από τα 5 λίτρα του symphony-sr. Είναι πιο οικονομικό και στη συντήρηση; 100% . Και η λίστα συνεχίζει
    Γι αυτό βλέπεις τιμές διπλάσιες τιμές στα άλλα. Στην τελική πρέπει να αποφασίσεις για τη χρήση του. Εάν κινησαι αστικά με πολλά χλμ σε μικρές διαδρομές τότε τα λεφτά που θα γλυτώσεις από την αγορά θα τα δώσεις γρήγορα στα σέρβις. Ενδεικτικά κάνω 170 χλμ τη μέρα 360 μέρες το χρόνο,ανεξάρτητα από τον καιρό. Η κατανάλωση που είχα τσίμπαγε τα 4 λίτρα + όταν στο υγροψυκτο και injection 300αρι δεν το φτάνω καν. Σέρβις 3 φορές πιο συχνά και σαφώς λιγότερη ασφάλεια και άνεση κινητήρα και θέσης.
    Οπότε εάν θες πολλά χλμ τη μέρα είτε ανέβασε το budget σου και πήγαινε σε κάτι καλύτερο είτε θα τα δίνεις σταδιακά μετά. Εάν τώρα το θες για 10 με 20 χλμ τη μέρα και όχι κάθε μέρα τότε πήγαινε στο symphony-sr και να θυμάσαι ότι είναι απλά 1 εργαλείο δουλειάς για μετακίνηση,όχι το πιο γρήγορο ή οικονομικό,αλλά θα σε πάει εκεί που θες με ασφάλεια. Έχει για μένα από τα καλύτερα φρένα χωρίς abs ( αν και πολύ απότομα και δυνατά να ξέρεις,θέλει προσοχή) και μπροστινή ανάρτηση που έχω δοκιμάσει σ αυτή τη γενιά των μικρών

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2012

όπως έγραψες πιο πάνω, θέλω ένα μηχανάκι, "για 10 με 20 χλμ τη μέρα και όχι κάθε μέρα" κ αυτός είναι ο λόγος που δεν με ενδιαφέρουν τα επώνυμα κ πιο ακριβά μοντέλα.
    αυτό για τον όγκο των πωλήσεων το είχα σκεφτεί αλλά δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στα δύο μοντέλα. είναι πράγματι εκπληκτικό το πόσες φορές βγήκε πρώτο σε πωλήσεις κ πόση διαφορά είχε από τα υπόλοιπα.

επίσης βρίσκω κ το SYM Crox 125 καινούριο, με 0 χλμ κ 2 χρόνια εγγύηση στα 1500€ αλλά θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα τις μικρότερες ζάντες κ τον μικρότερο χώρο κάτω από την σέλα.
    Γιώργος

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον GN_AZ Εμφάνιση δημοσίευσης
    όπως έγραψες πιο πάνω, θέλω ένα μηχανάκι, "για 10 με 20 χλμ τη μέρα και όχι κάθε μέρα" κ αυτός είναι ο λόγος που δεν με ενδιαφέρουν τα επώνυμα κ πιο ακριβά μοντέλα.
    αυτό για τον όγκο των πωλήσεων το είχα σκεφτεί αλλά δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στα δύο μοντέλα. είναι πράγματι εκπληκτικό το πόσες φορές βγήκε πρώτο σε πωλήσεις κ πόση διαφορά είχε από τα υπόλοιπα.

επίσης βρίσκω κ το SYM Crox 125 καινούριο, με 0 χλμ κ 2 χρόνια εγγύηση στα 1500€ αλλά θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα τις μικρότερες ζάντες κ τον μικρότερο χώρο κάτω από την σέλα.
    Κοίταξε φίλε μου το Crox που είδες έχει άλλο προσανατολισμο,απευθύνετα σε κάποιον που έχει λίγο πιο παιχνιδιάρικη διάθεση και όρεξη να ασχοληθεί με άλλες διαδρομές όχι τόσο καθημερινές,ελεύθερος χρόνος δλδ συν 1 μεγάλο ποσοστό που θα εξυπηρετεί το κοινό που θέλει να χει στόλο για ενοικιαζομενα σε νησιά κτλ. Για εργαλείο δουλειάς σαν το symphony-sr δεν θα το έβαζα.
    Το symphony-sr πούλησε και πουλάει ακόμη το st γιατί είναι εργαλείο δουλειάς και μόνο αυτό. Αξιόπιστο,ασφαλές και τίμιο. Τα παράπονα αρχίζουν όταν συγκρίνεις με την υπόλοιπη κατηγορία,κάτι άστοχο για μένα,εξ αρχής σου υπόσχονταν 1 τίμια επιλογή όχι την κορυφή της κατηγορίας. Εκεί πολλοί νόμισαν ότι δεν άξιζε γιατί πχ 1 sh 150 είναι πιο δυνατό,γρήγορο,οικονομικο, ε καλύτερη συναρμογη και πλαστικά. Ναι στα 3500 με 4000€ πληρώνεις 1 ποσοστό brand name και λογικό μετά από τόσα χρόνια και πωλήσεις αλλά ας μη γελιόμαστε,δίνει καλύτερη τεχνολογία και ποιότητα και γι αυτό υπάρχει διαφορά σε τιμή. Αν δικαιολογεί τέτοια διαφορά είναι άλλο θέμα αλλά δικαιολογημενα υπάρχει.
    Γι αυτό πούλησε γιατί το έπαιρνες κούτα 1600€ όπως εγώ τότε όταν στην καλύτερη ήθελες τότε 3600€ για 1 sh. Και εκεί άρχισαν παράπονα από κάποιους που νόμισαν ότι πήραν το ίδιο πακέτο.
    Εάν θες 1 απλό εργαλείο δουλειάς και τπτ παραπάνω τότε θα σε καλύψει,ασφαλές και αξιόπιστο (μεγάλο ρόλο θα παίξει ο προηγούμενος χρήστης τι έκανε) αλλα αν εξαιρέσεις την τσιμπημένη κατανάλωση για την κατηγορία,θα σαι οκ. Για τα χλμ που το θες δεν θα την καταλάβεις ούτε αυτή.
    Γνκ δεν πάσχουν σε τπτ,φλοτερ όπως σου είπα πιο πάνω και κυρίως πάσχουν λόγω του χρήστη. Δλδ από αυτόν που το πήρε και νόμισε ότι πρόλαβε ευκαιρία και νόμιζε ότι πήρε ίδιο πακέτο με πχ 1 sh. Το πίεζε,περίμενε πολύ περισσότερο,ξενέρωσε και το δίνει. Η πίεση αυτή θα χαρίσει προβλήματα σε σένα να ξέρεις οπότε εσύ πρέπει να το ελέγξεις καλά. Εάν ανέβαζε αυτά που σου παρείχε θα έβλεπες και επιπλέον τιμή εξ αρχής να ξέρεις

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

τα 1000€ είναι το όριο κ δεν σκοπεύω να τα ξεπεράσω για ένα μηχανάκι που θα κάνει 6-8 χλμ τη μέρα κ θα με πηγαινοφέρνει στο κέντρο κ στη δουλειά.
    εκτός αυτού όμως δεν βλέπω το λόγο να προτιμήσω ένα μηχανάκι 15ετίας (με ότι αυτό συνεπάγεται) από ένα μηχανάκι 5ετίας.

Πολύ ανώτερο το sh150 και ας είναι παλιό
    Αυτά Θα σου καίνε 4-5 λιτρα με τόσες μικρές διαδρομές στα λεω γιατί τα είχαν και έχουν φιλοι μου
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2012

φαντάζομαι όμως ότι κ τα δύο κάνουν για την δουλειά που τα θέλω.
    τι χώρο έχει κάτω από την σέλα το Symphony ?
    χωράει full face κράνος ?
    Γιώργος

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

φαντάζομαι όμως ότι κ τα δύο κάνουν για την δουλειά που τα θέλω.
    τι χώρο έχει κάτω από την σέλα το Symphony ?
    χωράει full face κράνος ?
    Το μεγαλύτερο που χώρεσα ήταν 1 Jet σε Medium μέγεθος και 1 airoh σπαστο σε small μέγεθος και αυτό το σημάδεψε στα πλαϊνά. Χρειαζόμουν μπαγκαζιερα αλλά όπως σου είπα επειδή δεν παίρνει αντιβαρα,αν πάρεις μεγάλη θα χεις τρέμουλο
    Για την κατανάλωση όπως στο είπα και πιο πάνω,ανεβασμένη λόγω τεχνολογίας. Είχα ένα sh 150 κούτα αλλά με χτύπησε ανισόρροπος και το έβγαλε ολική πριν προλάβω να πατήσω τα 10.000 χλμ στο 9 μηνο,επειδή το κυνήγησα νομικά,άργησε η αποζημίωση αλλά χρειαζόμουν μέσο μεταφοράς. Γι αυτό πήρα το symphony-sr 150 με 1600€ και έχω μέτρο σύγκρισης φίλε μου.
    Το sh ελάχιστο μου έκαιγε γύρω στα 2.7 σε ανοιχτές διαδρομές με 3.2 σε σχετικά πιο κλειστές. Το symphony-sr είδα κάποιες φορές το 3.5 αλλά μονίμως στο 4 με 4+. Σε μικρές διαδρομές το 5 το χεις στο νερό. Πολύ πιο αραιά σέρβις το sh και η συναρμογη επίπεδα πιο πάνω. Το μόνο που με εξέπληξε ευχάριστα το symphony-sr ήταν ότι είχε πολύ καλή μπροστινή ανάρτηση και απίστευτα φρένα που δυστυχώς είναι πολύ δυνατά και απότομα,1 άπειρος θα την πατήσει,το sh είχε και το abs. Άλλες μικρό λεπτομέρειες εδώ και εκεί αλλά κυρίως ότι ήταν πολύ πιο οικονομικό το sh για κάποιον σαν εμένα που έκανα πολλά χλμ τη μέρα.
    Για σένα που θες τόσα λίγα χλμ θα πήγαινα στο symphony-sr

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας