motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 99

Thread: Integra η maxsym?

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Integra η maxsym?

Μετα απο πολλες μηχανες και σκουτερ ειμαι πλεον με ενα pcx150. Φοβερο, τιμιο αλλα θελω να ανεβω παλι σε κατι μεγαλυτερο. Κινουμαι κατα κυριο λογο αθηνα αλλα παιζει και καμια βολτα παραεξω. Μπορω να παρω maxsym μετρητοις η να παρω integra και να βαλω λιγες δοσεις. Τι κανουμε? Αξιζει η υπερβαση? Το maxsym ειμαι λιγο παλιο, το integra ειναι διαμαντι αλλα ακριβο.. Διαφορες σε χωρους, ποιοτητα, στυλ, τροχους.. Μπερδευτηκα..
    ανοιγω (και) εδω το θεμα μετα απο προτροπη των mod για να μη γεμιζουν τα εκαστοτε θεματα με ασχετες αναρτησεις. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μηχανη τροπος ζωης!Σε κραταει για παντα νεο!

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Απ: Integra η maxsym?

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον stef212000 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Μετα απο πολλες μηχανες και σκουτερ ειμαι πλεον με ενα pcx150. Φοβερο, τιμιο αλλα θελω να ανεβω παλι σε κατι μεγαλυτερο. Κινουμαι κατα κυριο λογο αθηνα αλλα παιζει και καμια βολτα παραεξω. Μπορω να παρω maxsym μετρητοις η να παρω integra και να βαλω λιγες δοσεις. Τι κανουμε? Αξιζει η υπερβαση? Το maxsym ειμαι λιγο παλιο, το integra ειναι διαμαντι αλλα ακριβο.. Διαφορες σε χωρους, ποιοτητα, στυλ, τροχους.. Μπερδευτηκα..
    ανοιγω (και) εδω το θεμα μετα απο προτροπη των mod για να μη γεμιζουν τα εκαστοτε θεματα με ασχετες αναρτησεις. Ευχαριστώ

Integra πολλά σκαλιά παραπάνω από το maxsym σε γενικό σύνολο από ποιότητα μέχρι μοτερ κατανάλωση
    Στο μόνο που υπερτερεί το maxsym είναι στην σελα και στο άπλωμα
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Senior Member #evripidis#'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Αν τα οδηγήσεις θα σου λυθεί η όποια απορία. Το ένα είναι ένα κλασικό σκούτερ με τουριστικές δυνατότητες και το άλλο μια αυτόματη μοτοσυκλέτα με ευκολίες σκούτερ. Η διαφορά τιμής τους αντικατοπτρίζει κατά τη γνώμη μου με το παραπάνω την μεταξύ τους διαφορά. Από την άλλη όμως ο τελικός κριτής είσαι εσύ και οι ανάγκες σου.

Νέο Μέλος m3e36's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

Σαν κατοχος integra θα αναφερω το σοβαροτερο για μενα μειονεκτημα το οποιο προσωπικα απο τη στιγμη που αγορασα το μηχανακι μεχρι και σημερα το θεωρω εκνευριστικο και ειναι η λειτουργια του dct μεσα στην πολη.
    Για μενα ειναι εκνευριστικο να ανεβοκατεβαζει συνεχεια ταχυτητες και να ακους συνεχεια τα “κλατσ κλατσ”
    Το integra δεν εχει την ομαλοτητα-γραμμικοτητα που εχει ενα scooter που οσο ανοιγεις το γκαζι επιταχυνει γραμμικα και οσο το κλείνεις κοβει παλι γραμμικα.λειτουργει σαν μια μηχανη που αντι να αλλαζεις ταχυτητες με συμπλεκτη και ποδι αλλαζει αυτοματα.τον χαρακτηριστικο ηχο ομως που κανουν οι ταχυτητες “κλατσ κλατσ”και ειδικα στα κατεβασματα προσωπικα για μενα ειναι πολυ εκνευριστικος επαναλαμβανω για καθημερινη χρηση μεσα στη πολη.
    Σε ολα τα αλλα (καλυψη φρενα αναρτησεις καταναλωση )δεν εχω κανενα παραπονο.
    Απο θεμα χωροι εχω βαλει το γνησιο τριβαλιτσο της honda και βαζεις οτι θες.(για καθημερινη χρηση ειναι υπέρ αρκετή μονο μια κεντρικη βαλιτσα ανω των 45λιτρων).
    Τελος απο θεμα επιδοσεων ειναι αρκετα καλο στις επιταχυνσεις και για ταξιδι μπορεις να πας 150κμ/h σταθερα ακλονητος χωρις να ζοριζεις το μοτερ.(απο τα 150 και πανω πας λιγο ζορισμενα).
    Για μενα αν το integra ειχε 15με 20 αλογα ακομα και αν ειχε την λειτουργια-γραμμικοτητα που εχουν τα scooter θα ηταν η τελεια επιλογη.
    Συμπερασματικα πριν καταληξεις στην αγορα ενος integra επιδίωξε να κανεις ενα test ride για αρκετη ωρα μεσα στην πολη (σε συνοικιες μεσα να εχεις πολλα σταματα ξεκινα και οχι σε ανοιχτες οδους) για να δεις τη λειτουργια του dct και απο κει και περα αν δεις οτι δε σε εκνευριζει και σε περνει απο οικονομικης πλευρας προχωρα στην αγορα του.

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον m3e36 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Σαν κατοχος integra θα αναφερω το σοβαροτερο για μενα μειονεκτημα το οποιο προσωπικα απο τη στιγμη που αγορασα το μηχανακι μεχρι και σημερα το θεωρω εκνευριστικο και ειναι η λειτουργια του dct μεσα στην πολη.
    Για μενα ειναι εκνευριστικο να ανεβοκατεβαζει συνεχεια ταχυτητες και να ακους συνεχεια τα “κλατσ κλατσ”
    Το integra δεν εχει την ομαλοτητα-γραμμικοτητα που εχει ενα scooter που οσο ανοιγεις το γκαζι επιταχυνει γραμμικα και οσο το κλείνεις κοβει παλι γραμμικα.λειτουργει σαν μια μηχανη που αντι να αλλαζεις ταχυτητες με συμπλεκτη και ποδι αλλαζει αυτοματα.τον χαρακτηριστικο ηχο ομως που κανουν οι ταχυτητες “κλατσ κλατσ”και ειδικα στα κατεβασματα προσωπικα για μενα ειναι πολυ εκνευριστικος επαναλαμβανω για καθημερινη χρηση μεσα στη πολη.
    Σε ολα τα αλλα (καλυψη φρενα αναρτησεις καταναλωση )δεν εχω κανενα παραπονο.
    Απο θεμα χωροι εχω βαλει το γνησιο τριβαλιτσο της honda και βαζεις οτι θες.(για καθημερινη χρηση ειναι υπέρ αρκετή μονο μια κεντρικη βαλιτσα ανω των 45λιτρων).
    Τελος απο θεμα επιδοσεων ειναι αρκετα καλο στις επιταχυνσεις και για ταξιδι μπορεις να πας 150κμ/h σταθερα ακλονητος χωρις να ζοριζεις το μοτερ.(απο τα 150 και πανω πας λιγο ζορισμενα).
    Για μενα αν το integra ειχε 15με 20 αλογα ακομα και αν ειχε την λειτουργια-γραμμικοτητα που εχουν τα scooter θα ηταν η τελεια επιλογη.
    Συμπερασματικα πριν καταληξεις στην αγορα ενος integra επιδίωξε να κανεις ενα test ride για αρκετη ωρα μεσα στην πολη (σε συνοικιες μεσα να εχεις πολλα σταματα ξεκινα και οχι σε ανοιχτες οδους) για να δεις τη λειτουργια του dct και απο κει και περα αν δεις οτι δε σε εκνευριζει και σε περνει απο οικονομικης πλευρας προχωρα στην αγορα του.
    Αυτο με το dct με ειχε εκνευρισει τοτε που δοκιμασα το 700αρι. Τωρα που δοκιμασα ομως το xadv δεν ακουγοταν τπτ κυριολεκτικα. Εχει καποιος το μοντελο 2017 να μας πει αν ισχυει αυτο το σπαστικο τσικι τσικι στα ανεβοκατεβασματα? Βεβαια παντα παιζεις και με manual αν εχει τοση κινηση.

Νέο Μέλος m3e36's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

Εγω εχω το 750 μοντέλο 14.
    Αν στα 16-17 εχει λυθει το “προβλημα” αυτο δεν το γνωριζω.
    Εννοειται οτι στην πόλη δουλευω μονο το manual γιατι και το sport και το d ειναι αφανταστα εκνευριστηκα.μονο με το manual εχω βολευτει και αλλαζω εκει που θελω και οταν θελω.
    Και για να μην παρεξηγηθω τονιζω οτι το dct ειναι εκνευριστικο μεσα στην πολη και μαλιστα επαρχιακη πολη που οι αποστασεις απο τετραγωνο σε τετραγωνο ειναι πολυ μικρες και υπαρχουν πολλα σταματα ξεκινα.
    Στην αθηνα οταν παω δουλευω στο sport και δεν με εκνευριζει τοσο λογω μεγαλων αποστασεων.

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες.

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Συγνώμη αλλά συγκρίνεται πορτοκαλιά με ανανά ....ουδεμια σχέση το ενα μηχανάκι με το άλλο!
    Προσωπικά ανάμεσα από τα δυο συστήματα προτιμώ το dc-t το οποιο είναι ακαριαίο και σου δινει άμεσα την δύναμη που χρειάζεσαι , περα από το γεγονός ότι έχεις την δυνατότητά να ανεβάσεις η να κατεβάσεις με τ διακόπτη του συν ,πλην . Το βαριατορ εννοείτε ότι χανει κατά κράτος , βασικά πιστεύω ότι το βαριατορ είναι καλό για σκουτερακια μέχρι 150 /200cc από εκεί και πάνω σε οποιαδήποτε σύγκριση είναι πολλά σκαλιά κάτω από το dc-t , ο θορυβος και οι αλλαγές ταχυτήτων απλά είναι θέμα συνήθειας ,αν και εγώ που οδήγησα και Integra και nc δεν είδα κάτι ενοχλητικό ,ασε που στα τελευταία μοντέλα εχι γίνει βελούδο..και πιο αθόρυβο .
    Αλλά ακόμα και στα πρώτα μοντέλα δεν υπάρχει σύγκριση , το dc-t δεν είναι βαστά τούρκο να γεμίσω ,όπως το βαριατορ, και πάντα έχεις ,καλητερη απόκριση στο γκάζι !!
    Οσο για τα δυο μηχανάκια πυ αναφέρονται απλά δεν υπάρχει σύγκριση . Το μόνο κοινο που έχουνε είναι ότι και τα δυο έχουν δυο ρόδες . Στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει απόλυτα το ..
    Ότι πληρώνεις παίρνεις...

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008

Το MaxSYM είναι τίμιο μηχανάκι για τα χρήματά του. Το άλλαξα καθώς δεν ήμουν ευχαριστημένος με τα φρένα και τις αναρτήσεις του. Ποιότητα κατασκευής απλά καλή.
    Το Integra από την άλλη πλευρά είναι διαφορετική ιστορία. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, άριστος κινητήρας, πολύ καλές αναρτήσεις, άψογη οικονομία. Τα φρένα απλά καλά, εκεί παίρνει μικρή βελτίωση και με χάλασε που το μοντέλο 2018 έχει παραμείνει ίδιο. Στο X-ADV βάλανε 2 δισκόπλακες εμπρός.
    Για χρήση πόλης έχει 2 σημεία προσοχής. Το dct είναι πολύ καλό στον ανοικτό δρόμο αλλά στην πόλη μερικές φορές εκνευριστικό. Γράφω για το 2014-16 μοντέλο. Το 2016-18 έχει πάρει βελτίωση (έχει και 3 s-mode οπότε μπορείς να βρεις τη χρυσή τομή στο στυλ οδήγησής σου) και το X-ADV έχει πάρει δεύτερη βελτίωση οπότε μπορεί να έχει γίνει πολύ καλό overall.
    Δεύτερον στην πόλη είναι λίγο βαριά μηχανή οπότε θέλει σχετική προσοχή, δεν είναι τόσο μανιτζέβελο στους επιτόπιους ελιγμούς.
    Ταξίδι έχω κάνει Αθήνα-Στυλίδα με 160 σταθερά κάπου 230 χλμ και πάει άριστα. Στην Αθηνών-Πατρών έχω τρέξει με 180 χωρίς να έχω τερματίσει το γκάζι. Από χώρους με έχει καλύψει η V47.
    Σωκράτης

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Με συχωρειτε κυριου αλλά με βρίσκετε αντθετο σε αυτά που γράφετε και εξηγούμαι..
    Διαβάζω , "το dc-t είναι εκνευριστικό στην πόλη " και απαντώ όχι ρε φίλε κάθε μηχάνημα θέλει την προσαρμογή του , δηλαδή όπως οδηγας, αλλιώς ενα μηχανακι με abs και αλλιώς ενα χωρίς με την ίδια λογική το dc-t οδηγείται και αυτό με τον ανάλογο τροπο .Εγω το βρήκα μια χαρά και το οδηγουσα σε mode ήθελα αναλόγως τον ρυθμο και την όρεξη , ούτε θορύβους καταλαβα ούτε με χαλασε κάτι απλά στην χαλαρή οδηγηση το έχεις στο drive και στην σβελτη μετακίνηση στο sport ,αν πάλι θες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο το βάζεις στο manual και είναι σαν να παίζεις PlayStation , διασκεδαστικό και γρηγορο!
    Και ρωτώ εγώ στο βαριατορ δεν προσαρμόζεις; το τροπο οδήγησης σου ;; μια και η δύναμη έρχεται με καθυστέρηση (κατσε τούρκο να γεμίσω) σε σχέση με το dc-t η με το συμβατικό κιβωτιο ταχυτων .
    Σήμερα που λίγο οι πολλοί λοιπόν όλα τα οχήματα είναι γεματο ηλεκτρονικά και αυτοματισμούς ,ετσι κ αλλιώς γίνεται η πρέπει να γίνεται τέλος πάντων προσαρμογή του οδηγού ,στο εκάστοτε όχημα .

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 21/10/2018 Γοργοπόταμος Φθιώτιδας
Σημείο συνάντησης: Στο πάρκινγκ του Χωριάτικο (παλιά Goody's) στο 23ο χλμ της Αθηνών - Λαμίας, στον Άγιο Στέφανο Ώρα συνάντησης: 08:00 Ώρα αναχώρησης: 08:30