Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον lonewolf Εμφάνιση δημοσίευσης
Προς gogeta5 :

Σ ευχαριστώ πολύ για τα σχολιά σου.Τόσο σημαντικό είναι το abs στις μηχανές όσο λένε;Επίσης στα υπόλοιπα(με εξαίρεση το symphony)οι ρόδες είναι μικρές(14 ή και 13),αυτό έχει αντίκτυπο στην ευστάθεια;Το jet 14 απ ότι βλέπω απ όλους σας να το ξεχάσω τελείως λοιπόν ε;
Να σαι καλά φίλε μου
Αρχικά το Abs είναι για 1 αρχάριο τρομερό βοήθημα και πάνω απ όλα στοιχείο ασφαλείας. Οι πιο παλιοί αναβάτες μπορεί να φέρουν αντίρρηση αλλά αυτό γίνεται διότι 1ον έχουν εμπειρία που μεταφράζεται σε 1 δικό τους τρόπο οδήγησης,πλάνο για την πέδηση μέσα στο μυαλό τους και εκτέλεση (κάτι που γίνεται ακαριαία) και όλα αυτά ήρθαν από οδήγηση χωρίς abs. 2ον γιατί συντριπτική πλειοψηφία θα φέρει αντίρρηση γιατί έχουν τον έλεγχο του συμπλέκτη στο αριστερό τους χέρι,κάτι που σε συνδυασμό με την εμπειρία σου βγάζει το πλάνο πέδησης στο μυαλό τους. Και πάλι όμως θα βρεις τέτοιους αναβάτες που θα σου πουν ότι το Abs είναι βοήθημα,μέσα σ αυτούς και εγώ. Μπορεί να χαλάει το παιχνίδι σε ένα παιχνιδιάρικο όχημα,αλλά στην καθημερινότητα σου,σε γυαλί άσφαλτο,σε νερά με σαπούνι που πέταξαν ανιδεοι στο δρόμο και κυρίως σε φρενο πανικού, θα σε σώσει. Και να ξέρεις το φρενο πανικου ειδικά χωρίς πείρα είναι ότι χειρότερο σε 2 ρόδες (αν δεν έχεις και συμπλέκτη ακόμη χειρότερα)
Τα σκούτερ όμως μπήκαν καλά στο χώρο και πλέον έπρεπε να εκσυγχρονιστουν όλα,ακόμη και ο τρόπος οδήγησης. Προσωπικά εφόσον κινησαι σε αγορά σκούτερ και έχεις τη δυνατότητα για Abs οικονομικά,ασυζητητί πάρτο. Για αυτό πρότεινα το n max. Σε σχέση με τα άλλα που έθεσες,σου δίνει την κορυφή της κατηγορίας. Τώρα για το symphony-st έχει μονοκαναλο δλδ μόνο στο μπροστινό τροχό. Ο πίσω δεν έχει, οπότε μπλοκάρει για πλάκα όπως όλα και είναι άσχημο εάν δεν υπάρχει πείρα (βασικά έτσι αποκτάς πείρα,όταν τη βγάλεις καθαρή από κάτι τέτοιο άσχημο). Το βλέπω σαν βοήθημα απλά αυτο το μονοκαναλο.
Τώρα για το pcx έχει αποδείξει την αξιοπιστία του και την οικονομική συντήρηση και χρήση του. Το Jet δεν σου δίνει τα τόσο αραιά σέρβις που παίζει μεγάλο ρόλο,δεν νομίζω να είναι τόσο χαμηλά σε κατανάλωση όσο το pcx,στα χαρτιά εμφανίζεται πιο μπροστά στην πέδηση,βοηθά το πίσω δισκόφρενο σε αντίθεση με το ταμπουρο του pcx αλλά στην πράξη το καθένα έχει στηθεί για να σταματά αποδοτικά.
Τώρα ένα injection υγροψυκτο θα ναι καλύτερη επιλογή για σένα,πιο οικονομική και αποδοτική επιλογή σε σχέση με ένα αεροψυκτο με καρμπυρατερ ας πούμε.
Για αστική κίνηση οι επιλογές σου είναι σωστές,ούτε δικάβαλο θα χεις θέμα,η ανοιχτή διαδρομή όμως πρέπει να γίνεται με παραχωρήσεις. Επειδή έχει πχ τελική 110 με 120 δεν σημαίνει ότι είναι ασφαλές για σένα να κινησαι με αυτή την ταχύτητα. Η πέδηση δεν είναι ίδια ούτε η σταθερότητα με αυτά τα βάρη ούτε έχεις ρεπριζ κινούμενος στα κόκκινα,εάν χρειαστεί να δώσεις γκάζι δλδ να σαι κρεμασμένος. Χωρια μακροπροθεσμα τι επιπτώσεις θα χει στο όχημα. Γύρω στα 90 χλμ είσαι καλά με 1 ζελατίνα γιατί ακόμη και με καλό καιρό,ο αέρας σε χτυπάει.
Εφοσον θες να κινησαι σε ανοιχτές διαδρομές τότε είτε κάνε την υπέρβαση για το μτχ N Max 155 όπου θα ναι λίγο πιο άνετος ο κινητήρας (πάλι κάποιες παραχωρήσεις αλλά σίγουρα πιο άνετος) είτε κάνε την υπέρβαση χρηματικά για το N Max 155 κούτα. Υπόψιν σ αυτά τα χρήματα πας σε ολοκαίνουριο Sym Citycom S abs (τώρα εχω τη cbs έκδοση για 2ο δίκυκλο) και σε Kymco X Town 300 abs,όπου θα πήγαινα σ αυτά τα 2 καλύτερα. Εάν τα 3000€ είναι ταβάνι και τέρμα τότε ασυζητητί το Ν Max 125. Προς το παρόν θα σε υπερκαλυψει,όσο εξελίσσεσαι σαν αναβάτης ίσως σου φανεί λίγο και τότε ασχολείσαι με αλλαγή. Αλλιως πήγαινε στα άλλα 3 που σου πρότεινα
Πολύ σημαντικό,ότι επιλέξεις πήγαινε 1α καβάλησε το και ιδανικά οδήγησε το (δύσκολο ξέρω αλλά πλέον υπάρχει test)
Εσύ θα το καβαλας στην τελική

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk