motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 11 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 101 έως 110 από 135

Thread: Συζήτηση για το ABS tmax 2017

Senior Member skiace's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008

Απ: Γενική συζήτηση ερωτήσεις Yamaha tmax 530 2017

Τάκη είπα από την αρχή πως το κινητό βρίσκεται στη Βάση πάνω στο αριστερό καπάκι του δοχείου φρενών.
    Ο ήχος είναι αυτός που ακούγεται και δεν αλλοιώνεται προς καμμία κατεύθυνση σε σχέση με αυτό που ακούγεται.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ

Senior Member skiace's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον nikontmax Εμφάνιση δημοσίευσης
    Όταν έρθει ο Γιώργος θα βρεθούμε να δούμε αν ο ήχος του δικού του έχει διαφορά από τα δικά μας (που δεν θα έχει) όλα τα άλλα είναι για να βγάλουμε προβληματικό το tmax.
    15/1 Δευτέρα πρώτα ο θεός.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ

Senior Member nikontmax's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2016

Τιιιιιι;.....και μέχρι τις 15/1 θα κυκλοφορείς με χαλασμένο abs;;;;;....το αργότερο μέχρι το Σ/Κ να είσαι εδώ.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008

Δεν οδηγώ yamaha αλλά ο θορυβος που ακούγεται στο video είναι στα δικά μου αυτιά ανησυχητικός. Αν μου έλεγαν πως έτσι είναι στη νορμαλ λειτουργία και πως θα έπρεπε να συνηθίσω έτσι από δω και πέρα, θα απογοητευόμουν.

...όλα τα άλλα είναι για να βγάλουμε προβληματικό το tmax.
    Δεν είναι σωστό να ερμηνεύεις τις προθέσεις τρίτων, είναι πολύ υποτιμητικό.
    Σωκράτης

Moderator Sibi's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012

Όταν έρθει ο Γιώργος θα βρεθούμε να δούμε αν ο ήχος του δικού του έχει διαφορά από τα δικά μας (που δεν θα έχει) όλα τα άλλα είναι για να βγάλουμε προβληματικό το tmax.
    Μας ζητήθηκε η γνώμη μας μετά από ερώτηση μέλους, δεν πάμε να βγάλουμε προβληματικό κάτι, το πρώτο πράγμα που είπαμε είναι άμεση επίσκεψη σε συνεργείο και αυτό πρέπει να γίνει γιατί αυτό που ακούγεται στο βίντεο είναι πάρα πολύ έντονο και μοιάζει πολύ με βλάβη πολύ υψηλής επικινδυνότητας μάλιστα, γιατί έχει να κάνει με το σύστημα πέδησης που αν δε λειτουργεί σωστά μπορεί να οδηγήσει σε ατύχημα. Προσέχετε τι γράφετε και με τι θέματα αστειεύεστε, υπάρχουν πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις από άλλες εταιρείες με τις οποίες οι κάτοχοι βρίσκονται στα δικαστήρια. Καλό θα είναι να ενημερωθούν όσοι το δυνατόν περισσότεροι κάτοχοι και η αντιπροσωπεία για αποφυγή των χειρότερων.
    Kymco AK550 - Πάντα όρθιοι !!!

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει,λογικά φοράνε την ίδια μονάδα τα νέα T Max 530 & X Max 300,εδώ είναι 1 πρόσφατο βίντεο με κριτική στο X Max 300,στα 07:10 λεπτά περίπου δοκιμάζει το abs έχοντας στήσει την κάμερα μακρυά σχετικά από το όχημα και το βλέπεις να φρενάρει από μπροστά. Παρόλα αυτά ακούγεται ο ήχος που ακούγεται και στο βίντεο που έβαλε ο φίλος πιο πάνω με το κινητό πάνω στο T Max,όχι με την ίδια ένταση αλλά η κάμερα είναι εκτός οχήματος. Από αυτό προσωπικά συμπεραίνω ότι γνκ δεν υπάρχει θέμα με την παρουσία του ήχου,δεν ξέρω για την ένταση στο συγκεκριμένο T Max του φίλου πιο πανω γιατί άλλο από κινητό και άλλο από κοντά όταν το καβαλας. Εάν θέλει να περάσει από 1 καλό εξουσιοδοτημενο να του λύσουν κάποια απορία που έχει καλό θα το βρισκα,πάντως δεν θα το βλεπα σαν θέμα αφοσον δεν παρατηρούσα διαφορά ή θέμα στην πέδηση. Πιο πολύ να μου λυθεί η απορία

https://youtu.be/KMBoNIrrP3Q

Πληροφοριακά γιατί αναφέρθηκε πιο πάνω,αν και δεν θέλω να βγαίνω off topic,στο MT-07 2017 μοντέλο δεν το παρατήρησα τώρα,3 φορές που το δοκίμασα

Edit : Το συγκεκριμένο βίντεο είναι από κανάλι που παρακολουθώ,δεν συμφωνώ με όλες τις απόψεις του γνκ μιας και είναι παλαιότερης κοπής αναβάτης,οπότε έχουμε τις διαφορές μας (από την ύπαρξη Abs σε 2 τροχούς,την ύπαρξη των boxer κινητήρων κτλ) απλά μ αρέσουν κάποια θέματα. Αυτό προς αποφυγήν παρεξηγήσεων,γιατί ψιλοκραζει στο βίντεο αυτό,δεν το παραθεσα με σκοπό κάποια αντιπαράθεση,εξάλλου ήμουν παλιά,είμαι και τώρα κάτοχος οχήματος της εταιρείας

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2016

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Sibi Εμφάνιση δημοσίευσης
    Μας ζητήθηκε η γνώμη μας μετά από ερώτηση μέλους, δεν πάμε να βγάλουμε προβληματικό κάτι, το πρώτο πράγμα που είπαμε είναι άμεση επίσκεψη σε συνεργείο και αυτό πρέπει να γίνει γιατί αυτό που ακούγεται στο βίντεο είναι πάρα πολύ έντονο και μοιάζει πολύ με βλάβη πολύ υψηλής επικινδυνότητας μάλιστα, γιατί έχει να κάνει με το σύστημα πέδησης που αν δε λειτουργεί σωστά μπορεί να οδηγήσει σε ατύχημα. Προσέχετε τι γράφετε και με τι θέματα αστειεύεστε, υπάρχουν πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις από άλλες εταιρείες με τις οποίες οι κάτοχοι βρίσκονται στα δικαστήρια. Καλό θα είναι να ενημερωθούν όσοι το δυνατόν περισσότεροι κάτοχοι και η αντιπροσωπεία για αποφυγή των χειρότερων.
    Κώστα άλλο πράγμα λέω τη γνώμη μου και άλλο αυτά που θα διαβάσει κάποιος σε ποστ σα τα δικά σου και όχι μόνο, όταν από ένα βίντεο βγάζεις συμπέρασμα ότι το μηχανάκι έχει σοβαρό πρόβλημα και είναι επικίνδυνο να το οδηγείς και.... και.... και... τη στιγμή μάλιστα που μεταφέρω λόγια εξουσιοδοτημένου τεχνικού της Yamaha (μαστρομητσο τον λες εσύ χωρίς να τον ξέρεις) που μιλάει για κανονικό ήχο που κάνουν τα νέα abs που φοράνε τα Yamaha αλλά τον γράφετε και επιμένετε στα συμπεράσματα σας sorry αλλά αυτοί που αστειεύονται δεν είμαστε εμείς.

Προσωπικά τελείωσα με το θέμα ότι ήταν να μάθω και να μεταφέρω το έκανα θα περιμένω πλέον τον Γιώργο για να δούμε από κοντά τον ήχο που βγάζει το δικό του και να βγάλουμε σωστό συμπέρασμα για το αν τελικά έχει κάποιο πρόβλημα.

Moderator Sibi's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012

Κώστα άλλο πράγμα λέω τη γνώμη μου και άλλο αυτά που θα διαβάσει κάποιος σε ποστ σα τα δικά σου και όχι μόνο, όταν από ένα βίντεο βγάζεις συμπέρασμα ότι το μηχανάκι έχει σοβαρό πρόβλημα και είναι επικίνδυνο να το οδηγείς και.... και.... και... τη στιγμή μάλιστα που μεταφέρω λόγια εξουσιοδοτημένου τεχνικού της Yamaha (μαστρομητσο τον λες εσύ χωρίς να τον ξέρεις) που μιλάει για κανονικό ήχο που κάνουν τα νέα abs που φοράνε τα Yamaha αλλά τον γράφετε και επιμένετε στα συμπεράσματα σας sorry αλλά αυτοί που αστειεύονται δεν είμαστε εμείς.

Προσωπικά τελείωσα με το θέμα ότι ήταν να μάθω και να μεταφέρω το έκανα θα περιμένω πλέον τον Γιώργο για να δούμε από κοντά τον ήχο που βγάζει το δικό του και να βγάλουμε σωστό συμπέρασμα για το αν τελικά έχει κάποιο πρόβλημα.
    Εγώ πρώτη φορά ακούω αυτόν τον ήχο σε τμαξ (και έχουν πολλοί φίλοι), γι'αυτό και επέμεινα για άμεσο έλεγχο. Εξουσιοδοτημένοι μαστρομήτσοι υπάρχουν πολλοί δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλός ο κάθε ένας, ξέρεις πολύ καλά ότι μερικοί είναι όντως καλοί, μερικοί όχι, ανεξαρτήτως σεμιναρίων κλπ. Δε βιαζόμαστε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα το πρώτο πράγμα που προτείναμε είναι συνεργείο. Πάντως αν είναι ο φυσιολογικός αυτός ο έντονος ήχος όπως ακούγεται στο βίντεο ενώ στα προηγούμενα τμαξ δεν υπάρχει, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και πισωγύρισμα.
    Kymco AK550 - Πάντα όρθιοι !!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2016

Άντε να το πω άλλη μια αλλά και τελευταία ....τα νέα Yamaha φοράνε νέα abs που κάνουν αυτόν τον ήχο και ο οποίος δεν είναι λόγω κάποιου προβλήματος, το μόνο πρόβλημα που εμφανίστηκε στο abs κάποιων mt και εξετάζεται από τη Yamaha._

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008

φιλε μου βασικα δν μπορω να καταλαβω γιατι το εχεις παρει τοσο προσωπικα το θεμα με το abs,! είναι σαν να σε βρισαμε και τα εχεις παρει. όπως είναι γνωστο τηλεδιαγνωση εν γινεται να κανουε μεσα απο τον υπλογιστη ουτε από από βιντεο ουτε από φωτογραφιες ουτε από μηνυμα. την αποψη μας λεμε σε κατι που ρωτησε ο φιλος πιο πανω. το ωραιο είναι ότι και συ ο ιδιος αναφέρεις ότι το δικο σου δεν κανει τον ιδιο ακριβως θορυβο η μαλλον τον κανει σε χαμηλοτερη ενταση αλλα εχεις αποψη ότι αυτό που κανει του γιωργου είναι φυσιολογικο! ακομα και στο βιντεο με το xmax πιο πανω που ανεβασε ο φιλος δεν κανει ετσι το abs.(δεν φορανε την ιδια μοναδα με τα tmax). κανενας δεν ειπε ότι είναι επικίνδυνο μιας και όπως αναφέρθηκε πιο πανω το abs δεν επειρεαζει το φρεναρισμα. ωρα γιατι τα εχεις ''παρει'' δεν είναι ξεκαθαρο αλλα οκ. δλδ στο tmax δεν μπορει να υπαρξει αστοχια υλικου?
    .......;;;;

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
30 Ιουνίου με 1η Ιουλίου Πανελλήνια Συνάντηση
Πανελλήνια Συνάντηση 30 Ιουνίου με 1η Ιουλίου στην περιοχή Καλά Νερά Βόλου