motokinisi
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 55

Thread: Από μηχανή σε scooter...να το κάνω;

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2017

Από μηχανή σε scooter...να το κάνω;

Καλημέρα φίλοι!Είμαι ένας ευέλπις scooterας.Οδηγάω από τα 14 μου και είμαι 43.Κάτοχος ενός TDM 900.Μετά από ένα καλοκαιρινό
    "ψίρισμα" - κλοπή που υπέστη της τάξεως 3500 ευρώ γνήσια ανταλλακτικά(βρήκα έναν καλοθελητή που μου το φτιάχνει με το 1/3),
    άρχισα να σκέφτομαι την μεταπήδησή μου σε scooter.Ο κύριος λόγος ψυχολογικός, γι αυτό θέλω κάτι που δεν κλέβεται εύκολα-(θεωρητικά παντα).
    Ο δεύτερος λόγος είναι η ευκαιρία για αλλαγή και μηχανής και στυλ οδήγησης.Πάμε στην ουσία τώρα.Κάνω καθημερινά 45 χλμ στην εθνική οδό
    και 15 στην Αθήνα συν ότι άλλο προκύψει , ταξίδια δεν κάνω πέρα από αυτό το μικρό καθημερινό ταξιδάκι.Το οικονομικό ταβάνι είναι τα 5000 ευρώ.
    Δοκίμασα ήδη τα Kymco xtown 300 , downtown 350 ,sym citycom 300 ,cruisym 300 , έχω διαβάσει διάφορες κριτικές και δοκιμές για αυτά τα
    scooter και κλίνω προς το cruisym.Παρακαλώ θα ήθελα και την δική σας γνώμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Senior Member #evripidis#'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Απ: Από μηχανή σε scooter...να το κάνω;

Καλημέρα.
    Όπως διαβάζω έμπειρος είσαι -και αφού έχεις ήδη οδηγήσει τα μηχανάκια για τα οποία ενδιαφέρεσαι-, τότε θεωρώ ότι πήρες και την σωστή απόφαση για σένα.
    Το cruisym είναι ένα νέο μηχανάκι με δοκιμασμένο όμως κινητήρα και από μια τίμια εταιρεία στο θέμα κόστους-απόδοσης.
    Ένα ψυχολογικό θα το πάθεις στην αρχή σε αυτή τη μετάβαση που επιχειρείς, αλλά η χρηστικότητα του scooter ελπίζω να σε ανταμείψει.

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Καλησπέρα φίλε μου
    Εγώ θα σου προτείνα το downtown 350 είναι αξιόπιστο αλλά και πολύ γρήγοροτερο από τα τα παραπάνω που αναφέρεις
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Moderator Sibi's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012

Καλησπέρα φίλε μου. Εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Υamaha ΤΜΑΧ 500 για να είναι πιο ομαλή η μετάβασή σου απο μοτοσυκλέτα στα σκούτερ.
    Kymco AK550 - Πάντα όρθιοι !!!

Administrator johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

και εγω προτεινω το kymco downtown 350.πολύ πιο ανετο και δυνατο απο το cruisym.το xtown πολύ αδύναμο και για τις διαδρομες που κανεις τα 20-30 παραπανω κυβικα του 350 θα σου κανουν την διαφορά.με το καλό ότι αποκτήσεις
    Γιαννης

Senior Member kiriakos.k's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2011

Oτι και να παρεις απ αυτα που λες θα σιχτιριζεις στην αρχη, λογω γκαζιου και αναρτησης!!
    Πηγαινε σ ενα μεταχειρισμενο καλοδουλεμενο mega scooter,για να μην εχεις τα προβληματα που σου ανεφερα παραπανω!
    Ειμαι παθων,και μαθων!!
    Last edited by kiriakos.k; 04-11-17 at 11:10 PM.

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Sibi Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα φίλε μου. Εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Υamaha ΤΜΑΧ 500 για να είναι πιο ομαλή η μετάβασή σου απο μοτοσυκλέτα στα σκούτερ.

Σωστό και αυτο
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Νέο Μέλος panos_stp's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2015

Πριν πας σε mega scooter που αναφέρουν παραπάνω οι φίλτατοι τσέκαρε και το θέμα κατανάλωση. Άλλο να έχει κατανάλωση και >75 άλογα και άλλο να έχεις κατανάλωση και λίγα άλογα αυτό θα σου την σπάσει πίστευω.
    Εικόνα από το tmax δεν έχω, λένε ότι είναι φοβερά, αλλά ένα μέσω 300αρη σκουτερ δεν έχει καμία σχέση σε στήσιμο με μια μοτοσυκλέτα. Ούτε οι αναρτήσεις, ούτε οι επιδόσεις δεν μπορούν να συγκριθούν με μια μηχανή. Βέβαια έχουν χώρους και άνεση στην σέλα και φυσικά οικονομία. Εμένα μου φάνηκε το σκουτερ τελείως αδιάφορο. Κάνε την κίνηση να δεις και αυτή τη κατηγορία και να κρίνεις από μόνος σου. Το πολύ πολύ μετά να ξαναπάς σε μοτοσυκλέτες. Μπορεί όμως και να ενθουσιαστείς και να σ'αρεσει πολύ. Καλή απόφαση.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ER6N 06'->XTX 08'->K7 600->ER6N 10'->KXCT 300 ABS

Don't Keep calm and go into the avatar state...

Senior Member george-hcg's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2016

Χαρη καλησπερα. Θα ειμαι συντομος για να μην σε κουρασω.

Η αποψη μου,παντα σε σχεση με τις δικες μου γνωσεις ειναι η εξης:

Ειμαι 43,εισαι 43.
    Ερχεσαι απο μηχανες , ερχομουν απο μηχανες (yamaha r6 ,yamaha r1 , suzuki gsr 600 και αυτες ειναι καποιες απο τις μηχανες που ειχα).
    Κανεις καθημερινα 65 + περιπου χιλιομετρα για δουλεια, κανω καθημερινα 100+ χιλιομετρα για δουλεια.
    Ειχα κουραστει απο τις μηχανες,ηθελα να αλλαξω στυλ οδηγησης, τωρα σκεφτεσαι και εσυ το ιδιο. Για τα χιλιομετρα που εκανα ηθελα 2 χερια και 2 ποδια. Τωρα με ενα μονο χερι κανω τα ιδια χιλιομετρα και πιο ξεκουραστα! Ξεκουραστηκαν επιτελους, το αριστερο μου χερι και τα 2 μου ποδαρακια!!

Πανω κατω τα ιδια πραγματα δλδ.

Πηγα με 6000 ευρα σε ενα σουπερ σκουτερ 400αρι το ΚΥΜΚΟ xciting, κανοντας τα παραπανω. 9 μηνες αργοτερα το εδωσα και συμπληρωσα τα υπολοιπα για να παρω ενα τιμαξ 530 του '16.

Η νυχτα με την μερα! Οι αναγκες μου και οι οδηγικες μου ανησυχιες δεν αλλαξαν. Αλλαξε ομως πααραααα πολυ η οδηγηση (περισσοτερη ευχαριστηση πλεον στην οδηγηση), καποιοι πονοι στην μεση απο την αναρτηση του 400αριου εξαφανιστηκαν τελειως με την σουπερ αναρτηση του 530, και γενικα δεν το μετανοιωνω καθολου που ανεβηκα κατηγορια!

Που θελω να καταληξω. Δινεις τωρα 5-6Κ και παιρνεις ενα απο αυτα που αναφερεις. Δεν ειμαστε δα και 25αρηδες ή 35αρηδες. Θελουμε την ανεση και την ευκολια μας. Το οδηγας μερικους μηνες και αλλαζεις γνωμη. Πας σε μεγκασκουτερ. Τι καλυτερο θα παρεις απο τον βασιλια της κατηγοριας;

Ισως πεις , μα εγω 5Κ θελω να δωσω. Καποιος καποτε μου ειπε (τον ακουσα και δεν το μετανοιωσα!) , δωσε κατι παραπανω να παρεις αυτο που σου αρεσει και σε βολευει και με την πρωτη βολτα θα τα ξεχασεις τα λεφτα. Και ετσι και εγινε, φιλε μου.

Καλη αγορα σε οτι προβεις ευχομαι!
    Kymco Xciting 400i ABS 2016
    Yamaha TMAX 530 ABS 2016

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2017

Καλημέρα σας!Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεών σας.

Με βοηθήσατε αρκετά ώστε να πάρω την απόφαση να κάνω την αλλαγή.
    Βέβαια μου βάλατε ένα δίλημμα...

Καινούριο 300άρι ή μεταχειρισμένο mega scooter; γιατί για καινούριο δεν με παίρνει.

Ναι , κάποιες στιγμές θα μου λείψουν τα γκάζια του TDM αλλά δεν είναι αυτά που
    χρειάζομαι σε αυτήν τη φάση.Η μεσούλα μου και η άνεση στην οδήγηση με "ανθρώπινα"
    χλμ/ώρα νομίζω πως είναι αυτά που θέλω.

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κοπή Βασιλόπιτας 2018
Σας περιμένουμε το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 20:30 στην οικογενειακή Ταβέρνα ''Αναστάλια '' Τερψιθέας 1 & Αχιλλέως στο Παλαιό Φάληρο Το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ ανά άτομο.