motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 1 από 27 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 268

Thread: Εντυπώσεις απο την συμβίωση με το Χmax300

Senior Member ROSICKY's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Εντυπώσεις απο την συμβίωση με το Χmax300

...μετα απο αναμονη 2 μηνων και την αγωνια για την επιλογη χρωματος , αν και με μολις 50χλμ στο οδομετρο ας γραψω δυο λογια για το Xmax300...ξεκινωντας θα σταθω στο πρωτο πραγμα που πρεπει να συνηθισει κανεις και δεν ειναι αλλο απο το smart key...πρωτογνωρο και για μενα οπου δουλευοντας το επισημαινω πως πριν την καθε χρηση ο κατοχος πρεπει να εχει στο μυαλο του ΠΑΝΤΑ οτι πρεπει να πιεσει μεσα το button αλλιως δεν εκτελειται καμια εντολη δεξια-αριστερα...αφου το πιεσουμε μεσα λοιπον μετα γυριζει στις πλευρες που θελουμε για να εκτελεσει οτι του ζηταμε...θεωρω μεγαλο SOS οτι το bluetooth που μας εχουν δωσει πρεπει να ειναι παντα επανω μας οπως τα κλειδια και ΟΧΙ στο μηχανακι...οπως ολες οι ηλεκτρονικες ευκολιες στις μερες μας θελει τον σχετικο σεβασμο του χρηστη χωρις βιαιες και δυνατες κινησεις οι οποιες δε θα βοηθησουν στην διαρκεια πολυετους χρησης ενος πλαστικου κουμπιου...ακομη κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην πλευρα του κινητηρα υπαρχει κλειδαρια για ξεκλειδωμα σελας κλπ με εφεδρικο κλειδι σε περιπτωση π.χ εξαντλησης της μπαταριας του smart key...

...παμε στο cluster που ειναι εντυπωσιακοτατο με εξαιρετικες βελονες με μεγαλη ευαναγνωστη οθονη πληρους πληροφορησης και εχει παρα πολυ ωραια γραμμογραφηση , επισης οι εναλλαγες στο μενου της οθονης γινεται πλεον με νεο κουμπι σε τελεια εργονομικη θεση και οχι οπως στο προηγουμενο μοντελο...

συνεχιζοντας στην περιοχη που ελεγχει ο αναβατης ευκολα διαπιστωνει κανεις την τελειοτητα της ποιοτητας αλλα και της ορατοτητας που εχουν οι νεοι καθρεπτες οπως και τα μεγαλυτερα και πιο ομορφα δοχεια πληροτητας των υγρων φρενων...

...η ζελατινα την οποια δοκιμασα και στις 2 θεσεις ξεκινωντας απο την ανωτερη εχει πολυ ωραια ανεμοκαλυψη αλλα η ορατοτητα καποιες φορες χρειαζεται να γινει απο μεσα της...στην χαμηλοτερη θεση νομιζω πως αυτην την εποχη ειναι το ιδανικο...

...στα υπολοιπα εμφανισιακα κομματια ειναι ενα εξαιρετικο συνολο με μελετημενα τα παντα με την ποιοτητα των πλαστικων να ειναι ανωτατη και το εννοω αυτο (το μοντελο της εκθεσης δεν εχει καμια σχεση) οπως πολυ ομορφο ειναι και το νεο σχημα εξατμισης που αντικατεστησε τον γνωστο ''θερμοσιφωνα'' του 250...

...τα φωτα !!! τι να πει κανεις για τα φωτα !!! ενα θα πω , οτι τα εργοστασιακα bixenon που εχω στο αμαξι μου μοιαζουν ωσαν φτωχος συγγενης μπροστα στα led του xmax300 με μοναδικη παραφωνια την ψειρα της πινακιδας η οποια ειναι μια απλη w5w και αλλαχτηκε αμεσως...

...εμφανες ειναι οτι εχει αυξηθει ο χωρος κατω απ την σελα με το ομορφο led να βοηθα και το μαλακο προστατευτικο δαπεδου να καλυπτει μονο την βυθιζομενη πλευρα του καδου...πιο ψηλο εγινε και το χειλος περιμετρικα του καδου προφανως για να μην εισελθουν ποτε νερα κλπ...

...παμε στα οδηγικα οσο μπορεσα να καταλαβω αυτα τα 50 χιλιομετρα...σαφως και θα επανελθω μετα το στρωσιμο του...ο αναβατης μεσου υψους 1,8μ οπως εγω νιωθει πιο χαμηλα την θεση οδηγησης(εμενα με βολεψε) με τα πελματα των υποδηματων μου να πατανε ολοκληρα στον δρομο και να νιωθω πιο ασφαλης στον χειρισμο πραγμα που στο 250 δεν το θυμαμαι να μου εχει κανει εντυπωση απεναντιας καποιες φορες δυσκολευομουν...ξεκινωντας το επιπεδο κυλισης ειναι εξαιρετικο και σε αυτο συμβαλουν τα χαμηλα db του νεου κινητηρα blue core εν αντιθεση με τον ενοχλητικα μεταλλικο θορυβο του 250 ακομη και μετα απο ρυθμιση βαλβιδων...αχ αυτο το στριψιμο ειναι το κερασακι στην τουρτα πραγματικα ειναι συναρπαστικος ο συνδυασμος διπλης τιμονοπλακας και χαμηλου κεντρου βαρους...στριβω με την σκεψη !

για τα φρενα την αναρτηση την αποκριση την ροπη κλπ δεν ειναι διακιο να καταθεσω αποψη καθως δεν εχω περασει τις 4500rpm οποτε και δεν εχει νοημα

εις το επανιδειν !
    "Όμως σήμερα το λέω βρίσκω το καλό κι ωραίο σε μια σπορ Alfa Romeo"Οδυσσέας Ελύτης «Τα ρω του έρωτα» 1972

XMAX300 MATT GREY
    SM-G950 MIDNIGHT BLACK
    SCOUPE (W203) 192hp full option IRIDIUM SILVER

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Απ: Εντυπώσεις απο την συμβίωση με το Χmax300

Καλα χιλιόμετρα να έχεις
    Και καμια φωτο να δούμε
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Pistolero Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλα χιλιόμετρα να έχεις
    Και καμια φωτο να δούμε
    απο φωτο αλλο τιποτα
    "Όμως σήμερα το λέω βρίσκω το καλό κι ωραίο σε μια σπορ Alfa Romeo"Οδυσσέας Ελύτης «Τα ρω του έρωτα» 1972

XMAX300 MATT GREY
    SM-G950 MIDNIGHT BLACK

Super Moderator Pistolero's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον ROSICKY Εμφάνιση δημοσίευσης
    απο φωτο αλλο τιποτα

Για να δούμε για να δούμε
    Piaggio carnaby 125
    Honda sh150
    Honda sh300 abs
    Yamaha tmax500 abs + Honda pcx125

Φωτης

YAMAHA TMAX

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Καλοτάξιδο να είναι φίλε μου και να το φχαριστηθείς για πολλά χρόνια. Χάρηκα για αυτό που γράφεις, ότι η ποιότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είδαμε στην έκθεση (το είχα γράψει και στη γενική συζήτηση ότι με είχε ψιλοαπογοητεύσει, αλλά φαίνεται αυτό είναι κανόνας στα προ-παραγωγής μοντέλα). Ελπίζω όσο "γράφεις" χιλιόμετρα να μας μεταφέρεις και τις εντυπώσεις σου. Οι γνώμες και οι εμπειρίες των ιδιοκτητών είναι νομίζω πολύ πιο χρήσιμες από αυτές των δημοσιογράφων.

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον sakis67 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλοτάξιδο να είναι φίλε μου και να το φχαριστηθείς για πολλά χρόνια. Χάρηκα για αυτό που γράφεις, ότι η ποιότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είδαμε στην έκθεση (το είχα γράψει και στη γενική συζήτηση ότι με είχε ψιλοαπογοητεύσει, αλλά φαίνεται αυτό είναι κανόνας στα προ-παραγωγής μοντέλα). Ελπίζω όσο "γράφεις" χιλιόμετρα να μας μεταφέρεις και τις εντυπώσεις σου. Οι γνώμες και οι εμπειρίες των ιδιοκτητών είναι νομίζω πολύ πιο χρήσιμες από αυτές των δημοσιογράφων.
    ευχαριστω σακη δεν ηθελα να γραψω απο τωρα αλλα μιας και το ανεφερες ηδη ερχεται σε αντιπαραθεση η πρωτη επαφη μου με τα φρενα ειδικα το πισω σε σχεση με τους δημοσιογραφους..μαλλον δε νιωθω ή δεν εχω μετρο συγκρισης απο αλλο

XMAX300 MATT GREY
    SM-G950 MIDNIGHT BLACK

Senior Member george-hcg's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2016

Καλοταξιδο , παντα καθαρο και να λαμπει ευχομαι, αγρατζουνιστο και να μην θες να κατεβεις απο την σελα!!!
    Καλα και ασφαλη χιλιομετρα ευχομαι!!!
    Kymco Xciting 400i ABS 2016
    Yamaha TMAX 530 ABS 2016

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον george-hcg Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλοταξιδο , παντα καθαρο και να λαμπει ευχομαι, αγρατζουνιστο και να μην θες να κατεβεις απο την σελα!!!
    Καλα και ασφαλη χιλιομετρα ευχομαι!!!
    ευχαριστω συντεκνε !

XMAX300 MATT GREY
    SM-G950 MIDNIGHT BLACK

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Pistolero Εμφάνιση δημοσίευσης
    Για να δούμε για να δούμε
    παρε μια καλη απ το cluster φωτιζομενο...οθοναρα λεμε !

XMAX300 MATT GREY
    SM-G950 MIDNIGHT BLACK

Administrator johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

ωπα ρε Δημητρη!καλοταξιδο φιλε και πολλα καλα χιλιομετρα!!!!
    παιζει να ειναι απο τα πρωτα που κυκλοφορουν...
    Γιαννης

Σελίδα 1 από 27 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
30 Ιουνίου με 1η Ιουλίου Πανελλήνια Συνάντηση
Πανελλήνια Συνάντηση 30 Ιουνίου με 1η Ιουλίου στην περιοχή Καλά Νερά Βόλου