motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 333435
Αποτελέσματα 341 έως 347 από 347

Thread: ΑΚ 550. Απορίες και λύσεις.

Νέο Μέλος sakispapadimitriou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2014

Απ: ΑΚ 550. Απορίες και λύσεις.

Σήμερα έκανα αντικατάσταση των εμπρός αμορτισέρ και λέω αντικατάσταση γιατί ζήτησα από τον Κ.Λύτρα να μου ετοιμάσουν νέα αμορτισέρ με το 5άρι λάδι και όχι να γίνει αντικατάσταση λαδιού στο υπάρχον στην Θεσσαλονίκη, ευχαριστώ τον Κ.Λύτρα για την εξυπηρέτηση όπως επίσης και τον Παναγιώτη στην Κymco Ματάκος στην Θεσσαλονίκη για την εξυπηρέτηση.

Τώρα στο θέμα της απόδοσης, δεν κάνουν τον σπαστικό θόρυβο, δεν ξέρω βέβαια αν σε λίγο καιρό θα τον κάνουν πάλι, έχουν λίγο καλύτερη επαναφορά και απόσβεση από τα μαμά με 10άρι λάδι, νομίζω ότι καλά έκανα και τα άλλαξα, εύχομαι να μην μας βρει άλλο κακό....χαχαχαχα

Νέο Μέλος Dpattakos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2016

Καλημέρα και από εμένα. Μετά από επικοινωνία που είχα με τον κ.Λύτρα για το γνωστό θέμα της μπροστινής ανάρτησης μου έστειλε 2 μπροστινά καλάμια επισκευασμένα από αυτούς με συγκεκριμένης συστατικότητας 5άρι λάδι όπως μου είπε και με διαβεβαίωσε ότι το θέμα θα λυθεί!! Αύριο στο service των 1000χλμ θα τοποθετηθούν και θα σας ενημερώσω. Όπως και να έχει όμως πολλά μπράβο στην αντιπροσωπεία και στον κ.Λύτρα για την άμμεση εξυπηρέτηση.(το βάζω και εδώ πέρα από τις καταγεγραμμένες βλάβες)

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018

Καλησπέρα ομάδα, θα μπορούσε κάποιος να μου είπε ποιο είναι το ιδανικό στρώσιμο του κινητήρα;

Νέο Μέλος tomkar1808's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Dam/kovic Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα ομάδα, θα μπορούσε κάποιος να μου είπε ποιο είναι το ιδανικό στρώσιμο του κινητήρα;
    Στο συγκεκριμένο θέμα θα ακούσεις δεκάδες, ίσως και εκατοντάδες απόψεις.
    Ο κατασκευαστής μιλάει για ελάχιστα χιλιόμετρα στα οποία δεν θα ξεπερνάς τα 80χλμ/ώρα. Προσωπικά δεν συμφωνώ.
    Οπως και να έχει υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες, όπως όχι απότομες επιταχύνσεις και όχι υψηλές στροφές περιστροφής.
    Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία πρέπει να είναι σταδιακή (όχι δηλαδή 500 ή 1.000χλμ προσοχή και ξαφνικά τέρμα γκάζια).
    Εγώ προσωπικά μέχρι τα 300χλμ ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός (μέχρι 100-110) και από εκεί και μετά κάθε 200-300 χλμ ανέβαζα 10-20χλμ. Μετά τα 1.000 έκανα την πρώτη απόπειρα τελικής.
    Τοπο στα scooters

Moderator Sibi's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Dam/kovic Εμφάνιση δημοσίευσης
    Το manual λέει 300χλμ. Θα συμφωνήσω με τον tomkar, για 1000χλμ πήγαινε χαλαρά χωρίς απότομες γκαζιές και χωρίς υψηλές στροφές. Προσπάθησε να μην κρατάς πολύ ώρα σταθερό το γκάζι σε μια μεγάλη διαδρομή, κάνε αυξομειώσεις. Μετά τα 1000 άρχισε σταδιακά να το τεντώνεις.
    Kymco AK550 - Πάντα όρθιοι !!!

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018

Ευχαριστώ πολύ κύριοι

Μέλος GIANNISG1975's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2014

Ιδανικό στρώσιμο μοτέρ, πολύ μεγάλη κουβέντα. Αυτο που πρέπει να πετύχεις είναι τα μεταλλα να αποκτήσουν τις τελικές τους ανοχές και να μην υπερθερμανθούν. Δηλαδή πρέπει να κάνεις θερμικούς κύκλους κατα την διάρκεια του στρωσιματος. Κάνεις χλμ, σε μεικτές διαδρομές (ούτε μόνο εθνική, ούτε μόνο πόλη) δεν το ζορίζεις για να μην υπερθερμανθεί και στο τέλος της διαδρομής αφήνεις την μηχανή να κρυώσει τελείως. Προφανώς για δείνει ο κατασκευαστής 300χλμ στρώσιμο, οι κύλινδροι έχουν nicasil επικάλυψη που απαιτεί περίπου τόσο 300-500 χλμ.
    Γιάννης
    Sym Maxsym 600i ABS

Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 333435

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 23/9/2018 εκδρομή στην Στενή Ευβοίας
Κυριακή 23/9/2018 εκδρομή στην Στενή Ευβοίας Η πρώτη ημερήσια εκδρομή του Scooter Club Hellas για τον μήνα Σεπτέμβριο θα πραγματοποιηθεί στην Στενή Ευβοίας,απολαυστικά χιλιόμετρα με μπόλικη και καλή διάθεση! Γεμίστε τα ντεπόζιτα σας και ελάτε να περάσουμε όμορφα!!!