Sym Γκοργκόλης motokinisi
Σελίδα 26 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 2425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 251 έως 260 από 289

Thread: Downtown 350cc abs προβλήματα και λύσεις

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Απ: Downtown 350cc abs προβλήματα και λύσεις

Σαν παλιό αυτοκίνητο που με κρύο καιρό δοκιμάζεις να το βάλεις μπροστά χωρίς τσοκ. Αφού ξελιγώσεις την μπαταρία τελικά θα πάρει και εννοείται ότι όταν ζεσταθεί δεν έχει πρόβλημα. Στο μίγμα έχω την εντύπωση είναι το πρόβλημα (όχι αρκετά πλούσιο για να ξεκινήσει) , αφού μπαταρία , μίζα κλπ δείχνουν ΟΚ. ΌΠως και να έχει φίλε μου σου εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα και το κυριότερο , εαν έχεις την δυνατότητα , ΑΛΛΑΞΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Τις π1π3$ ότι έτσι είναι με το κρύο (λες και μιλάμε για καρμπυρατεράτο ματρακά της δεκαετίας 70 ή 80) μην τις ακούς. Δουλειά των αισθητήρων είναι να συλλέγουν τα υπάρχοντα δεδομένα , να τα στέλνουν στον εγκέφαλο και αυτός να επιλέγει μίγμα και αβανς για να μην έχεις αυτά τα προβλήματα.Αν μπερδεύονται από το κρύο να στους αλλάξουν και αν είναι αλλού το πρόβλημα να το βρουν (γι 'αυτό έχουν εξουσιοδοτηθεί από την kymcο και όχι μόνο για να αλλάζουν λάδια και φίλτρα).
    Βαγγέλης
    SYM MAXSYM 600 ABS

Moderator GusNoLimits's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Βασίλης Μ Εμφάνιση δημοσίευσης
    Φίλοι μου καλή χρονιά με υγεία σε όλους και να κάνετε αμέτρητα χιλιόμετρα . Κωνσταντίνε δεν ξέρω τι λένε, εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό τοι πρόβλημά σου.Χωρίς να θέλω να ματιάσω το δικό μου είμαι και εγώ όπως ξέρεις από τους πρώτους που το παρήγγειλα 8 Μαϊ 15 και μέχρι στιγμής δεν έχω δόξα τον Θεό κανένα πρόβλημα με την εκκίνηση, παίρνει με την μία. Το έχω σε εξωτερικό χώρο σκεπασμένο με κουκούλα και μπορεί να κάνω και 15 μέρες να το κινήσω τώρα τον χειμώνα. Και αν το κινήσω καμιά μέρα που θα την δώ λίγο καλή μέχρι το super 4-5 xλμ και πίσω. Και εδώ στη Βέροια δεν κάνει και τον πιο ζεστό καιρό. Σμφωνώ να στείλεις email στην εταιρεία στην Taiwan
    Κύριε Βασίλη καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Το e-mail για την Taiwan έφυγε ήδη. Μακάρι να μου απαντήσουν παραθέτοντας την λύση του προβλήματος.

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον gautsos Εμφάνιση δημοσίευσης
    Σαν παλιό αυτοκίνητο που με κρύο καιρό δοκιμάζεις να το βάλεις μπροστά χωρίς τσοκ. Αφού ξελιγώσεις την μπαταρία τελικά θα πάρει και εννοείται ότι όταν ζεσταθεί δεν έχει πρόβλημα. Στο μίγμα έχω την εντύπωση είναι το πρόβλημα (όχι αρκετά πλούσιο για να ξεκινήσει) , αφού μπαταρία , μίζα κλπ δείχνουν ΟΚ. ΌΠως και να έχει φίλε μου σου εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα και το κυριότερο , εαν έχεις την δυνατότητα , ΑΛΛΑΞΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Τις π1π3$ ότι έτσι είναι με το κρύο (λες και μιλάμε για καρμπυρατεράτο ματρακά της δεκαετίας 70 ή 80) μην τις ακούς. Δουλειά των αισθητήρων είναι να συλλέγουν τα υπάρχοντα δεδομένα , να τα στέλνουν στον εγκέφαλο και αυτός να επιλέγει μίγμα και αβανς για να μην έχεις αυτά τα προβλήματα.Αν μπερδεύονται από το κρύο να στους αλλάξουν και αν είναι αλλού το πρόβλημα να το βρουν (γι 'αυτό έχουν εξουσιοδοτηθεί από την kymcο και όχι μόνο για να αλλάζουν λάδια και φίλτρα).
    Πλέον μετά από όλα αυτά που έχω τσεκάρει όλα δείχνουν ότι το μίγμα προκαλεί το θέμα και συμφωνώ απόλυτα με ότι λές.

Πήγα για κάποια άλλη δουλειά στην Kymco και συνάντησα τον γνωστό και μη εξαιρετέο αρχιμηχανικό ο οποίος μόλις είδε το παραπάνω βίντεο, άνοιξε κουβά, έλυσε μία περίεργη σιδερένια τάπα πάνω στο injection και πείραξε μία βίδα που κρυβόταν μέσα. Μετά από ώρες ακινησίας το αποτέλεσμα ήταν αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=MYFuSj9klNc

Είδομεν πώς θα αντιδράσει τις επόμενες μέρες....
    Last edited by GusNoLimits; 20-02-17 at 01:14 AM.
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'
    Piaggio Beverly 300ie 15'
    Kymco DownTown 350i abs 16'

Senior Member cabrinha's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010

Μακαρι να μην εχεις αλλα θεματα και να ευχαριστηθεις το σκουτερ σου.

Πες και στο μαστορα που του φανηκε φυσιολογικη η προηγουμενη συμπεριφορα οτι στο κρυο ξεκινημα ο αισθητηρας, ειτε εξω εχει -20 ειτε +20, δεν δουλευει, γιατι εκ κατασκευης δεν μπορει να δουλεψει, και γι αυτο υπαρχει ρυθμιση ξεχωριστη στον εγκεφαλο για την συγκεκριμενη περιπτωση οποτε το μειγμα, αντι να ρυθμιζεται με βαση τα δεδομενα που στελνει ο αισθητηρας, εχει προκαθορισμενες τιμες.
    Νικόλας

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Τουλάχιστον δείχνει να βρέθηκε η λύση του προβλήματος.
    Βαγγέλης
    SYM MAXSYM 600 ABS

Senior Member Rulisangel's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010

Πολύ ωραία που δουλεύει πλέον σωστά όπως πρέπει.Ένα μπράβο και στον Αρχιμηχανικό που είχε τις γνώσεις και τη διάθεση να ασχοληθεί με το πρόβλημα και να βρει και τη λύση , μακάρι να είχαν όλες οι αντιπροσωπείες τέτοιους ανθρώπους ....respect.
    Νεκτάριος .
    HONDA FORZA 300

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχει μείνει ακινητοποιημένο για λίγο καιρό γιατί θα βρίσκομαι εκτός Ελλάδος, οπότε θα δείξει στην πορεία άν βρέθηκε η λύση.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον GusNoLimits Εμφάνιση δημοσίευσης
    Ύστερα απο επισκεψη στο κεντρικό συνεργείο της Kymco και καθαρισμό και μηδενισμό του injection το αποτέλεσμα έγινε χειρότερο. Δέν μπορώ να το εξηγήσω.

Και για να έχετε πλήρη εικόνα ορίστε το βίντεο απο την σημερινή μου κρύα εκκίνηση:https://youtu.be/Q1gD_pqdhFs

Έκανα μία απόσταση και ζεστάθηκε, απο εκεί και πέρα πήρε τσακμάκι όλες τις φορές χωρίς δυσκολίες.

via Tapatalk
    Παιδιά απο έλλειψη γνώσεων ανέφερα ότι έγινε καθαρισμός Injection. Θα ήθελα να διορθώσω λοιπόν και να αναφέρω ότι τελικά έγινε καθαρισμός της πεταλούδας και reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις της.

Παρόλα αυτά προς το παρόν μήν το ματιάσω όλα καλά!!! Ύστερα απο την τελευταία μικρό ρύθμιση που μου έκανε ο Κος Λύτρας το μηχανάκι παίρνει κανονικά χωρίς γκάζι και πολύ πρόθυμα. Ας ελπίσουμε να έχουμε βρεί την λύση.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Καθολικοί Συντονιστές johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

εχει περασει και σχεδον μηνας οποτε θεωρω οτι αν ηταν κατι θα ειχε εμφανιστει Κωστή!οπότε καλες απροβλημάτιστες βολτες
    Γιαννης
    honda ns50f
    honda lead 100
    piaggio beverly 250
    piaggio beverly 300 tourer
    Suzuki Burgman AN250

Super Moderator #evripidis#'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Κώστα αν τους ξαναεπισκεφτείς στο μέλλον για κάποια περιοδική συντήρηση, ρώτησε καθαρά ενημερωτικά τι ακριβώς ρύθμισαν.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον johnpats Εμφάνιση δημοσίευσης
    εχει περασει και σχεδον μηνας οποτε θεωρω οτι αν ηταν κατι θα ειχε εμφανιστει Κωστή!οπότε καλες απροβλημάτιστες βολτες
    Ευχαριστώ Γιάνναρα!!!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον #evripidis# Εμφάνιση δημοσίευσης
    Κώστα αν τους ξαναεπισκεφτείς στο μέλλον για κάποια περιοδική συντήρηση, ρώτησε καθαρά ενημερωτικά τι ακριβώς ρύθμισαν.
    Ευχαρίστως Ευρυπίδη. Άν και το είχα στο νού μου να μάθω έτσι απο περιέργεια.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Σελίδα 26 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 2425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •