Sym Γκοργκόλης
Σελίδα 23 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 221 έως 230 από 256

Thread: Downtown 350cc abs προβλήματα και λύσεις

Moderator GusNoLimits's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Απ: Downtown 350cc abs προβλήματα και λύσεις

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον BAD BOY Εμφάνιση δημοσίευσης
    Κώστα δεν ξέρω...

1)
    Δοκίμασε να σου γίνει συνήθεια να δίνεις πάντα λίγο γκάζι αν δεν πάρει στα πρώτα 2 sec χωρίς να σταματήσεις το μιζαρισμα. Αν δεν πάρει στα 4 sec άστο και δοκίμασε μετά από reset πάλι με Γκάζι απευθείας.
    γκάζι θα δώσεις 1/4 όχι παραπάνω.
    Το ίδιο αναφέρει και για το δικό μου στο manual αν δεν πάρει με την πρώτη.
    Κάποιος λόγος θα υπάρχει για να το αναφέρουν.
    Στα πρώτα 2 χρόνια το είχα έντονα αλλά επερνε αμέσως με γκαζάκι. Σπάνια να μην πάρει.
    Έχει 2 χρόνια τώρα που έχει καλυτερεψει και το κάνει 1/5.
    Βενζίνη βάζω πάντα απλή
    ΕΚΟ/ BP από συγκεκριμένα πρατήρια πάντα.

2)
    Μετά κοίταξε να καθαρίσεις πεταλούδα του injection
    και ρύθμιση /Ελενχος tps και μειγματος καυσίμου.

3)
    Ελενχος μπαταρίας (ελαττωματικό στοιχείο)

Όλα αυτά σε βήματα για να βρεθεί το πρόβλημα, αν βρεθεί.

MAXSYM 400i ABS 34PS
    "by thanos"
    Αυτό με το γκάζι το δικό μου μάνουαλ το γράφει για περιπτώσεις ύστερα απο ακινησία όχι για καθημερινά.

Θα κοιτάξω να δώ τι θα γίνει με την βενζίνη και το επόμενο είναι αυτό με το μείγμα που λές. Το σκέφτηκα αλλά δέν θεωρώ ότι μηχανάκι με 2800km παίζει να θέλει τέτοια ρύθμιση ούτε και καθάρισμα injection.

Τέλος πάντων...όσο είχα την 100άρα πάντων ήταν τσακμάκι...δέν μάσαγε ούτε απο κρύο ούτε απο υγρασίες.

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον gogeta5 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Φίλε μου εγώ θα άρχιζα από το πιο απλό γιατί συνήθως εκεί την πατάμε όταν ψαχνόμαστε.
    Τσέκαρε μήπως δεν έχει κουμπώσει καλά καμοια μπουζοπιπα ή κάποιος πόλος δεν είναι συνδεδεμένος καλά,τόσες λακουβες περνάμε κάθε μέρα.
    Τώρα για τη βενζίνη ίσως ήταν τυχαίο ίσως βέβαια να φταίει ο επαγγελματίας που σε προμηθεύει. Αυτός μπορεί να κάνει το οτιδήποτε στη δεξαμενή του ειδικά εάν είναι ιδιοκτήτης. Ακόμη και εάν η δεξαμενή δεν έχει καθαριστεί πότε και τύχει να βάλεις και να έχει τελειώσει κιόλας το απόθεμα όλη η μούργα στο ντεπόζιτο σου καταλήγει

Send by New Planet Vegeta
    Παναγιώτη όλοι οι έλεγχοι που μου λές έγιναν πρίν δύο βδομάδες όταν το πρωτοεμφάνισε το θέμα, εννοείται ότι το μυαλό μου πρώτα σε αυτά πήγε, και έγινε και αλλαγή μπουζί έτσι για να είμαστε σίγουροι και απο τότε δέν το ξαναεμφάνισε γιατί έβαλα και 100άρα για να καθαρίσει το μοτερ. Το εμφάνισε εκ νέου μετς απο ανεφοδιασμό 95άρας βενζίνης.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'
    Piaggio Beverly 300ie 15'
    Kymco DownTown 350i abs 16'

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2015

Καλησπέρα παιδια.σημερα ειδα υγρασια στο στροφομετρο εσωτερικα.έχει συμβεί σε καποιον ;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον GusNoLimits Εμφάνιση δημοσίευσης
    Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...
    Μετά την εκδρομή της Κυριακής (13/11) το πρωί της Δευτέρας πήγα να πάρω το μηχανάκι το οποίο ήταν σε θερμοκρασία εξωτερικού αέρα περίπου 9°C και ήταν λουσμένο απο την υγρασία και δέν έπαιρνε με τίποτα...Η μηχανή έκανε τσεκ κανονικά, μπαταρία κανονικές ενδείξεις, μίζαρε κανονικά αλλά το τσαφ για να πάρει με τιποτα. Μετα την πρώτη αποτυχημένη απόπειρα τράβηξα λίγο γκαζάκι γιατί τώρα με τα κρύα το χρειάζεται για να πάρει μερικές φορές αλλά πάλι τίποτα...Μετά από 7-10 αποτυχημένες απόπειρες ανοιγμα-κλείσιμο της μιζας και πάλι τσεκ δίνω σχεδόν μισό γκάζι και πήρε. Το στροφόμετρο κόλλησε για 30 δευτερόλεπτα περίπου στις 4000 στροφες και μετά έπεσε στα φυσιολογικά.
    Απο τότε δέν ξανα έκανε κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα το απόγευμα (μετά απο ακινησία 12ωρών) που έκανε το εξής: Ανάβω κάνει τσεκ κανονικά δίνω αλλά δέν παίρνει. Σβήνω-ανάβω- κάνει τσεκ- δινω μαζί με λίγο γκάζι αλλά και πάλι τίποτα. Στην τρίτη προσπάθεια ανάβω-κάνει τσεκ-δίνω με λίγο γκάζι...παίρνει αλλά ξεκινάει με χαμηλές στροφές και δείχνει να ζορίζεται να κρατηθεί αναμμένο για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά ανέβασε κανονικά ρελαντί.
    Το παίρνω κάνω πορεία 20χλμ σταματάω σε ένα μαγαζί και τρία λεπτά μετά ξαναβάζω μπροστά και πάλι τα ίδια.
    Απο τότε όσες φορές άναψα μέχρι τώρα πήρε τσακμάκι αλλά με μικρότερη (σχεδόν αμελητέα) δυσκολία πλέον να ανεβάσει στροφές στο ρελαντί. Επίσης στο ενδιάμεσο το έπλυνα κιόλας και το άφησα με τα νερά πάνω για λίγη ώρα για να δώ άν φταίει η υγρασία αλλά και πάλι πήρε κανονικά. Ακούω γνώμες...το μηχανάκι έχει 2500χλμ στο κοντέρ...έχει παρατηρήσει άλλος κάτι ανάλογο???

via Tapatalk
    Η απάντηση που πήρα από το επίσημο συνεργείο της Mototrend είναι ότι έτσι είναι η λειτουργία του κινητήρα του DownTown 350. Άν δηλαδή με την πρώτη μιζιά δέν πάρει θέλει λίγο γκάζι και παίρνει. Δέν είναι κάτι ανησυχητικό, το γνωρίζουν σαν θέμα και εφόσον δέν έχει άλλη ένδειξη για άλλο πρόβλημα προς το παρόν μένουμε σε αυτή την διάγνωση. Βέβαια να πώ ότι δέν ανοίξανε να τσεκάρουν τίποτα. Είδαν ότι το μηχανάκι ζεστο παίρνει κανονκά χωρίς αδυναμίες και μου είπαν να το παρακολουθήσω και βλέπουμε.

Να προσθέσω ότι το φαινόμενο αυτό παρατηρείται στις χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος ή όταν το μηχανάκι μείνει σε ακινησία πολύ καιρό.
    via Tapatalk
    Update στο θέμα μου...
    21/11/2016 Έβαλα Vpower Racing για να καθαρίσει όσο μπορεί ο κινητήρας.
    Το μηχανάκι λόγω ότι οι μέρες δέν ήταν και τόσο κρύες δέν έδειξε συμπτώματα. Έπαιρνε κανονικά χωρίς γκάζι και όλα καλά.

25/11/2016 πήγα συνεργείο αφού με έτρωγε και για να ηρεμήσω περισσότερο έγινε έλεγχος βαλβίδων και ρύθμισή τους (αμελητέα ρύθμιση χρειαζόταν), γενικοί έλεγχοι στο μηχανάκι που τελικώς δείξανε ότι το μηχανάκι είναι κομπλέ και αλλαγή μπουζί από CR7E σε CR8E ύστερα απο σύσταση του μηχανικού. Από ότι κατάλαβα οι διαφορές των μπουζί είναι το φάσμα θερμοκρασιών λειτουργίας τους.

Μετά λόγω βροχών το μηχανάκι έμεινε ακίνητο μέχρι χτές 01/12/2016 όπου με μεγάλη μου έκπληξη πήρε με την μία χωρίς καθόλου γκάζι και με θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στους 4°C.
    Μέχρι στιγμής εκτός απο δύο φορές (πρωινές ώρες) που ήθελε ελάχιστα παρατεταμένη μιζιά (ένα second πιό πολύ απο το κανονικό) για να πάρει και μάλιστα χωρίς γκάζι, όλα καλά.

Stay tuned...
    Update στο θέμα μου...

Δέν ξανάρχομαι στον καφέ....μου το ματιάσατε...
    χαχαχαχαχαχα

Λοιπόν χτές μετά το φαγητό που ακολούθησε του καφέ πάλι τα ίδια. Δέν έπαιρνε μπροστά...με την τρίτη και μετά απο συνδυασμό με γκάζι.

Σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια. Μεγάλη προσπάθεια για να ξεκινήσει και ζόρι...επίσης ένα μικρό ρετάρισμα όταν πήρε μέχρι να φτάσει στις κανονικές του στροφές.

Το μόνο που έκανα εκ μέρους μου πρίν εμφανιστεί εκ νέου το θέμα είναι ανεφοδιασμός βενζίνης. Βενζίνη απο το ίδιο βενζινάδικο AEGEAN που έβαλα όταν το ξεκίνησε, μετά έβαλα SHELL VPowerRacing και σταμάτησε να το κάνει και χτές που ανεφοδιάστηκα πάλι εκ νέου εμφάνιση του προβλήματος.

Εδώ προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:
    - Άν ήταν απο βενζίνη δέν θα ρέταρε και στον δρόμο?

- Είμαι μονιμός πελάτης σε αυτό το βενζινάδικο απο το οποίο βάζω βενζίνη και στο αυτοκίνητο αλλά το αυτοκίνητο δουλεύει σωστά χωρίς κανένα θέμα και όταν πρίν λίγες μέρες του έκανα service το φίλτρο βενζίνης ήταν πεντακάθαρο...δέν θα πρεπε να κάνει κάτι και το αμάξι ή να φανεί στο φίλτρο? (θα μου πείς.."άν είναι νεράκι δέν θα το δείς...άσπρο θα ναι")

- Τέλος, ενώ όπως προκύπτει κάτι γίνεται με την βενζίνη, το μοτέρ (όχι η εξάτμιση) του DownTown με την απλή βενζίνη του AEGEAN το νιώθω πιό ήσυχο στην λειτουργία του απο ότι με την VPowerRacing...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αλλάζω βενζινάδικο και το παρακολουθώ εκ νέου...κάθε γνώμη και άποψή σας δεκτή...
    Update και προσωρινό κλείσιμου του θέματος που είχα ανοίξει...

Τελικά 99% δέν επηρεάζει η βενζίνη. Δηλαδή έβαλα πάλι 95 οκτανίων απο άλλο βενζινάδικο και δέν εξαφανίστηκε το θέμα αλλά ακόμη δέν έχω βάλει πάλι 100 οκτανίων για να το σιγουρέψω ότι όντως τα 100 οκτάνια βοηθάνε.

Μέχρι στιγμής το μηχανάκι παίρνει με λίγο παρατεταμένη μιζιά. Δηλαδή μιζιά περίπου 2 δευτερολέπτων χωρίς γκάζι και χωρίς να ρετάρει στην αρχή. Αν καταφέρω να το πετύχω σε βίντεο θα το ανεβάσω.

Δεδομένου του α) ότι το μηχανάκι δουλεύει σωστά, β) ότι δέν εμφανίζει άλλη ένδειξη , γ) ότι στο συνεργείο μετά απο έλεγχο δέν προέκυψε κάτι και ότι η Kymco επιμένει ότι δέν υπάρχει θέμα και ότι έτσι λειτουργεί χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει πρόβλημα, το θέμα το αφήνω εδώ.

Άν προκύψει κάτι στην συνέχεια θα ενημερώσω. Άν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο δεκτό...
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Senior Member takis1964's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008

Παιδια και στο dt300 που ειχα ετσι εμπαινε με λιγο ανοικτο γκαζι την δευτερη φορα! Ολα ετσι ητανε

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    INTEGRA 750 Acrapovic DNA + MAXSYM 400 abs Αcrapovic DNA,Pulley 14

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2014

Ακριβως ετσι δουλευει και το δικο μου. Καλοκαιρι τσακμακι και χειμώνα 2-3 δευτερόλεπτα μιζια ή και λιγο γκαζακι στα πολλα κρυα. Φυσιολογικο ειναι, μην σε νοιάζει....

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Πείτε τα ρε παιδιά γιατί δέν μπορεί να το κάνει μόνο το δικό μου και όλοι να μου λέν ότι έτσι κάνει αυτό το μοτέρμ

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Ύστερα απο επισκεψη στο κεντρικό συνεργείο της Kymco και καθαρισμό και μηδενισμό του injection το αποτέλεσμα έγινε χειρότερο. Δέν μπορώ να το εξηγήσω.

Και για να έχετε πλήρη εικόνα ορίστε το βίντεο απο την σημερινή μου κρύα εκκίνηση:https://youtu.be/Q1gD_pqdhFs

Έκανα μία απόσταση και ζεστάθηκε, απο εκεί και πέρα πήρε τσακμάκι όλες τις φορές χωρίς δυσκολίες.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Καθολικοί Συντονιστές johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Ύστερα απο επισκεψη στο κεντρικό συνεργείο της Kymco και καθαρισμό και μηδενισμό του injection το αποτέλεσμα έγινε χειρότερο. Δέν μπορώ να το εξηγήσω.

Και για να έχετε πλήρη εικόνα ορίστε το βίντεο απο την σημερινή μου κρύα εκκίνηση:https://youtu.be/Q1gD_pqdhFs

Και μόλις έκανα μία απόσταση και ζεστάθηκε απο εκεί και πέρα πήρε τσακμάκι όλες τις φορές χωρίς δυσκολίες.

via Tapatalk
    ρε Κωστή δεν σκάει η μίζα εχω την εντυπωση με αυτο που βλεπω

Tapatalking
    Γιαννης
    Suzuki Burgman AN250

Super Moderator #evripidis#'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Κωστή δεν ξέρω ποιά μπορεί να είναι η αιτία, αλλά τουλάχιστον στο συνεργείο θα έπρεπε να ήξεραν.
    Όπως το καταλαβαίνω κι εκείνοι ψάχνονται. Τι να πω.

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Αρχικά στο συνεργείο δεν βρήκαν καμοια καταγεγραμμενη βλάβη στον έλεγχο σωστά ;
    Όταν στο κάνει η μπαταρία πόσο σου δείχνει φίλε μου;
    Πάντως εάν στο συνεργείο έχεις την εντύπωση ότι ψάχνονται αλλά γνκ πάνε στα τυφλά δοκίμασε και άλλο εξουσιοδοτημενο,ίσως κάποιος κάτοχος μπορεί να σου προτείνει κάποιο και 2 και 3 φορές μου χει τύχει να αλλάξω στο παρελθόν

Send by New Planet Vegeta
    Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Super Saiyajin ''Blue'')

Σελίδα 23 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •