motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 36 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 3435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 351 έως 360 από 401

Thread: Downtown 350i - Προβλήματα και λύσεις

Καθολικοί Συντονιστές GusNoLimits's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Απ: Downtown 350cc ABS - Προβλήματα και λύσεις

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Γιωρηκας Εμφάνιση δημοσίευσης
    1)τζωνη το τριξιμο οφειλεται στο λαστιχο του σταντ που ακουμπαει στον κινητηρα.
    μολις πιανουν τα κρυα αυτο το λαστιχο σκληραινει με αποτελεσμα να ακους αυτο το γρίλισμα.
    για να πισθεις οτι ειναι απο αυτο, οταν εισαι σταματιμενος και ξεκινησει να στο κανει κατεβασε λιγο το κεντρικο σταντ.
    θα δεις οτι θα σταματισει ο θορυβος.
    η λυση ειναι να ριξεις λιγο wd40 επανω στο λαστιχο και ο ενοχλητικος θορυβος θα εξαφανισθει.
    2)η ασταθεια κατα 90% ειναι απο τα ελαστικα αλλα λογικα θα επιρρεαζει και η μεγαλυτερη ζελατινα.
    3) εαν πιανουν τα χερια σου μπορεις να βγαλεις τα τακακια να τα τριψεις λιγο και να σπασεις-κατεβασεις λιγο τις γωνιες τους ετσι ωστε κατα το φρεναρισμα να φευγουν τα ρινισματα που δημιουργουνται. αυτα οφειλονται για το σφυριγμα καθως και οι γωνιες που ακουμπουν στον δισκο.

ελπιζω να σε βοηθησα.
    +1 σε ότι είπε ο Γιωρήκας.

Όσο αφορά το 2) έχω την αστάθεια που έχεις και εσύ όταν δέχομαι πλευρικό αέρα. Πιστεύω δέν αλλάζει με την αλλαγή ελαστικού καθώς πιστεύω ότι οφείλεται είτε στην μεγάλη πλευρική επιφάνεια του scooter ή στην λάθος κατανονή βάρους μπροστά (απο κατασκευής του) σε ποσοστό αισθητά λιγότερο απο το πίσω π.χ. 40/60 ή 35/75 (μπρός/πίσω).

Γενικά μου εμπνέει εμπιστοσύνη όταν ταξιδεύω με το εργαλείο μας αλλά μόλις δώ έντονες ριπες αέρα κόβω στα 100 και πάω με το πάσο μου χωρίς φόβο.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'
    Piaggio Beverly 300ie 15'
    Kymco DownTown 350i abs 16'

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008

@Tάκη, ναι θα σε ενημερώσω με το που αλλάξω τα λάστιχα και βάλω τα metzeler.

@Γιωρήκα , σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το έκανα και φαίνεται να έφυγε το γρίλισμα. Για τα τακάκια θα το πάω στο συνεργείο να τα τρίψουν ή να τα αλλάξουν εντελώς.

@Gus με στεναχωρείς! Θέλω να πιστεύω ότι έστω μια μεγαλύτερη σταθερότητα θα τη δώσουν τα νέα λάστιχα. Μην μου κόβεις την ελπίδα! Χαχα

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Παιδια καλησπερα
    Εχω το μηχανακι εναμιση μηνα κ εχω κανει 1000χλμ.
    Θα το παω τωρα για πρωτο σερβις.
    Επιβεβαιωνω ενοχλητικο γρυλισμα φρενων.
    Επισης τριξιμο μαλλον μπροστα μερους οταν πεφτω σε λακουβες.
    Κανα δυο φορες δεν ξεκινησε αμεσα το μηχανακι. Πηγα στο επισημο σερβις λογω γειτνιασης κ μου παν αν ζοριστει θελει λιγο γκαζι. Πρωτα δοκιμη 2_3 δευτερα με σκετη μιζα. Αν δεν παρει κλεισιμο απ το κλειδι, ανοιγμα κ μετα παλι μιζα 2-3 δευτερολεπτα. Κ αααν δεν παρει κι ετσι τοτε γκαζι. Αυτο το επαθα μια φορα. Μετα παντα παιρνει αμεσα σχετικα. Κ μενω φιλαδελφεια με απιστευτη υγρασια λογω ποταμιου.
    Επιβεβαιωνω πως κατεβαζοντας τη σελα πιανει πληρως η μια μερια. Απλα βαζω το χερι μου απαλα πανω στη σελα και στην αλλη μερια που δεν εχει πιασει εντελως. Το πιεζω ελαχιστα κ ακουω το κλικ και κομπλε. Χωρις κοπο επαναλαμβανω.
    Ηθελα να μου πειτε επειδη εχω θεμα με αυχενα αν αλλαζοντας τα μαμα πισω αμορτισερ κ βαζοντας καλυτερα θα υπαρξει καποια βελτιωση ως προς την απορρόφηση των κραδασμων κ το κοπανημα. Γνωριζω πως λογω κατασκευης παντα θα κοπαναει πισω. Αλλα αν ξερει κανεις καποια δοκιμασμενα πισω αμορτισερ κ εχει να προτεινει.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Παιδια καλησπερα
    Τελικα εβαλα τα yss ecoline με δοχειο αζωτου. Ολα καλα κ ωραια και η διαφορα αισθητη. Ακουγεται ομως ενας ηχος σα να τριζει κατι μεταλλικο. Με δευτερο ατομο δεν ακουγεται. Ειναι καπως ενοχλητικο. Μου ειπαν πως οφειλεται σε συντονισμο και ο ηχος προερχεται απ την ταλαντωση του ελατγριου που βρισκει στη βαση του.και πως λιγο πολυ το κανουν ολα τα αμορτισερ. Αλλα εγω εδωσα ενα τρακοσαρι κι απο εκει που δεν ακουγα τιποτα τωρα ακουω που και που εναν ενοχλητικο ηχο. Σα να σερνεις μεταλλικο τενεκεδακι στην ασφαλτο. Ειναι λογικο ολο αυτο; και πηρα τηλεφωνο στον εισαγωγεα των αμορτισερ και μου λεει να το παω στο μηχανικο μου να του βαλει κατι σαν τσιμουχα εκει που συντονιζει. Για καινουρια αμορτισερ ειναι αυτο λογικο;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον AlkisTsiros Εμφάνιση δημοσίευσης
    Παιδια καλησπερα
    Τελικα εβαλα τα yss ecoline με δοχειο αζωτου. Ολα καλα κ ωραια και η διαφορα αισθητη. Ακουγεται ομως ενας ηχος σα να τριζει κατι μεταλλικο. Με δευτερο ατομο δεν ακουγεται. Ειναι καπως ενοχλητικο. Μου ειπαν πως οφειλεται σε συντονισμο και ο ηχος προερχεται απ την ταλαντωση του ελατγριου που βρισκει στη βαση του.και πως λιγο πολυ το κανουν ολα τα αμορτισερ. Αλλα εγω εδωσα ενα τρακοσαρι κι απο εκει που δεν ακουγα τιποτα τωρα ακουω που και που εναν ενοχλητικο ηχο. Σα να σερνεις μεταλλικο τενεκεδακι στην ασφαλτο. Ειναι λογικο ολο αυτο; και πηρα τηλεφωνο στον εισαγωγεα των αμορτισερ και μου λεει να το παω στο μηχανικο μου να του βαλει κατι σαν τσιμουχα εκει που συντονιζει. Για καινουρια αμορτισερ ειναι αυτο λογικο;
    Ένας συντονισμός μπορεί να είναι ενοχλητικός αλλά όχι και παράλογος είτε είναι καινούριο είτε παλιό το μηχανάκι.

Είσαι σίγουρος ότι προέρχεται απο τα αμορτισέρ και όχι από την ροδέλα που πατάει το διπλό στάντ πάνω στο μοτέρ?? Γιατί απο εκεί εκούγονται συνέχεια κάτι ήχοι σε μένα...

Βάλε και καμιά φώτο στην ενότητα με τα αξεσουάρ και γράψε λεπτομέρειες αγοράς-τοποθέτησης και τις διαφορες που παρατηρείς με τις μαμά.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Ειναι σιγουρα απο τα αμορτισερ γιατι πριν δεν υπηρχε αυτος ο ηχος με τα μαμα. Τα εσφιξαν λιγο απο εκει που τα πηρε. Δηλαδη σε μεσαια ρυθμιση. Τα δουλεψα κι εγω καποια χλμ. Με δυο ατομα δεν ακουγεται καθολου. Μονος μου καμια φορα συντονιζει. Αλλα οκ παλευεται.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παω προχτές να πάρω το μηχανάκι ύστερα απο βροχή, ανοίγω την σέλα και άρχισαν να πέφτουν νερά από τις τρύπες της σέλας μέσα στον κουβά.

Οι ραφές στην θέση του οδηγού βάλανε νερό και λίμνασε μέσα στη σέλα με αποτέλεσμα μόλις την σήκωσα όρθια το στράγγιξε προς τα μέσα. Δέν μιλάμε για πολύ νερό αλλά ήταν κάμποσα ml.

Άμεσα συνεργείο και κάναμε αίτημα αντικατάστασης εντός εγγύησης και αναμένουμε έγκριση.

Έτσι για την ιστορία να αναφέρω ότι έχω 18200km περίπου.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Senior Member takis1964's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008

Και εμενα περναει απο τις ραφες αλλα βγαινει παλι απο τις ραφες οταν κατσω! Ετσι βαζω μια σακουλα οταν παρκαρω κ βρεχει,αλλα νομιζα οτι τοκανει μονο σε μενα γιατι εχω τροποποιησει λιγο τον αφρο

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    TMAX 530 DX Acrapovic + DNA + ΚΥΜCO DOWNTOWN 350 Acrapovic +DNA
    ΚΧ80-81,CR125-81,HUSQY 250-85,KX250-88,TDR250-89,NX650-90,CR250-91,VFR750-91,FZR1000-91,Adress100-92,Typhoon125-95,Skipper150-06,XX1100-97,CRM250AR-00,Runner180-01,Dnator650-01,Duke640-00,Leonardo250-01,KTM520-O1,VStrom1000-03,Atlantic250-05,Sportcity200-05,Tiger1050-07,DT300-10,People300gts-11,Maxsym400abs-13,Integra700-12,Integra750-14,Tmax530DX-17,DT350-16

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον takis1964 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Και εμενα περναει απο τις ραφες αλλα βγαινει παλι απο τις ραφες οταν κατσω! Ετσι βαζω μια σακουλα οταν παρκαρω κ βρεχει,αλλα νομιζα οτι τοκανει μονο σε μενα γιατι εχω τροποποιησει λιγο τον αφρο

Όλα πρέπει να κρατάνε στις ραφές Τάκη. Είναι σύνηθες φαινόμενο για τις ραφές της σέλας μας.

Αλλά πρώτη φορά πέρασε μέσα στο υλικό το νερό και το έριξε μέσα στον κουβά.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Senior Member takis1964's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον GusNoLimits Εμφάνιση δημοσίευσης
    Όλα πρέπει να κρατάνε στις ραφές Τάκη. Είναι σύνηθες φαινόμενο για τις ραφές της σέλας μας.

Αλλά πρώτη φορά πέρασε μέσα στο υλικό το νερό και το έριξε μέσα στον κουβά.

via Tapatalk
    Eιναι περιεργο παντως ,λογω του αφρου! Σε μενα τοσα χρονια δεν ειχε περασει ποτε σε οσα ειχα,απλα οταν ξαναβαλανε το κάλυμμα την ξαναζεστανανε και εκει πιστεψα οτι εγινε η δουλεια

TMAX 530 DX Acrapovic + DNA + ΚΥΜCO DOWNTOWN 350 Acrapovic +DNA
    ΚΧ80-81,CR125-81,HUSQY 250-85,KX250-88,TDR250-89,NX650-90,CR250-91,VFR750-91,FZR1000-91,Adress100-92,Typhoon125-95,Skipper150-06,XX1100-97,CRM250AR-00,Runner180-01,Dnator650-01,Duke640-00,Leonardo250-01,KTM520-O1,VStrom1000-03,Atlantic250-05,Sportcity200-05,Tiger1050-07,DT300-10,People300gts-11,Maxsym400abs-13,Integra700-12,Integra750-14,Tmax530DX-17,DT350-16

Σελίδα 36 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 3435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 15 Ιουλίου 2018 - - - Ναύπλιο - Τολό 272χλμ.
Σας περιμένουμε στην τελευταία εκδρομή του προγράμματος μας Την Κυριακή 15 Ιουλίου 2018 - - - Ναύπλιο - Τολό 272χλμ.