Sym Γκοργκόλης
Σελίδα 16 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 14151617 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 151 έως 160 από 163

Thread: Tricity 125 Γενική συζήτηση και ερωτήσεις

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Απ: Tricity 125 Γενική συζήτηση και ερωτήσεις

Ναι ρε παιδιά αλλά δεν είναι αυτόματο. Πρέπει να το τραβάς κάθε φορά.

Τούλαστιχον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2015

εχει και πριζα το μηχανακι μας? να φορτιζουμε κινητα κτλ? πού? πρεπει να αγοραζω αξεσουαρ?

Μέλος pcxowner's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2014

Νεο βελτιωμενο Τricity 125 Εuro4 για το 2017, ... KAI σε Sunny yellow !
    http://www.bikeit.gr/new-models/yama...-125-2017.html
    PCXowner

Μαζι με το νεο σας scooter, ο εμπορος ( βασει της Ευρωπαικης νομοθεσιας - αρθρο 38 )
    ειναι υποχρεωμενος να σας χορηγησει ( χωρις χρεωση ) το EU CERTIFICATE OF CONFORMITY
    για το συγκεκριμενο ( και μοναδικο ) δικυκλο σας.
    Ζητάτε το επιμονως !

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Παππούς (50άρης) εδώ με 3city ABS από τον Απρίλιο του 2015 (πρέπει να ήταν το πρώτο που εισήχθηκε) και με 8.000Km στο κοντέρ.
    Παλιότερη εμπειρία: 50αράκι scooter, παπί Kawasaki MΑΧ 100, Honda NX250 (η ευρωπαϊκή έκδοση του ΑΧ250), πολύ λίγο ένα XT600.
    Οδηγική εμπειρία 25+ έτη δίτροχου αλλά μόνο στην Αθήνα.
    Παρατηρήσεις:
    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες ότι είναι ένα μηχανάκι πόλης (και μόνο πόλης) με εξαιρετικά φρένα και απόλυτο ζύγισμα. Για τα υπέροχα φρένα έχουν πει οι άλλοι συνφορουμίτες αρκετά. Για το ζύγισμα 50-50 (που δεν επηρεάζεται από το βάρος του επιβάτη ή την ποσότητα του καύσιμου – γιατί αυτά βρίσκονται στο κέντρο βάρους -, αλλά, βέβαια, χαλάει με τον συνεπιβάτη και όταν υπάρχει μεγάλο βάρος στην μπαγκαζιέρα), ελάχιστα έχουν ειπωθεί.
    Προσωπικά, μου είναι αρκετά εντυπωσιακό, ακόμα και τώρα μετά από περισσότερο από ένα χρόνο χρήσης, το πως ελίσσομαι ανάμεσα στα αυτοκίνητα με τέτοια ευκολία και φυσικότητα χάρις στην κατανομή 50-50, ακόμα και με ταχύτητες 5Km, χωρίς καν να χρειάζεται να κατεβάσω πόδι. Σημειώνω ότι ο τεχνικός σχεδιαστής του έχει αναφέρει ότι επέλεξε γραμμικές αναρτήσεις (όχι προοδευτικές) για να μεγιστοποιήσει την προβλεψιμότητα και φυσικότητα της συμπεριφοράς του στις αλλαγές κατεύθυνσης.
    Λόγω αυτών των δύο σημαντικών πλεονεκτημάτων (εξαιρετικά φρένα – προτιμήστε την έκδοση με ABS, αξίζει τα λεφτά της) και απόλυτο ζύγισμα το θεωρώ το ιδανικότερο μηχανάκι αρχαρίων. Το σχετικά μικρό βάρος και ύψος σέλας καθώς και η όρθια θέση οδήγησης βοηθούν, επίσης.
    Δυστυχώς, δεν είδα να αναφέρεται πουθενά ότι η κατανομή βάρους 50-50 παραμένει στην καινούργια έκδοση του 2017 (125 ή 155).
    Άλλο σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι ανεβαίνει για πλάκα τα πεζοδρόμια ακόμα και υπό μικρή γωνία (όχι κάθετα).

Αξιομνημόνευτες εμπειρίες όπου με έχει ‘σώσει’:
    1. Απότομο φρενάρισμα πάνω σε στροφή με γυαλί οδόστρωμα + μεγάλα φρεάτια πάνω στη στροφή (Πατησίων-Σταδίου) που για να τα αποφύγω έκανα πολύπλοκους απότομους ελιγμούς. Με κλείνει ταρίφας για να πάρει πελάτη. Πήγαινα γύρω στα 40-50 αλλά ήμουν δικάβαλος. Τρομάζω και πέφτω στα φρένα αναλογιζόμενος "ωχ, τώρα πέσαμε ή χτυπάμε τον ταρίφα". Τίποτα από αυτά δεν συνέβη. Προς μεγάλη μου έκπληξη το 3city άντεξε και εμείς συνεχίσαμε όρθιοι....
    2. Στην Σταδίου, κάνοντας διήθηση με αρκετή ταχύτητα (πρέπει να ήταν 50+) παπί κοκαλώνει στα 20μ μπροστά μου. Φρενάρω με τα όλα και σταματώ εγκαίρως αλλά πέφτει πάνω μου το πίσω Suzuki V-strom που δεν πρόλαβε να σταματήσει.

Όπως όλοι, μου λείπει η λίγο μεγαλύτερη ισχύς (μακάρι να εισαχθεί το 155, νομίζω θα είναι ιδανικό για την πόλη, αλλά θα παραμένει ανεπαρκές για εθνική).

Έχω μια παρατήρηση που δεν έχει ξανα-αναφερθεί και νομίζω είναι σημαντικό να ειπωθεί. Λόγω των δύο μπροστινών τροχών, όταν στο φρενάρισμα παρουσιάζεται μεγάλη διαφορά στην μεταξύ τους πρόσφυση (π.χ. όταν φρενάρεις και ο ένας μόνο τροχός περνά πάνω από βρεγμένη μεταλλική επιφάνεια/φρεάτιο ή συναντά κάποια ανωμαλία ή λάδια), ακόμα και στην έκδοση με ABS, το τιμόνι αντιδρά. Αυτό δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ στα δίτροχα και στην αρχή με τρόμαζε λίγο, αλλά χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Ίσως αυτό εξηγεί γιατί όλα τα τρίτροχα έχουν σχετικά βαρύ τιμόνι...

Σημαντικό:
    Έχω προσέξει ότι αξίζει τον κόπο να διατηρούμε την πίεση στα μπροστινά ελαστικά ίδια μεταξύ τους (και στα 25psi όπως λέει ο κατασκευαστής). Υποψιάζομαι ότι είναι σημαντικότερο να παραμένει ίδια μεταξύ τους παρά να είναι ακριβώς 25psi.

Καθολικοί Συντονιστές johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες την εμπειρια μαζι μας και σου ευχομαι καλα χιλιομετρα.
    Η αληθεια ειναι οτι αν προτιμας ταξιδακια ,θα πρεπει να κοιταξεις απο 250 κυβικα και πανω .
    Γιαννης
    Suzuki Burgman AN250

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

To 155άρι κυκλοφόρησε στην Ιταλία ήδη:
    https://www.facebook.com/Dreambikebo...type=1&theater

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Τεχνικά χαρακτηριστικά του νέου 125 (2017):
    https://www.yamaha-motor.eu/fr/produ...turestechspecs

10% περισσότερη ιπποδύναμη (αλλά σε σαφώς χαμηλότερες στροφές), 13' πίσω τροχός και ελαφρά μεγαλύτερες διαστάσεις.

Μέλος pcxowner's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2014

Οπως μαθαινουμε διαβαζοντας την ειδηση εδω... http://scooternet.gr/news/yamaha-tri...9%ce%bc%ce%ae/
    το Tricity 155 Euro4 ηρθε στην χωρα μας, με τιμη 4800 € ( 1600 € ο καθε τροχος ! ).
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/produ...icity-155.aspx
    PCXowner

Μαζι με το νεο σας scooter, ο εμπορος ( βασει της Ευρωπαικης νομοθεσιας - αρθρο 38 )
    ειναι υποχρεωμενος να σας χορηγησει ( χωρις χρεωση ) το EU CERTIFICATE OF CONFORMITY
    για το συγκεκριμενο ( και μοναδικο ) δικυκλο σας.
    Ζητάτε το επιμονως !

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Επιδόσεις του 155 που μπορείτε να δείτε σε video test εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=OGY45IH2xiw

0 – 60 km/h: 6,4"
    0 – 80km/h: 12,1"
    0 – 100 km/h: 23,2"
    0 – 100 m: 8,3" (68,5 km/h)
    0 – 201 m: 13,1" (82,2 km/h)
    0 – 402 m: 21,1" (97,6 km/h)
    Top speed στο καντράν: 114 km/h
    Top speed πραγματική: 104 km/h
    Km ανά lt: 39 km/l

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον pcxowner Εμφάνιση δημοσίευσης
    Οπως μαθαινουμε διαβαζοντας την ειδηση εδω... http://scooternet.gr/news/yamaha-tri...9%ce%bc%ce%ae/
    το Tricity 155 Euro4 ηρθε στην χωρα μας, με τιμη 4800 € ( 1600 € ο καθε τροχος ! ).
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/produ...icity-155.aspx
    Δηλαδή αυτή τη στιγμή παίζει το euro 3 tricity 125 abs στα 3.390€ και το 155 στα 4.750€ ???????? Τι σκέφτηκαν όταν τα τιμολογουσαν ήθελα να ήξερα... Όσο λογική είναι του 125 (τουλάχιστον του "παλιού") άλλο τόσο παράλογα ακριβό είναι το 155.. Προβλεπω να πηγαίνει άσχημα στις πωλήσεις αν δεν ρίξει τιμή.

Σελίδα 16 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 14151617 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •