motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 32 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 3031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 311 έως 320 από 414

Thread: Citycom 300 S F4 - Service,Κόστος,συχνότητα

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2014

Απ: Citycom 300 S F4 - Service,Κόστος,συχνότητα

Εγω φιλε μου βαζω το παρακατω ( ειναι το ΜΒ οχι το ΜΑ εχει σημασια).
    https://www.motul.com/gr/el/products...iscosity%5D=28
    Οπως εχω πει και πιο πριν αλλα και οπως εχουν συμφωνησει και στο εξουσιοδοτημενο που το παω, επειδη το δικο μας εχει ρουλεμαν στο στροφαλο ειναι καλυτερο το 10W40,
    το 5W40 ειναι καλυτερο για αυτα που εχουν κουζινετο στο στροφαλο.

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον GusNoLimits Εμφάνιση δημοσίευσης
    Φίλε Moto διάβασε πάρα μα πάρα πολύ καλά τους όρους για την εγγύηση του Scooter σου.

Διάβασε δηλαδή τους όρους και τις προϋποθέσεις της εγγύησης.

Κάθε εταιρεία έχει τα δικά της.

Και επίσης να ξέρεις ότι το μηχανάκι έρχεται έτοιμο με τα υγρά του...δέν το γεμίζουν οι μάστορες εδώ. Το μόνο υγρό που σου βάζουν ειναι βενζίνη.

via Tapatalk
    δεν μου εδωσαν τιποτα ορους για την εγγυηση...μου εδωσαν μονο ενα χαρτι που λεει οτι εχω στο καταστημα που το πηρα επιπλεον εγγυηση για τον 3ο και 4ο χρονο... το οποιο δεν λεει ορους απλα οτι πρεπει να πηγαινω εκει για να ισχυει μονο για αυτους το 3ο και 4ο ετος...αν παω αλλου ακυρωνεται μετα...απ΄ οτι καταλαβα. αλλους ορους δεν ειδα, δεν μου εδωσαν κατι...δηλαδη μολις βγαινει απο την κουτα φοραει ηδη τα λαδια και τα υπολοιπα? και γνωριζουμε τι λαδι φοραει απο την κουτα το citycom??

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Telis123 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Εγω φιλε μου βαζω το παρακατω ( ειναι το ΜΒ οχι το ΜΑ εχει σημασια).
    https://www.motul.com/gr/el/products...iscosity%5D=28
    Οπως εχω πει και πιο πριν αλλα και οπως εχουν συμφωνησει και στο εξουσιοδοτημενο που το παω, επειδη το δικο μας εχει ρουλεμαν στο στροφαλο ειναι καλυτερο το 10W40,
    το 5W40 ειναι καλυτερο για αυτα που εχουν κουζινετο στο στροφαλο.
    στο αυτοκινητο εγραφε στο βιβλιαρακι απο 5w30 ως 10w40...και λεγανε οτι ξεκιναμε παντα απο το μικροτερο και οταν αρχισει να καιει παμε σε πιο χοντρο λαδι...ισχυει το ιδιο και στα μηχανακια? δηλαδη ειναι καλυτερο να ξεκινησω με το 5w40 τωρα που ειναι καινουριο? και οταν παλιωσει να το γυρισω σε 10w40 ? ή το δουλευουμε αλλιως στα σκουτερ...οπως ειπα στο φιλο απο πανω, γνωριζουμε με τι λαδι ερχεται οταν βγαινει απο την κουτα? δηλαδη τι φοραω τωρα?

οσον αφορα το MB που ειπες στο λινκ παραπανω, απο μια ματια που εριξα, ειδα οτι κατα κυριο λογο παιζουν τα MA και ζητημα να φερνουν 1-2 μαγαζια τα MB.... ωστοσο στο site που λεει ποια λαδια ειναι για τα σκουτερ της sym δειχνει κατι sym oil που εχουν διπλα στις προδιαγραφες το MA2 οχι ΜΒ...μηπως θελει ΜΑ2?

Senior Member cabrinha's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010

Δεν γνωριζουμε με τι λαδι ερχεται. Ισως ειναι και λαδι στρωσιματος.

Εγω βαζω 5w40 castrol edge αυτοκινητου. Αν ρωτησεις αλλους 20 θα σου πουν 10 ακομα διαφορετικα.

H sym ζηταει προδιαγραφη api sm. Οποιο βαλεις λοιπον με αυτη την προδιαγραφη σε καλυπτει και απο θεμα προστασιας μοτερ και απο θεμα τηρησης των ορων της εγγυησης.
    Νικόλας

Senior Member GusNoLimits's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Moto Εμφάνιση δημοσίευσης
    δεν μου εδωσαν τιποτα ορους για την εγγυηση...μου εδωσαν μονο ενα χαρτι που λεει οτι εχω στο καταστημα που το πηρα επιπλεον εγγυηση για τον 3ο και 4ο χρονο... το οποιο δεν λεει ορους απλα οτι πρεπει να πηγαινω εκει για να ισχυει μονο για αυτους το 3ο και 4ο ετος...αν παω αλλου ακυρωνεται μετα...απ΄ οτι καταλαβα. αλλους ορους δεν ειδα, δεν μου εδωσαν κατι...δηλαδη μολις βγαινει απο την κουτα φοραει ηδη τα λαδια και τα υπολοιπα? και γνωριζουμε τι λαδι φοραει απο την κουτα το citycom??
    Επικοινώνησε με τα κεντρικά και ζήτα να ενημερωθείς πλήρως για τους όρους και τις προυποθέσεις της εγγύησης έτσι ώστε ότι κάνεις να το κάνεις υπέυθυνα.

Άν μπορείς ζήτα τους και γραπτώς για να τους έχεις. Η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της.

π.χ. Στην Piaggio άν βάλεις διακόπτη για να σβήνεις τα φώτα το θεωρούν παραβίαση της έγκρισης τύπου και σε πετάν εκτός εγγύησης (Κατα πάσα πιθανότητα μόνο για ηλεκτρολογικό πρόβλημα στα φώτα δέν θα σε καλύψουν, δέν το έχω διευκρινίσει).

Όπως επίσης άν φοράς xenon και σου κάψει εγκέφαλο ρίχνουν το φταίξιμο στα xenon και δέν σου καλύπτουν τον εγκέφαλο.

Έτσι λοιπόν κάθε εταιρεία εφαρμοζει την δική της πολιτική μέσα στα πλαίσια των Ευρωπαϊκών οδηγιών και για να αποφύγεις ευτράπελα πρέπει να ενημερωθείς.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'
    Piaggio Beverly 300ie 15'
    Kymco DownTown 350i abs 16'

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Επικοινώνησε με τα κεντρικά και ζήτα να ενημερωθείς πλήρως για τους όρους και τις προυποθέσεις της εγγύησης έτσι ώστε ότι κάνεις να το κάνεις υπέυθυνα.

Άν μπορείς ζήτα τους και γραπτώς για να τους έχεις. Η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της.

π.χ. Στην Piaggio άν βάλεις διακόπτη για να σβήνεις τα φώτα το θεωρούν παραβίαση της έγκρισης τύπου και σε πετάν εκτός εγγύησης (Κατα πάσα πιθανότητα μόνο για ηλεκτρολογικό πρόβλημα στα φώτα δέν θα σε καλύψουν, δέν το έχω διευκρινίσει).

Όπως επίσης άν φοράς xenon και σου κάψει εγκέφαλο ρίχνουν το φταίξιμο στα xenon και δέν σου καλύπτουν τον εγκέφαλο.

Έτσι λοιπόν κάθε εταιρεία εφαρμοζει την δική της πολιτική μέσα στα πλαίσια των Ευρωπαϊκών οδηγιών και για να αποφύγεις ευτράπελα πρέπει να ενημερωθείς.

via Tapatalk
    ορους σχετικα με τι? με τα λαδια? εφοσον τηρω τις προδιαγραφες, δεν μπορουν να μου πουν τιποτα...το λεει και το βιβλιαρακι ετσι και αλλιως...απο 5,10,15W- 40 και api SM. απο κει και περα να μου πουν τι?

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον cabrinha Εμφάνιση δημοσίευσης
    Δεν γνωριζουμε με τι λαδι ερχεται. Ισως ειναι και λαδι στρωσιματος.

Εγω βαζω 5w40 castrol edge αυτοκινητου. Αν ρωτησεις αλλους 20 θα σου πουν 10 ακομα διαφορετικα.

H sym ζηταει προδιαγραφη api sm. Οποιο βαλεις λοιπον με αυτη την προδιαγραφη σε καλυπτει και απο θεμα προστασιας μοτερ και απο θεμα τηρησης των ορων της εγγυησης.
    αρα αφου ερχεται ετοιμο απο την κουτα με λαδια και υπαρχει και περιπτωση να ειναι ειδικα για στρωσιμο τα πρωτα, μηπως να τα αλλαξω οπως λεει το προγραμμα συντηρησης στα 1000 ή στο 6μηνο οτι ερθει πρωτο? στην αντιπροσωπια μου ειχαν πει πρωτο σερβις στα 1000 ή στο 6μηνο οποιο ερθει πρωτο...αλλά μου ειχαν πει οτι ΑΝ ΘΕΛΩ προτεινουν αυτοι μια αλλαγη στα πρωτα 500 χλμ και μετα κανονικα στα 1000 ξανα...μηπως αφου υπαρχει περιπτωση να ειναι λαδια στρωσιματος να τα κρατησω κανονικα μεχρι τα 1000 και να κοιταξω μετα για αλλαγες και τετοια? οπως οριζει και η εταιρια?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

ορους σχετικα με τι? με τα λαδια? εφοσον τηρω τις προδιαγραφες, δεν μπορουν να μου πουν τιποτα...το λεει και το βιβλιαρακι ετσι και αλλιως...απο 5,10,15W- 40 και api SM. απο κει και περα να μου πουν τι?
    Μπορεί να σου πούν ότι πρέπει να είναι αγορασμένα απο αυτούς, μπορεί να σου πουν ότι πρέπει να κρατήσεις τις αποδείξεις αγοράς των λαδιών ώστε να φαίνεται όντως ότι αγόρασες λάδια με συγκεκριμένες προδιαγραφές, μπορεί να σου πούν ότι όπως και να χει πρέπει να τοποθετηθούν απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο με σφραγίδα. Δέν ξέρω.... Γιαυτό σου λέω ψάξτο πρίν κάνεις κάποια κίνηση.

Την άποψή μου λέω έτσι. Δέν είναι απαραίτητο να την ακολουθήσεις. Απλά βλέπεις τι γράφω, αξιολογείς και πράτεις αναλόγως. Μήν παρεξηγηθώ...δεν σε πιέζω για κάτι. Να σε προφυλάξω πάω.

via Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Μπορεί να σου πούν ότι πρέπει να είναι αγορασμένα απο αυτούς, μπορεί να σου πουν ότι πρέπει να κρατήσεις τις αποδείξεις αγοράς των λαδιών ώστε να φαίνεται όντως ότι αγόρασες λάδια με συγκεκριμένες προδιαγραφές, μπορεί να σου πούν ότι όπως και να χει πρέπει να τοποθετηθούν απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο με σφραγίδα. Δέν ξέρω.... Γιαυτό σου λέω ψάξτο πρίν κάνεις κάποια κίνηση.

Την άποψή μου λέω έτσι. Δέν είναι απαραίτητο να την ακολουθήσεις. Απλά βλέπεις τι γράφω, αξιολογείς και πράτεις αναλόγως. Μήν παρεξηγηθώ...δεν σε πιέζω για κάτι. Να σε προφυλάξω πάω.

via Tapatalk
    ναι δεν αντιλεγω και ευχαριστω κιολας...σιγουρα οταν αποφασισω να αλλαξω τα λαδια θα παρω πρωτα να ρωτησω αν μπορω να φερω εγω τα λαδια που θα τηρουν τις ιδιες προδιαγραφες και αναλογα τι θα μου πουν...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2015

ναι δεν αντιλεγω και ευχαριστω κιολας...σιγουρα οταν αποφασισω να αλλαξω τα λαδια θα παρω πρωτα να ρωτησω αν μπορω να φερω εγω τα λαδια που θα τηρουν τις ιδιες προδιαγραφες και αναλογα τι θα μου πουν...
    Πάντως για μένα εφόσον ο κατασκευαστής λέει αλλαγή στα 1000km την θεωρώ ανούσια την αλλαγή νωρίτερα.

Δέν λέω ότι δέν κάνει καλό...καλό κάνει γιατί θα έχεις πάντα φρέσκο λάδι μέσα αλλά εφόσον σου έχουνε δώσει χρονοδιάγραμμα συντήρησης δέν βρίσκω τον λόγω να μήν το ακολουθήσεις.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κωνσταντίνος
    Daytona Dy50 08'

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Πάντως για μένα εφόσον ο κατασκευαστής λέει αλλαγή στα 1000km την θεωρώ ανούσια την αλλαγή νωρίτερα.

Δέν λέω ότι δέν κάνει καλό...καλό κάνει γιατί θα έχεις πάντα φρέσκο λάδι μέσα αλλά εφόσον σου έχουνε δώσει χρονοδιάγραμμα συντήρησης δέν βρίσκω τον λόγω να μήν το ακολουθήσεις.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ναι μου ειχαν πει αν θελω οτι αυτοι το προτεινουν για καλυτερα γυρω στα 500 να κανω μια πρωτη αλλαγη...και μετα κανονικα παλι στα 1000....βεβαια αν μια στο εκατομμυριο το λαδι που ερχεται απο την κουτα το μηχανακι ειναι ειδκο για στρωσιμο καλυτερα να το κρατησω μεχρι τα 1000. ρωτησα και σε ενα αλλο εξουσιοδοτημενο για να ακουσω και αλλη γνωμη εκτος απο εκει που το πηρα και μου ειπαν στα 1000, δεν χρειαζεται πιο πριν εκτος αν θελω εγω λεει για ψυχολογικους λογους...αρα μαλλον θα παω οπως λεει το προγραμμα συντηρησης στα 1000 ή στο 6 μηνο οτι ερθει πρωτο (γιατι θα λειπω 2μιση - 3 μηνες οπως εχω πει σε αλλο θεμα...οποτε το κοβω γυρω στο 5μηνο με 6μηνο να φτανω 1000χλμ )

Σελίδα 32 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 3031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 21/10/2018 Γοργοπόταμος Φθιώτιδας
Σημείο συνάντησης: Στο πάρκινγκ του Χωριάτικο (παλιά Goody's) στο 23ο χλμ της Αθηνών - Λαμίας, στον Άγιο Στέφανο Ώρα συνάντησης: 08:00 Ώρα αναχώρησης: 08:30