motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 78 από 83 ΠρώτοΠρώτο ... 287677787980 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 771 έως 780 από 823

Thread: Citycom 300 S F4 Αναφορές/Επίλυση Προβλημάτων

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2017

Απ: Citycom Service, κόστος, συχνότητα

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον gogeta5 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα φίλε μου

Τώρα για το φίλτρο λαδιού,επειδή εχω το citycom s και έχω κάνει αρκετά σέρβις και χλμ μαζί του απροβληματιστα,το φίλτρο λαδιού όχι δεν αλλάζεται,με βάση πάντα τις οδηγίες της εταιρείας. Καθαρίζεται όμως και δεν πρέπει να το αμελει ο μηχανικός.
    Είμαι αρκετά ψειρας,δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και μηδενική κατανάλωση λαδιού. Ακόμη και στην Κύπρο που για κάποιο λόγο η εταιρεία προτείνει πολύ νωρίτερα κάποιες εργασίες όπως πχ αλλαγή ιμάντα (https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...B52ouwVf),το φίλτρο λαδιού προτείνει καθάρισμα.
    Για τον κύκλο σέρβις βάση χλμ και χρονών θα τα βρεις όλα εδώ : http://www.sym.gr/model/citycom-s-30...ro-4/#tab-id-3
    Έχε το σε pdf στο κινητό σου. Σου προτείνω και εφαρμογή που θα καταγράφεις κατανάλωση,κόστη κτλ,προσωπικά έχω το Fuelbuddy αν χρησιμοποιείς Android

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Καλημερα.Σας ευχαριστω για τια απαντησεις σας...

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2013

Απ: Citycom 300 S F4 Αναφορές/Επίλυση Προβλημάτων

καλησπέρες αδέρφια...!!σήμερα για κάποιο λόγο το καμάρι μου κρατάει ψηλά ρελαντί..γύρω στις 2000rpm...δέν ξερω αν έχει τύχει και σε κάποιον άλλο φίλο..εγώ να πω οτι στο σκούτερ τηρείται το τακτικό πρόγραμμα συντήρησης κανονικά και με το νόμο...δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο το οτι το άφησα αρκετά άδειο από βενζίνη...φούλαρα με 9,5 λίτρα...οποιαδήποτε άποψη-εκτίμηση ευπρόσδεκτη...ευχαριστώ πολύ..!!
    στεργιος

citycom 300s f4

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Καλησπέρα, έχω ένα citycom abs εδώ και λίγο διάστημα με 3500km στο κοντέρ. Με προσεκτική σ γενικές γραμμές χρηση, τα μπροστινά τακακια ειναι σχεδόν "τελειωμενα" όπως διαπίστωσε κ ο μηχανικός που πηγα σήμερα να ρίξει μια ματιά γιατί ένοιωθα ένα μικρό θόρυβο μπροστά κατά το φρενάρισμα. Έχει τύχει σε κάποιον σε τόσο σύντομο διάστημα να πάει για αλλαγή?

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Senior Member gogeta5's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον taskman Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα, έχω ένα citycom abs εδώ και λίγο διάστημα με 3500km στο κοντέρ. Με προσεκτική σ γενικές γραμμές χρηση, τα μπροστινά τακακια ειναι σχεδόν "τελειωμενα" όπως διαπίστωσε κ ο μηχανικός που πηγα σήμερα να ρίξει μια ματιά γιατί ένοιωθα ένα μικρό θόρυβο μπροστά κατά το φρενάρισμα. Έχει τύχει σε κάποιον σε τόσο σύντομο διάστημα να πάει για αλλαγή?

Φίλε μου γνκ στο citycom s τα μπροστινά ειδικά τακάκια τρώγονται πολύ γρήγορα σχεδόν σε όλους τους χρήστες σε σχέση με τον ανταγωνισμό,αν ανατρέξεις στις πίσω σελίδες στην ενότητα πέδηση του citycom s θα δεις ότι το αναφέρουμε όλοι.
    Προσωπικά έχω για 2ο δίκυκλο πλέον το citycom s,το πήρα ολοκαίνουριο το Μάρτιο του 15,μπροστά τακάκια μετά βίας τα μαμά με βγάζουν 6.000 χλμ,δλδ σε κάθε σέρβις ανά 6.000 χλμ θες σχεδόν 20€ μόνο για τα μαμά τακάκια. Τα πίσω με έχουν βγάλει το λιγότερο 12.000 χλμ,το περισσότερο 15.000 χλμ και κάτι. Πίστευα ότι ίσως είναι η ποιότητα στα τακάκια και γι αυτό τρώγονται γρήγορα αλλά πίσω δεν τρώγονται το ίδιο και στα 40.000 χλμ άλλαξα δισκοπλακα μπροστά,κάτι που δεν μου έχει ξανατυχει σε άλλο δίκυκλο τόσα χρόνια. Είχε μεγάλη φθορα.
    Πίστευα ότι ευθύνεται η συνδυασμένη πέδηση στο citycom s που φθείρονται τόσο γρήγορα μπροστά αλλά εφόσον το παρατήρησες και εσύ που το μοντέλο σου δεν έχει συνδυασμένη πέδηση,έχουν βάλει μονάδα Abs πλέον δικάναλη,τότε είναι κάτι άλλο,ο τρόπος που φρενάρει,η ποιότητα των αναλωσίμων,συνδυασμός όλων,πάντως ναι,στο σερβις των 6.000 χλμ θες τακάκια μπροστά,είτε έχουν λίγο ψωμί αλλά δεν σε βγάζουν μέχρι το σέρβις των 12.000 χλμ,ούτε καν 1.000 χλμ ακόμη ή είσαι οριακά και έπρεπε να τ αλλάξεις μην τύχει κάτι στο δρόμο

Παναγιώτης ή σκέτο Gogeta (Mastered Ultra Instict)

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2016

Ναι φυσιολογικό είναι. Παίζει ρόλο το βάρος, αν οδηγεις σε κίνηση και οδική συμπεριφορά. Εχω 11000χιλ.και παω σε λιγο για τρίτη φορα.

Στάλθηκε από το iQ1570 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σπύρος

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είχα διαβάσει σε γενικές γραμμές οτι φθείρονται πιο γρήγορα από τον ανταγωνισμό αλλά βλέπω ότι θα έχω πιο συχνές επισκέψεις στο εξουσιοδοτημένο απο τα 6000km. Η οδήγηση μου ειναι βέβαια κατά 90% σε κίνηση . Παντως τα φρένα είναι εξαιρετικά για αυτό το μηχανάκι και το abs όσο το έχω δοκιμάσει (και με τα MAXXIS ελαστικά) πολύ καλό.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είχα διαβάσει σε γενικές γραμμές οτι φθείρονται πιο γρήγορα από τον ανταγωνισμό αλλά βλέπω ότι θα έχω πιο συχνές επισκέψεις στο εξουσιοδοτημένο απο τα 6000km. Η οδήγηση μου ειναι βέβαια κατά 90% σε κίνηση . Παντως τα φρένα είναι εξαιρετικά για αυτό το μηχανάκι και το abs όσο το έχω δοκιμάσει (και με τα MAXXIS ελαστικά) πολύ καλό.

Σε γνκ γραμμές τα maxxis στο στεγνό δεν έχουν θέμα στο φρενάρισμα ειδικά,στο βρεγμένο πάσχουν. Μετά τα 8.000 χλμ όμως πάσχουν και στο βρεγμένο,τουλάχιστον για μένα που κινούμαι πάντα με 2 ρόδες άσχετα αν χιονίζει,βρέχει ή καίγεται ο τόπος. Διαφορά είδα στο συγκεκριμένο με τα metzeler feel free,εβαλα ηδη 2 ζευγάρια και στο βρεγμένο είναι ότι πρέπει.
    Θα δεις διαφορά και στο φρενο σε σχέση με τα μαμά. Μόνο μειονέκτημα τους ότι επειδή ζεσταίνονται κιόλας γρήγορα (για σένα που κάνεις αστικές διαδρομές ότι πρέπει) συνολικά δεν βγάζουν πολλά χλμ χρήσης

Μέλος dukepapas's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2016

Εμενα αρχιζει και μου κανει κουλα ο ηλεκτρονικός δείκτης βενζίνης οτι νανε δείχνει.............

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον dukepapas Εμφάνιση δημοσίευσης
    Εμενα αρχιζει και μου κανει κουλα ο ηλεκτρονικός δείκτης βενζίνης οτι νανε δείχνει.............
    Εαν δείχνει φουλ μετά από ανεφοδιασμό,κάνεις 200μ και πέφτει στη μέση,μετά απο λίγο πάει φουλ,λίγο πιο μετά αναβοσβήνει μπάρα,μετά 5 μπάρες πάνω,τότε ενδεχομένως να ναι το φλοτέρ
    Τι σου εμφάνισε;

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2014

Στο δικο μου του '16 τα ετρωγε τα τακακια και σε μενα στα 6000 (κινηση μες την πολη), μου βαλαν ομως κατι αφτερ και
    αυτα τα εχω 12000 και εχουν λιγο ακομα με καλυτερη αισθηση στο φρενο απο τα μαμα και φτηνοτερα
    (8-10Ε το ζευγαρι αν θυμαμαι καλα).

Σελίδα 78 από 83 ΠρώτοΠρώτο ... 287677787980 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!!
Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι !!! Να περάσετε όσο πιο όμορφα γίνεται !!!