motokinisi
Σελίδα 1 από 66 12351 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 656

Thread: Beverly ST 350ie Ελαστικά

Senior Member Θ.Β's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008

Beverly ST 350ie Ελαστικά

Αναφέρουμε τα ελαστικά που έχουμε δοκιμάσει
    Θανάσης

Οι φίλοι είναι πάντα λίγοι, και καλοί.

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Re: Ελαστικά

Πολύ χρήσιμο και φλέγον θέμα!!! Μπράβο Κύριε Θ.Β.

Δεν θέλω να βγαίνω εκτός, (το κάνω) αλλά απο τα εργοστασιακά, παρ' οτι είναι γνωστής μάρκας, με μόλις 7.500χιλ. δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος...

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2013

οπα..δηλαδη εχουμε θεμα???

Μέλος g3thanasis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012

Ta MICHELIN City που η μαμα φοραει νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα. Αυτη τη εντυπωση μου δινουν μεχρι τωρα (16000χλμ).H χρηση που εγινε μεχρι τωρα ηταν εντος της Αθηνας με 2-3 ταξιδια μεχρι Χαλκιδα , με ολες τις καιρικες συνθηκες. Δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη φθορα . Η αλλαγη τους τοποθετειται χρονικα σε 6-10 μηνες περιπου ακομα η στα 20000-25000 χλμ . Οταν τα αλλαξω μαλλον θα τα ξαναβαλω , εκτος αν εχουμε κατι καλλιτερο για τη χρηση εντος των τειχων.
    Θανάσης Γ
    SYM symphony 150cc Φεβ 2014

Beverly350cc ABS/ASR Ιαν 2012-NC 750cc XD DCT Μαρ 2014

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Μια καλή συζήτηση για λάστιχα και ειδικώς για τα city grip έγινε στο εξής νήμα: viewtopic.php?f=23&t=16699

Μεταφέρω εδώ αυτά που έγραψα εκεί, μια που τώρα έχουμε ξεχωριστό νήμα για εμάς:

"Έπιασα τα 15.500 χλμ με τα δικά μου λάστιχα, citygrip. Η χρήση τους είναι κυρίως σε επαρχιακούς οδούς, ανηφορικές/κατηφορικές διαδρομές με πάρα πολλές στροφές, εκδρομούλες και ελάχιστα στην πόλη, και έχω την μηχανή απ τον Μάιο 2012. Βροχές αρκετές εδώ, και καλοκαίρι με πολύ ζέστη, δρόμοι σαπούνι-παπουτσάνης, λακκούβες, σαμαράκια απ όλα δλδ.
    Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής.
    Επιβεβαιώνω και εγώ ότι μέχρι τα 5-6.000κ είναι πολύ καλά λάστιχα, σχεδόν υποδειγματικά. Έχουν (είχαν) εξαιρετική συμπεριφορά στο έντονο ή απότομο φρενάρισμα και ζεσταίνονταν πάρα πολύ γρήγορα, ακόμα και τον βαρύ χειμώνα με παγωνιές και πάχνη στον δρόμο με προσεκτική οδήγηση δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μετά τα χλμ αυτά όμως αρχίζουν να γλυστράνε, ειδικά το εμπρός, και ειδικά με χαμηλές ταχύτητες (εδώ ίσως να μήν φορτίζεται αρκετά ο εμπρός τροχός σε χαμηλές ταχύτητες, το λέω με επιφύλαξη). Μετά από άλλα 5.000κ περίπου, σαν να βελτιώθηκε λίγο η κατάστασή τους. Η φθορά τους στα χλμ που έκανα, και επειδή το πιέζω συνήθως σε στροφές λίγο περισσότερο απ τον μέσο οδηγό, είναι έντονη και κυρίως στην δεξιά πλευρά τους. Γι αυτό και κουνάει το τιμόνι αν το πάω για λίγο χωρίς χέρια και σε ταχύτητες 60-70 χλμ/ώρα. Σε τελευταίες βροχές πήγαινα κύριος γτ δεν μου εμπνέουν πλέον εμπιστοσύνη. Σε στεγνό κρατάνε ακόμη και φθαρμένα, αλλά ως συνέπεια παρουσιάζουν πιό απότομες αντιδράσεις στο γλύστρημα, λόγω του φθαρμένου πλέον πέλματος και της γρήγορης/έντονης κορώνας που έχουν, η οποία μάλλον έγινε ακόμα πιό έντονη. Συνεπεία της φθοράς τους, το abs εμπλέκεται πλέον περισσότερο στο φρενάρισμα, και κυρίως στον πίσω τροχό. Κλαταρίσματα και απώλεια αέρα δεν παρατήρησα και το μετρούσα τακτικά.
    Για λάστιχα εργοστασιακής τοποθέτησης έμεινα ικανοποιημένος αρκετά απ τις ιδιότητές τους, αλλά θα περίμενα να με βγάλουν λίγα περισσότερα χλμ.

Σειρά έχουν τα dunlop scootsmart για τα οποία διαβάζω καλές κριτικές, εν αντιθέσει με τα citygrip."

Και επειδή δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά πίσω ελαστικό σε dunlop scootsmart, και έπρεπε οπωσδήποτε να αλλάξω λάστιχα (16.500 χλμ τα κράτησα και πλέον είχαν φαγωθεί μονόπλευρα) , έβαλα pirelli diablo scooter.

Έχω κάνει με τα πιρέλι γύρω στα 2.000χλμ απ όταν τα βαλα, δεν θα κάνω ακόμα ανάλυση για να πάρω με την χρήση καλό feedback, αλλά μπορώ από τώρα να πώ με σιγουριά ότι σε συμπεριφορά σε στεγνό είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερα από τα city grip.

Moderator #evripidis#'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Τα city grip ήταν άριστα μέχρι τις 6.000 χλμ. και πάρα πολύ καλά μέχρι τις 9.000 χλμ. Από εκεί και μετά υπήρχε μια εμφανής πτώση απόδοσης (περισσότερο στο στεγνό και λιγότερο στο βρεγμένο) η οποία και σταθεροποιήθηκε. Έχω φτάσει αισίως τα 14.500 χλμ. (στο συντριπτικό ποσοστό τους τα χιλιόμετρα έχουν γίνει στην πόλη) και πιθανολογώ ότι σε κανα δίμηνο θα θέλω αλλαγή. Λέω να κινηθώ ανάμεσα στα Hoop της Bridgestone και στα Scoot Smart της Dunlop.
    Τα Metzeler αποκλείονται λόγω κατασκευάστριας εταιρείας (γερμανική).

Senior Member - kalogeros -'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2011

Ευρι ...τα hoop που τα είχα σε παλιότερα μηχανάκια πάνω ήταν πολυ καλα..
    Τωρα για τα Dunlop .. Δεν ξερω ..
    Χρήστος

Moderator #evripidis#'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Χρήστο αυτό ακριβώς μου είπε και ο Φώτης με τον Γιώργο που τα φοράνε στα SH τους. Και το καλό είναι ότι σε σχέση με τα City Grip έχουν γρηγορότερη κορώνα. Από την άλλη όμως τα Dunlop είναι εντελώς καινούργια λάστιχα με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. Αφού πάντως η αλλαγή θα γίνει τον Σεπτέμβριο θα περιμένω μέχρι τότε μήπως και έχουμε από απόψεις χρηστών μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τα Dunlop.

Senior Member - kalogeros -'s Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2011

Σωστός..
    Χρήστος

Μέλος g3thanasis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον EVRIS123
    Τα city grip ήταν άριστα μέχρι τις 6.000 χλμ. και πάρα πολύ καλά μέχρι τις 9.000 χλμ. Από εκεί και μετά υπήρχε μια εμφανής πτώση απόδοσης (περισσότερο στο στεγνό και λιγότερο στο βρεγμένο) η οποία και σταθεροποιήθηκε. Έχω φτάσει αισίως τα 14.500 χλμ. (στο συντριπτικό ποσοστό τους τα χιλιόμετρα έχουν γίνει στην πόλη) και πιθανολογώ ότι σε κανα δίμηνο θα θέλω αλλαγή. Λέω να κινηθώ ανάμεσα στα Hoop της Bridgestone και στα Scoot Smart της Dunlop.
    Τα Metzeler αποκλείονται λόγω κατασκευάστριας εταιρείας (γερμανική).
    Περιμενουμε τον Σεπ να τα βαλεις και να δουμε τι θα βαλουμε και εμεις . ...
    Θανάσης Γ
    SYM symphony 150cc Φεβ 2014

Beverly350cc ABS/ASR Ιαν 2012-NC 750cc XD DCT Μαρ 2014

Σελίδα 1 από 66 12351 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •