motokinisi

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ψηφοφορία επίπεδου βελτίωσης - Τί έχετε κάνει στο σκούτερ σας μέχρι τώρα και τί όχι;

Ψηφοφόροι
294. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Καμιά αλλαγή

90 30.61%
  • Αισθητικές αλλαγές (μεμβράνες, βάψιμο, αξεσουάρ κλπ)

51 17.35%
  • Αλλαγή φίλτρου αέρα/μπουζί ιριδίου/λαδιού κινητήρα

20 6.80%
  • Μπίλιες dr pulley

59 20.07%
  • Αλλαγή εξάτμισης

17 5.78%
  • Βελτίωσης πέδησης/ανάρτησης/παθητικής ασφάλειας

8 2.72%
  • Aftermarket Variator (malossi, polini, jcosta)

32 10.88%
  • Aftermarket συμπλέκτης (dr pulley, malossi, newfren κλπ)

14 4.76%
  • Προσθήκη memjet, power commander κλπ παράλληλοι εγκέφαλοι

1 0.34%
  • Βελτίωση κινητήρα κλπ

2 0.68%
Σελίδα 212 από 214 ΠρώτοΠρώτο ... 112162210211212213214 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 2,111 έως 2,120 από 2131

Thread: GTS 300i F4 Βελτιώσεις μετάδοσης και κινητήρα

Μέλος Sakaross Priestrose's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2016
    SYM GTS300i F4 cbs Matte Black Φλώρινα - Ρόδος

Απ: GTS 300i F4 Βελτιώσεις μετάδοσης και κινητήρα

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον sotirisvlaxos Εμφάνιση δημοσίευσης
    Αποστατες για τους καθρεφτες τους μαμα Σακη;;

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Για aftermarket κοινούς καθρέπτες.
    27/04 FUEL LAST CHECK
    Odo:
    10195Km , Average Efficiency: 3,33L/100Km

S
    YM GTS300iF4
    CBS +AKRAPOVICS-P14S03-HRSSBL
    Το F4 μου είναι προέκταση του εαυτού μου κι εγώ όπως αποδεικνύεται, ένας ώριμος Κάγκουρας.
    Sakaross Priestrose 22/03/2017 όταν τοποθέτησε την akrapovic

Μέλος sotirisvlaxos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2016

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Sakaross Priestrose Εμφάνιση δημοσίευσης
    Εισαι για αλλαγη ε;πιστευω οτι πλεον θα ειμαι απο τους λιγους με τους μαμα καθρεφτες..χαχαχα

SYM GTS 300I CBS

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2016

Αλλαγη και εσυ ε;αναμενω αποτελεσματα για να παρω ιδεες!!!

SYM GTS 300I CBS

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2016

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον sotirisvlaxos Εμφάνιση δημοσίευσης
    Εισαι για αλλαγη ε;
    Πιστευω οτι πλεον θα ειμαι απο τους λιγους με τους μαμα καθρεφτες..χαχαχα

Αναμενω αποτελεσματα για να παρω ιδεες!!!
    Sent from my iphone using tapatalk
    Οχι, δεν θα αλλάξω καθρέπτες.. μεγάλο μέρος της ομορφιάς του F4 οφείλεται σε αυτούς.

Απλά ετοιμάζω ένα Diy. .
    μπας και γλυτώσω τα 50€ για βάση ram.
    27/04 FUEL LAST CHECK
    Odo:

S
    YM GTS300iF4
    Το F4 μου είναι προέκταση του εαυτού μου κι εγώ όπως αποδεικνύεται, ένας ώριμος Κάγκουρας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2016

Πχ, δεν θα αλλάξω καθρέπτες.. μεγάλο μέρος της ομορφιάς του F4 οφείλεται σε αυτούς.

Απλά ετοιμάζω ένα Diy. .
    μπας και γλυτώσω τα 50€ για βάση ram.
    Αναμενω αποτελεσμα Σακη..με ενδιαφερει μελλοντικα..

SYM GTS 300I CBS

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011

Question Απ: Re: GTS 300i F4 Βελτιώσεις μετάδοσης και κινητήρα

Καλησπέρα και από εμένα, την τετάρτη μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο παίρνω ένα GTS 300 του 15 με 20000 χλμ. Στο τελικό στάδιο της επιλογής, ήμουν ανάμεσα στο Kymco k-xct και αυτό. Ήταν 2 συγκεκριμένα μηχανακια αυτα που ειδα στα ιδια χρηματα(ενα και ενα) και τελιικα με κερδισε το GTS παρολο που το Kymco ειναι του 16 με 5000 χλμ . Το GTS ηταν πολυ πιο ανετο, πιο αρχοντικο και το συγκεκριμενο ειναι αψεγαδιαστο, σε αντιθεση με το kymco που ειχε καμποσους μικρο- τσαμπυκαδες. Ομως για το λογο του αληθες, το Kymco ειχε ενα καταπληκτικο ανοιγμα γκαζιου με αμεσοτατη αποκριση και καταπληκτικη επιταχυνση (για 300ρι). Ειναι και 30 κιλα λιγοτερα. Έχω διαβάσει καμια 40ρια απο τις 200 τοσες σελιδες του τοπικ και δεν εχω βγαλει ακρη. Ειμαι και ασχετος απο σκουτερ, βλεπετε Ειναι το πρωτο μου μιας και παντα ειχα μηχανες (εκτος απο το πρωτο που ηταν ενα jog 50cc στα 15 μου κρυφα απο γονεις). Αυτο που θέλω να μάθω (και συγνωμη γα την εισαγωγη) είναι: τι μπορώ να κάνω για μειώσω οσο το δυνατον περισότερο τη διαφορά με το Kymco. Δλδ θέλω πολυ πιο αμεση αποκριση και εκκινηση καθως και καλυτερη επιταχυνση. Και ολα αυτα κουραζοντας το μοτερ οσο το δυνατον λιγοτερο (για να μη δημιουργηθει θεμα) Η τελικη δε με απασχολει αφου δεν σκοπευω να κανω μεγαλες διαδρομες σε ανοιχτους δρομους και με 130χλμ ανα ωρα ειμαι ικανοποιημενος. Επισης δεν με απασχολει η αυξηση στην καταναλωση. Αν καταλβα καλα καποιος εμπειρος χρηστης επεμενε οτι το μονο που χρειαζεται ειναι 16ρες μπιλιες. Συφωνειτε? τι μου προτεινετε για να πετυχω τα ζητουμενα? Μπορειτε σας παρακαλω πολυ να με διαφωτισετε? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2016

Απ: Re: GTS 300i F4 Βελτιώσεις μετάδοσης και κινητήρα

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Npitman Εμφάνιση δημοσίευσης
    Καλησπέρα και από εμένα, την τετάρτη μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο παίρνω ένα GTS 300 του 15 με 20000 χλμ. Στο τελικό στάδιο της επιλογής, ήμουν ανάμεσα στο Kymco k-xct και αυτό. Ήταν 2 συγκεκριμένα μηχανακια αυτα που ειδα στα ιδια χρηματα(ενα και ενα) και τελιικα με κερδισε το GTS παρολο που το Kymco ειναι του 16 με 5000 χλμ . Το GTS ηταν πολυ πιο ανετο, πιο αρχοντικο και το συγκεκριμενο ειναι αψεγαδιαστο, σε αντιθεση με το kymco που ειχε καμποσους μικρο- τσαμπυκαδες. Ομως για το λογο του αληθες, το Kymco ειχε ενα καταπληκτικο ανοιγμα γκαζιου με αμεσοτατη αποκριση και καταπληκτικη επιταχυνση (για 300ρι). Ειναι και 30 κιλα λιγοτερα. Έχω διαβάσει καμια 40ρια απο τις 200 τοσες σελιδες του τοπικ και δεν εχω βγαλει ακρη. Ειμαι και ασχετος απο σκουτερ, βλεπετε Ειναι το πρωτο μου μιας και παντα ειχα μηχανες (εκτος απο το πρωτο που ηταν ενα jog 50cc στα 15 μου κρυφα απο γονεις). Αυτο που θέλω να μάθω (και συγνωμη γα την εισαγωγη) είναι: τι μπορώ να κάνω για μειώσω οσο το δυνατον περισότερο τη διαφορά με το Kymco. Δλδ θέλω πολυ πιο αμεση αποκριση και εκκινηση καθως και καλυτερη επιταχυνση. Και ολα αυτα κουραζοντας το μοτερ οσο το δυνατον λιγοτερο (για να μη δημιουργηθει θεμα) Η τελικη δε με απασχολει αφου δεν σκοπευω να κανω μεγαλες διαδρομες σε ανοιχτους δρομους και με 130χλμ ανα ωρα ειμαι ικανοποιημενος. Επισης δεν με απασχολει η αυξηση στην καταναλωση. Αν καταλβα καλα καποιος εμπειρος χρηστης επεμενε οτι το μονο που χρειαζεται ειναι 16ρες μπιλιες. Συφωνειτε? τι μου προτεινετε για να πετυχω τα ζητουμενα? Μπορειτε σας παρακαλω πολυ να με διαφωτισετε? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    Καλησπερα καλοτάξιδο και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

Θα σε ξεκινήσω από την φθηνή λύση.

Δοκιμασε ραουλα τύπου SR της DrPulley σε 16γρ. Εγώ θα σου πρότεινα τα 17γραμμαρια για να παρεις σπιρτάδα και να μην χάσεις καθόλου τελική -αλλα ότι θες εσυ.
    Οπωσδηποτε βάλε πιο σκληρά ελατήρια στον συμπλεκτη σου (ή αγόρασε aftermarket συμπλέκτη) να σβήσεις την νωχελικότητα στα 0-40.

Αν θελεις "κι αλλο".. το ξανασυζητάμε. Εδώ γύρω θα είμαι.

Ενημερωτικά η ακριβότερη (plug and play)λύση είναι:
    Malossi variator set με κίτρινο ελατήριο το οποίο set περιέχει RR 19γρ ραουλα στα 180€(Εναλλακτικά βάζεις ραουλα SR DrPulley με 30€)
    Συμπλέκτη Malossi 150€ ή DrPulley στα 300€.
    Κερασάκι, η Εξάτμιση από 150 έως 500€ και το φίλτρο αέρος στα 60€.

Μην δώσεις λεφτά για καμπάνα. Θα πάνε τζάμπα. Δεν ταιριάζει.
    27/04 FUEL LAST CHECK
    Odo:

S
    YM GTS300iF4

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011

Καλησπερα καλοτάξιδο και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

Θα σε ξεκινήσω από την φθηνή λύση.

Δοκιμασε ραουλα τύπου SR της DrPulley σε 16γρ. Εγώ θα σου πρότεινα τα 17γραμμαρια για να παρεις σπιρτάδα και να μην χάσεις καθόλου τελική -αλλα ότι θες εσυ.
    Οπωσδηποτε βάλε πιο σκληρά ελατήρια στον συμπλεκτη σου (ή αγόρασε aftermarket συμπλέκτη) να σβήσεις την νωχελικότητα στα 0-40.

Αν θελεις "κι αλλο".. το ξανασυζητάμε. Εδώ γύρω θα είμαι.

Ενημερωτικά η ακριβότερη (plug and play)λύση είναι:
    Malossi variator set με κίτρινο ελατήριο το οποίο set περιέχει RR 19γρ ραουλα στα 180€(Εναλλακτικά βάζεις ραουλα SR DrPulley με 30€)
    Συμπλέκτη Malossi 150€ ή DrPulley στα 300€.
    Κερασάκι, η Εξάτμιση από 150 έως 500€ και το φίλτρο αέρος στα 60€.

Μην δώσεις λεφτά για καμπάνα. Θα πάνε τζάμπα. Δεν ταιριάζει.
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Νομιζω αρχικα και ωντας πρωταρης θα το αφησω ως εχει για κανα μήνα (ωστε να μμπορω να καταλβαω και διαφορες οταν θα κανω οποιοδηποτε αλλαγη) και μετα θα προχωρησω στην πρωτη προταση σου, η οποια, φαινεται αποτελεσματικη και οικονομικη. Εχεις καποια συγκεκριμενα ελατηρια να προτεινεις? Ειναι καθολου λαθος να αλλαξω μονο ελατηρια και οχι ολοκληρο το συμπλεκτη?

Μέλος Αντωνηςf4's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2014

Αν ειναι μαμα οι μπίλιες που εχεις βγαλτες και πέτα τες όσο πιο μακριά μπορείς....
    Βαλε μονο 16γραμμάρια dr pulley και το μηχανάκι θα πετάει σαν το kymco
    SYM GTS 300i F4 ABS
    HJC R-PHA 10 +

ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΟΥΝ;;!!

aprilia rs125
    ninja 250r
    Yamaha xj6 diversion
    and now Sym....

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2016

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Npitman Εμφάνιση δημοσίευσης
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Νομιζω αρχικα και ωντας πρωταρης θα το αφησω ως εχει για κανα μήνα (ωστε να μμπορω να καταλβαω και διαφορες οταν θα κανω οποιοδηποτε αλλαγη) και μετα θα προχωρησω στην πρωτη προταση σου, η οποια, φαινεται αποτελεσματικη και οικονομικη. Εχεις καποια συγκεκριμενα ελατηρια να προτεινεις? Ειναι καθολου λαθος να αλλαξω μονο ελατηρια και οχι ολοκληρο το συμπλεκτη?
    Για τον συμπλέκτη δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι λάθος να αλλάξεις μόνο ελατήρια,
    για τον ίδιο λόγο που μπορούμε και αλλάζουμε μπίλιες αντι όλου του variator.
    Βεβαια η βελτίωση ή η απόδοση που θα καταφέρουμε θα είναι μικρη σε σχέση με την τοποθέτηση ενός άλλης σχεδίασης, βάρους και γενικά φιλοσοφίας προϊόντος το οποίο στοχεύει της επιδόσεις, όμως μικρή θα είναι και η επίπτωση στην "τσέπη" μας.

Ελατηρια θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα κίτρινα, συμβουλέψου ομως και τον μηχανικό σου.
    Θα σου τα εξηγήσει καλύτερα.

Περιμένω κείμενο με την αξιολόγηση σου.
    Καλή συνέχεια
    27/04 FUEL LAST CHECK
    Odo:

S
    YM GTS300iF4

Σελίδα 212 από 214 ΠρώτοΠρώτο ... 112162210211212213214 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •