Sym Γκοργκόλης motokinisi
Σελίδα 1 από 74 12351 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 740

Thread: GTS 300i F4 Μετρήσεις κατανάλωσης-αυτονομία

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009

GTS 300i F4 Μετρήσεις κατανάλωσης-αυτονομία

Θα έλεγα να αναφέρουμε εδώ τις καταναλώσεις εντός και εκτός πόλης καθώς και βελτιώσεις
    που έχουν να κάνουν με την κατανάλωση.

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Re: GTS 300i F4 Μετρήσεις κατανάλωσης.

μετα απο 1500 χλμ η καταναλωση κυμαινεται απο 2,8-3,1 με νορμαλ οδηγηση πλεον αλλα προσεχτικη ακομα μιας και ακομα στρωνεται το εργαλειο,σε πιο μεγαλες βεβαια ταχυτητες απο αυτες του στρωσιματος.χαρακτηριστικ
    Μηχανη τροπος ζωης!Σε κραταει για παντα νεο!

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον stef212000
    μετα απο 1500 χλμ η καταναλωση κυμαινεται απο 2,8-3,1 με νορμαλ οδηγηση πλεον αλλα προσεχτικη ακομα μιας και ακομα στρωνεται το εργαλειο,σε πιο μεγαλες βεβαια ταχυτητες απο αυτες του στρωσιματος.χαρακτηριστικ
    http://s31.postimg.org/xki1sz1h3/DSCF1076.jpg
    θεού θέλοντος κ άν επί ριπός πλέοις.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012

Γεια σας παιδια.Εχω και εγω ενα gts 300 f4 απο τον ιουλιο,και εχει 1550km μικτα με ταχυτητες που δεν ξεπερασανε τα 100km και αυτο για καμια προσπεραση.Το μετρησα σαν καταναλωση και το αποτελεσμα ηταν για 232km εκαψα 7 λιτρα.Εαν κανεις την διαιρεση ειναι περιπου 3 λιτρα στα 100km και πιστευω οτι ειναι πολυ καλη.Ξεχασα να αναφερω οτι κατα την διαρκεια του τεστ απο τα 232 km τα μισα τουλαχιστον εγιναν και με την συζυγο επανω.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

Παιδια,ειμαι σε περιοδο στρωσιματος,πολυ αρχη ακομα και λεω να αναφερω σταδιακα τι καταναλωση βλεπω εγω. Σημερα,συμπληρωσα τα πρωτα 50χλμ και απο φουλ που το ειχα γεμισει οταν το αγορασα πριν 4 μερες,ΔΕΝ εχει κατεβει ακομα στην πρωτη παυλα.. Στην μηχανη ειμαστε μονιμα 2 ατομα. Aν συνεχισει ετσι και αφου τελειωσει το στρωσιμο μετα απο 2-3 χιλιαδες χιλιομετρα,θα ειναι τελεια..

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Ο δείκτης είναι αναλογικός αλλά λειτουργεί ψηφιακά.Συγκεκριμένα θα δεις 5 ενδείξεις : 4/4 full (12 λιτ), 3/4 (9 λιτ), 2/4 (6 λιτ) μισό, 1/4 ( 3 λιτ) τελευταία άσπρη γραμμη, κόκκινη γραμμή (ρεζέρβα - αναβοσβήνει το λαμπάκι) περίπου 2 λιτρα.
    Δηλαδή ο δείκτης δεν θα πέφτει προοδευτικά αλλά απότομα και απευθείας στις παραπάνω ενδείξεις. Ουσιαστικά είναι σαν να έχει πέντε νταμάκια.
    Εγώ σε ταχύτητες στρωσίματος (προσεκτική προοδευτικη επιτάχυνση, έως 5000 στροφές, μονός, καλοκαίρι και σε επαρχιακό δρόμο) έκαψα λιγότερο από 3 λιτ/100 χιλ.
    Ακόμα και τώρα μέσα στην πόλη (πατησίων και ανέβασμα όλη την Γαλατσίου) δεν έχω κάψει παραπάνω από 3,6 λιτ/100 παρόλο που στα 1000 χιλ μάλλον κακώς άφησα και μου έβαλαν λάδι 15/50 (αυξάνει την κατανάλωση, όπως έμαθα αργότερα, παραπάνω από το 10/40).

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον VANGSAM1967
    Ο δείκτης είναι αναλογικός αλλά λειτουργεί ψηφιακά.Συγκεκριμένα θα δεις 5 ενδείξεις : 4/4 full (12 λιτ), 3/4 (9 λιτ), 2/4 (6 λιτ) μισό, 1/4 ( 3 λιτ) τελευταία άσπρη γραμμη, κόκκινη γραμμή (ρεζέρβα - αναβοσβήνει το λαμπάκι) περίπου 2 λιτρα.
    Δηλαδή ο δείκτης δεν θα πέφτει προοδευτικά αλλά απότομα και απευθείας στις παραπάνω ενδείξεις. Ουσιαστικά είναι σαν να έχει πέντε νταμάκια.
    Εγώ σε ταχύτητες στρωσίματος (προσεκτική προοδευτικη επιτάχυνση, έως 5000 στροφές, μονός, καλοκαίρι και σε επαρχιακό δρόμο) έκαψα λιγότερο από 3 λιτ/100 χιλ.
    Ακόμα και τώρα μέσα στην πόλη (πατησίων και ανέβασμα όλη την Γαλατσίου) δεν έχω κάψει παραπάνω από 3,6 λιτ/100 παρόλο που στα 1000 χιλ μάλλον κακώς άφησα και μου έβαλαν λάδι 15/50 (αυξάνει την κατανάλωση, όπως έμαθα αργότερα, παραπάνω από το 10/40).
    Το γνωριζω αυτο που λες για τον δεικτη απλα εγω θελω να δειξω ποσα χιλιομετρα θα κανω με τα 3 πρωτα λιτρα..

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον VANGSAM1967
    Ακόμα και τώρα μέσα στην πόλη (πατησίων και ανέβασμα όλη την Γαλατσίου) δεν έχω κάψει παραπάνω από 3,6 λιτ/100
    στους ιδιους δρομους που κυκλοφορω,σχεδον παντα δικαβαλο,εχω γυρω στο 3,7...στα πρωτα 1000 χιλ τουλαχιστον....
    απο κει και υστερα θα δειξει...

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

ρε παιδια εχω 480 km μεχρι τωρα.. βαζω 10 ευρω που σημαινει σχεδον 6 λιτρα και μου βγαζει 110 με 120 χιλιομετρα.. πολυ καταναλωση δεν εχω??? και πανω απο 70 δεν εχει παει ποτε.. βαζω και δικαβαλο αλλα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο.. ποιο πανω διαβαζω οτι για 7 λιτρα ενος φιλου εβγαλε 232 χιλιομετρα.. τωρα θελω να γεμισω να κανω 100 χιλιομετρα και να ξαναγεμισω για να δω ποσα λιτρα θελει για 100 χιλιομετρα.. εσεις τι λετε?? μηπως εχει προβλημα??

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007

Κανε αυτο που ειπες, φουλ γεμισμα, εκατο χιλιομετρα και ξανα γεμισμα...δες την καταναλωση και τα ξαναλεμε...

Για 70 που λες οτι παει μαξ, ειναι υπερβολικα λιγα.....ξαναδες το
    Χάρης
    Yamaha ΜΤ-09 Tracer

Σελίδα 1 από 74 12351 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •