motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 486 από 487 ΠρώτοΠρώτο ... 386436484485486487 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 4,851 έως 4,860 από 4868

Thread: Beverly ST 350ie Προβλήματα και λύσεις

Νέο Μέλος Alex1919's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Απ: Beverly ST 350ie Προβλήματα και λύσεις

Παιδια καλησπερα και απο μενα.
    Ακουστε ζημια που επαθα σημερα και πειτε μου τη γνωμη σας.
    Φευγω,απο Χερσονησο (Κρητη) για Ηρακλειο με τον δεικτη στη ρεζερβα.
    Παω τρομαρα μου σε καλο BP βενζιναδικο,και γεμισω 100αρα. 9.5 λιτρα,ο δεικτης κατω σχεδον απο τη τελευταια κοκκινη γραμμη. Το πιτσιρικι "βενζινας",κανει το κλασσικο δευτερο "τακ" να στρογγυλεψει το ποσο στην αντλια. Οχι παραπανω αποσο κανουν ολοι.
    Απο την αρχη ομως δεν μου γεμιζε το ματι αυτος. Εριξε και λιγη βενζινα πανω στα πλαστικα.
    Μετα απο εντονη οδηγηση στη πολη και με αρκετη ζεστη εξω,ακουω την εξατμιση να κανει σκασιματα σε καθε αφημα του γκαζιου.
    Σταματαω για μια δουλεια και βλεπω βενζινες να τρεχουν απο κατω. ΛΙΜΝΗ! Σε καθε φαναρι να κανει μια μικρη λιμνη κατω.
    Παιρνω τηλ τον αντ/πο και παω καρφι εκει,το βαζουν απευθειας πανω λυνουν τα παντα,σωληνακια καθαρα,τρομπα βενζινης τιποτα. Μου λενε,οτι δεν βλεπουν τιποτα,το διαγνωστικο καθαρο,μηπως εκανε μαλακια ο βενζινας με αερα στην αντλια.
    Το παιρνω φευγω,σε 10 λεπτα τα ιδια παλι.
    Παιρνουν τηλ Αθηνα και καταληγουν οτι ο βενζινας,πλυμμηρησε το σωληνακι αναθυμιασεων και πηγε βενζινα στο φιλτρο ενεργου ανθρακα πισω. Αποτελεσμα: Σωληνακι και δυο βαλβιδες ανεπιστροφες αλλαγη στην εγγυηση,το μηχανακι εχει μεινει μεσα,εν αναμονη αναταλλακτικων.
    Αγορασμενο 10/2017 και εως τωρα εχει βγαλει τα εξης (2.500χλμ)
    1) Τρεμουλο στο τιμονι με ή χωρις βαλιτσα (φτιαχτηκε στο 80%)
    2)Χασιμο φρενου στην δεξια μανετα,ηταν βλαβη που εβγαλε στο διαγνωστικο,σβηστικε δεν το ξαναπαρουσιασε (5 μηνες απο τοτε). Οχι δεν ειχα ελλατωματικη μοναδα abs,αυτο ηταν σε παλαιοτερες εκδοσεις.Δεν το ξαναπαρουσιασε εξαλλου.
    3) Σκουριες σε διαφορες βιδες,μοτερ,δισκοφρενο.
    4) Και τωρα αυτο...
    Αποψεις???

Administrator johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

αποψη σε τι;ποιο ειναι το προβλημα;επειδη ο κάθε βενζινάς (που αν κατάλαβα καλά λες την bp στα lidl??) εχει την κακή συνήθεια να παταει τερμα την μανικα και να την εχει ολη μέσα χωμένη;καλυφθηκες απο εγγυηση αλλα θα πρεπει να πας στο βενζινάδικο να του βάλεις χέρι.
    όσον αφορά τις σκουριές,ειναι απόλυτα λογικές στο μέρος που μένεις...να δεις παραδίπλα στις Γουβες ,οσοι εχουν τα μηχανακια τους στην Αμερικάνικη Βάση τι τραβάνε με τον κύμα που σηκωνει καθε βραδυ...
    Γιαννης

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011

Σε νησί θέλει κάθε 2 εβδομάδες το πολύ,πλύσιμο με καθαρό νερό
    Cars are easy..
    It's people you need manual for..

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Αδερφε,Χερσονησο μενω μονο για σεζον.Τις σκουριες τις εβγαλε το χειμωνα στο Ηρακλειο,ποτε σε βροχη,παντα σε υποστεγο με κουκουλα,συχνα πλυσιματα κτλ τκλ.
    Εχω βαρεθει να ακουω για Bev με σκουριες στο δισκοφρενο.Δεν νομιζω ολοι να μενουν σε νησια.
    Αποψη σχετικα με το ποσο συχνα εχετε ακουσει τετοια ζημια απο υπερχειλιση. Και οχι,δεν μιλαω για αυτο το βενζιναδικο. Μην κανουμε δημοσιως υποθεσεις και βγει καποιου επαγγελματια το ονομα ενω δεν φταιει σε τιποτα.
    Το ποιο βενζιναδικο,δεν εχει σημασια,αμα το πιτσρικι ειναι παπαρας,δεν φταιει η επιχειρηση.Οτι πρεπει να μπει χερι,συμφωνω,

Μέλος YaroGlanzo's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2017

Μισό , να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, να μπει χέρι γιατί;

Αφενός είσαι από πάνω και αν δε θέλεις γέμισμα/σκάσιμο του το λες, αφετέρου ο κατασκευαστής έχει μεριμνήσει για υπερχείλιση.

Επίσης, τι πάει να πει στο γέμισε με αέρα; Π@π@ρι@ είναι αυτό. Η μάνικα φτύνει και αέρα,ναι, αλλά ο αέρας πάει επάνω και η τάπα επιτρέπει εξαέρωση.

Παιρνουν τηλ Αθηνα και καταληγουν οτι ο βενζινας,πλυμμηρησε το σωληνακι αναθυμιασεων και πηγε βενζινα στο φιλτρο ενεργου ανθρακα πισω. Αποτελεσμα: Σωληνακι και δυο βαλβιδες ανεπιστροφες αλλαγη στην εγγυηση,το μηχανακι εχει μεινει μεσα,εν αναμονη αναταλλακτικων.
    Πιστεύεις στα πέρασαν εγγύηση επειδή είναι καλά παιδιά και αγαπούν εσένα και τον βενζινά;
    «Πιστεύουν ότι είμαι μία χαζή, ξανθιά, ανορεκτική, που εξαγοράζεται εύκολα. Πόσο λίγο με ξέρουν»

Σάσα Μπάστα

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Παιδια,δεν ξερω,Ρωτησα διαφορους φιλους μου μαστορες απο το πρωι,ολοι μου ειπαν οτι το εχουν ξαναακουσει και σε Honda και σε Kymco να συμβαινει τετοια ζημια απο λαθος και υπερβολικο γεμισμα π.χ. Τι να πω..
    Αν ηξερα,δεν θα ρωτουσα! Επισης,δεν ειχα τη παραμικρη σταγονα τοσους μηνες,μολις γεμισα εκει,συνεβει.
    Και οχι,δεν νομιζω οτι ο καθε οδηγος πρεπει να λεει στο βενζινα πως να κανει τη δουλεια του.Εκεινος δεν πρεπει να γνωριζει οτι στο πρωτο ''τακ'' σταματαμε?
    Μεχρι και βιντεο στο youtube απο γνωστους μαστορους του εξωτερικου υπαρχουν,που συνιστουν να μην παραγεμιζουμε. Ειδικα στον ζεστο καιρο που η βενζινη διαστελεται.

Μέλος YaroGlanzo's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2017

Γνώμη μου είναι πως τηλεδιάγνωση δε μπορεί να γίνει αλλά βάσει προσωπικής μου εμπειρίας από υπερχείλιση ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι αντίστοιχο.

Να φτύσει βενζίνη κάτω ναι, την περιττή ποσότητα την πετάει εκτός, το να έχω τόσο πρόβλημα ποτέ.

Τώρα όταν ακούω για φίλτρο ενεργού άνθρακα σε σκούτερ και ότι πήγε βενζίνη εκεί, περιμένω μετά να ακούσω για καμιά μπιέλα 8άρι από υδραυλική κτλ, κάπως δηλαδή σταματάω να διαβάζω
    «Πιστεύουν ότι είμαι μία χαζή, ξανθιά, ανορεκτική, που εξαγοράζεται εύκολα. Πόσο λίγο με ξέρουν»

Σάσα Μπάστα

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον YaroGlanzo Εμφάνιση δημοσίευσης
    Γνώμη μου είναι πως τηλεδιάγνωση δε μπορεί να γίνει αλλά βάσει προσωπικής μου εμπειρίας από υπερχείλιση ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι αντίστοιχο.

Να φτύσει βενζίνη κάτω ναι, την περιττή ποσότητα την πετάει εκτός, το να έχω τόσο πρόβλημα ποτέ.

Τώρα όταν ακούω για φίλτρο ενεργού άνθρακα σε σκούτερ και ότι πήγε βενζίνη εκεί, περιμένω μετά να ακούσω για καμιά μπιέλα 8άρι από υδραυλική κτλ, κάπως δηλαδή σταματάω να διαβάζω
    Φιλε μου και εμενα μου φανηκε τοσο κουλο οσο σου φανηκε και εσενα. Μια ζωη ετσι γεμιζω ολα τα οχηματα.Ποτε μου δεν ειχα τετοιο θεμα. Δεν ξερω γιατι δεν μπηκαν στη διαδικασια να ελεγξουν απλα την ταπα,μπορει και να την ελεγξαν βεβαια και να μην μου το ειπαν.Αυτη τη διαγνωση τους εδωσαν απο την Piaggio στην Αθηνα.
    Ημουν μπροστα στο τηλεφωνημα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2017

Παιδια μια διορθωση. 10,35 λιτρα μπηκαν.

Administrator johnpats's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον Alex1919 Εμφάνιση δημοσίευσης
    Αδερφε,Χερσονησο μενω μονο για σεζον.Τις σκουριες τις εβγαλε το χειμωνα στο Ηρακλειο,ποτε σε βροχη,παντα σε υποστεγο με κουκουλα,συχνα πλυσιματα κτλ τκλ.
    Εχω βαρεθει να ακουω για Bev με σκουριες στο δισκοφρενο.Δεν νομιζω ολοι να μενουν σε νησια.
    Αποψη σχετικα με το ποσο συχνα εχετε ακουσει τετοια ζημια απο υπερχειλιση. Και οχι,δεν μιλαω για αυτο το βενζιναδικο. Μην κανουμε δημοσιως υποθεσεις και βγει καποιου επαγγελματια το ονομα ενω δεν φταιει σε τιποτα.
    Το ποιο βενζιναδικο,δεν εχει σημασια,αμα το πιτσρικι ειναι παπαρας,δεν φταιει η επιχειρηση.Οτι πρεπει να μπει χερι,συμφωνω,
    μην νομιζεις οτι η κουκουλα σε μέρη που εχουν υγρασία κάνει καλό.πάντως γενικά ,η σκουρια εμφανιζεται σε αυτα τα μέρη του σκούτερ.ότι σκουτερ και να έχω κατεβάσει (honda,suzuki,piaggio) στο 10ημερο αρχιζαν και πετούσαν μπιμπικάκια στα δισκόφρενα.
    Γιαννης

Σελίδα 486 από 487 ΠρώτοΠρώτο ... 386436484485486487 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας