motokinisi motoxouhellis
Σελίδα 1 από 495 12351101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 4950

Thread: Beverly ST 350ie Προβλήματα και λύσεις

Senior Member Θ.Β's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008

Beverly ST 350ie Προβλήματα και λύσεις

Εδώ γράφουμε για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν.
    Θανάσης

Οι φίλοι είναι πάντα λίγοι, και καλοί.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011

Re: Προβλήματα και λύσεις

Δεν ξερω αν γραφω στην σωστη ενοτητα (αν θελει ο συντονιστης το μετακινει)

Σημερα το πρωι :

Ιστορικο

Γυρνουσα απο την δουλεια μου το πρωι με -04 βαθμους το μηχανακι πηρε μπροστα κανονικα το αφησα να ζεσταθει λιγακι (μεχρι να φορεσω τα απαραιτητα αξεσουαρ),
    τα πρωτα 4-5 χλμ κυλισαν απροβληματιστα κατοπιν το μηχανακι αρχισε να μπερδευει στην πορεια του (οπως κανει ενα μηχανακι που εχει τροφοδοτηθει απο νερομενη βενζινη ή οπως εχει παρει νερο η πιπα στο μπουζι) χωρις να αναψει το engine check.Η πρωτη μου σκεψη ηταν η βενζινη.
    Συνεχισα την πορεια μου οπου μετα απο 700 μετρα εν κινησει το μηχανακι εσβησε.Εκανα στην ακρη και προσπαθουσα να το βαλω μπροστα αφηνοντας σε καθε δοκιμη περιπου 1 λεπτο μιζαρα - επερνε για 1 δευτερολεπτο - εσβηνε (αναβε το check engine) -εκλεινα διακοπτη , ανοιγα διακοπτη με το check engine σβηστο (μετα τον ελενχο που εκανε το μηχανακι) ξαναπροσπαθουσα,στην 5-6 φορα το μηχανακι δουλεψε κανονικα (νομιζα),μετα απο 1000 μετρα παλι εν κινησει σβηνει (το τι καντηλι ερηξα το πρωι δεν περιγραφετε).Παλι η ιδια διαδικασια και το μηχανακι πηρε μετα απο 10 λεπτα κανω αλλα 1500 μετρα μενει παλι αυτη την φορα πανω στο φαναρι.
    κατεβαινω κατω βγαζω κρανος γαντια μπαλακλαβα και το παραταω να <<ηρεμησει >>κανα 10λεπτο,σκεψεις πολλες στο τι θα μπορουσε να ειναι αλλα η επικρατεστερη ολων ηταν πως εχω φαει νερομενη βενζινη,οποτε μολις εβρησκα βενζιναδικο θα το φουλαρα με racing γιαν ανεβουν λιγο τα οκτανια και να ειναι και λιγο πιο καθαρη η βενζινη.Τελοςπαντων μετα το δεκαλεπτο δοκιμαζω παλι στην 5-6 φορα πηρε (και κρατηθηκε χωρις διακοπες και σβησιματα)το μπερδεμα μπερδεμα ομως.

Αντπροσωπεια - Διαγνωση

Βενζιναδικο και αμεσως αντιπροσωπεια φωναζω τον μηχανικο,του λεω την παραπανω ιστορια και μου δινει της παραπανω διαγνωσεις (αφου ακουσε την ιστορια)
    1.Νερωμενη βενζινη
    2.Αντλια βενζινης
    και 1-2 που μου διαφευγουν τωρα,βεβαια μου ειπε να το περασουμε απο τον διαγνωστικο μηπως εχει καταγραψει κατι ο εγκεφαλος αλλα το πιο πιθανο σεναριο ηταν αυτο της βενζινης.Για να ειμαστε σιγουροι το περασε απο τον εγκεφαλο και η διαγνωση αυτου......................Πολλαπλασ ιαστης.
    Αμεση αντικατασταση του πολ/στη (εγγυηση) και μπουζι για να ειμαι σιγουρος 15 euro (χρεωση δικη μου) και εφυγα
    Μετα απο αυτο σκεφτομαι πολλη σοβαρα την επεκταση της εγγυησης,μακαρι βεβαια να ειναι το μονο προβλημα που θα βγαλει.

Υ.Γ το μηχανακι εχει διανυσει 1650 χλμ
    Υ.Γ.1 εχω και ενα φιλο που εχει παραγγειλει το ABS ,ακομα δεν το εχει παρει και με εχει ματιασει

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον jimsa

Σημερα το πρωι :

Ιστορικο

Γυρνουσα απο την δουλεια μου το πρωι με -04 βαθμους το μηχανακι πηρε μπροστα κανονικα το αφησα να ζεσταθει λιγακι (μεχρι να φορεσω τα απαραιτητα αξεσουαρ),
    τα πρωτα 4-5 χλμ κυλισαν απροβληματιστα κατοπιν το μηχανακι αρχισε να μπερδευει στην πορεια του (οπως κανει ενα μηχανακι που εχει τροφοδοτηθει απο νερομενη βενζινη ή οπως εχει παρει νερο η πιπα στο μπουζι) χωρις να αναψει το engine check.Η πρωτη μου σκεψη ηταν η βενζινη.
    Συνεχισα την πορεια μου οπου μετα απο 700 μετρα εν κινησει το μηχανακι εσβησε.Εκανα στην ακρη και προσπαθουσα να το βαλω μπροστα αφηνοντας σε καθε δοκιμη περιπου 1 λεπτο μιζαρα - επερνε για 1 δευτερολεπτο - εσβηνε (αναβε το check engine) -εκλεινα διακοπτη , ανοιγα διακοπτη με το check engine σβηστο (μετα τον ελενχο που εκανε το μηχανακι) ξαναπροσπαθουσα,στην 5-6 φορα το μηχανακι δουλεψε κανονικα (νομιζα),μετα απο 1000 μετρα παλι εν κινησει σβηνει (το τι καντηλι ερηξα το πρωι δεν περιγραφετε).Παλι η ιδια διαδικασια και το μηχανακι πηρε μετα απο 10 λεπτα κανω αλλα 1500 μετρα μενει παλι αυτη την φορα πανω στο φαναρι.
    κατεβαινω κατω βγαζω κρανος γαντια μπαλακλαβα και το παραταω να <<ηρεμησει >>κανα 10λεπτο,σκεψεις πολλες στο τι θα μπορουσε να ειναι αλλα η επικρατεστερη ολων ηταν πως εχω φαει νερομενη βενζινη,οποτε μολις εβρησκα βενζιναδικο θα το φουλαρα με racing γιαν ανεβουν λιγο τα οκτανια και να ειναι και λιγο πιο καθαρη η βενζινη.Τελοςπαντων μετα το δεκαλεπτο δοκιμαζω παλι στην 5-6 φορα πηρε (και κρατηθηκε χωρις διακοπες και σβησιματα)το μπερδεμα μπερδεμα ομως.

Αντπροσωπεια - Διαγνωση

Βενζιναδικο και αμεσως αντιπροσωπεια φωναζω τον μηχανικο,του λεω την παραπανω ιστορια και μου δινει της παραπανω διαγνωσεις (αφου ακουσε την ιστορια)
    1.Νερωμενη βενζινη
    2.Αντλια βενζινης
    και 1-2 που μου διαφευγουν τωρα,βεβαια μου ειπε να το περασουμε απο τον διαγνωστικο μηπως εχει καταγραψει κατι ο εγκεφαλος αλλα το πιο πιθανο σεναριο ηταν αυτο της βενζινης.Για να ειμαστε σιγουροι το περασε απο τον εγκεφαλο και η διαγνωση αυτου......................Πολλαπλασ ιαστης.
    Αμεση αντικατασταση του πολ/στη (εγγυηση) και μπουζι για να ειμαι σιγουρος 15 euro (χρεωση δικη μου) και εφυγα
    Μετα απο αυτο σκεφτομαι πολλη σοβαρα την επεκταση της εγγυησης,μακαρι βεβαια να ειναι το μονο προβλημα που θα βγαλει.

Υ.Γ.1 εχω και ενα φιλο που εχει παραγγειλει το ABS ,ακομα δεν το εχει παρει και με εχει ματιασει
    να είναι και το τελευταίο που σε βρίσκει
    βαλε και κανένα ματάκι αγόρι μου στο μηχανάκι να μην έχεις ανάγκη κανέναν
    Α και πουσε μην σε ματιάσει πρασινοματης δεν έχεις ιδέα τι θα πάθεις αυτά που ανέφερες είναι λίγα

Senior Member Θ.Β's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008

Σημερα το πρωι :

................................................
    και 1-2 που μου διαφευγουν τωρα,βεβαια μου ειπε να το περασουμε απο τον διαγνωστικο μηπως εχει καταγραψει κατι ο εγκεφαλος αλλα το πιο πιθανο σεναριο ηταν αυτο της βενζινης.Για να ειμαστε σιγουροι το περασε απο τον εγκεφαλο και η διαγνωση αυτου......................Πολλαπλασιαστης.

Μέσα στην εγγύηση είσαι έτσι και αλλιώς, αλλά ήσουν μπροστά όταν σου άλλαξαν τον πολλαπλασιαστή?

Στο λέω τούτο, γιατί όταν μου συνέβη παρόμοιο περιστατικό στο Liberty, ήταν απλώς η πίπα του μπουζί, την οποία ο "μηχανικός" χάλασε, βάζοντάς την στραβά!!!!!
    Θανάσης

Οι φίλοι είναι πάντα λίγοι, και καλοί.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011

Μπροστα ημουν τον αλλαξε πραγματικα.

Εγω εχω την εξης συνηθεια ΔΕΝ φευγω καθομαι διπλα στο μηχανακι - αυτοκινητο για να βλεπω τι κανουν οι μηχανικοι.
    (δεν τους απασχολω οταν δουλευουν πανω στο μηχανακι απλα παρατηρω)

Επεισης δεν πρεπι να μοιαζουν τα δυο περιστατικα γιατι πρωτα εβαλε τον εγκεφαλο στο διαγνωστικο και μετα ανοιξε το πανω και το πλαινο καπακι για να αφαιρεσει τον πολλ/στη.Οποτε δεν μπορουσε να πειραξει την πιπα του μπουζι.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

Μπροστα ημουν τον αλλαξε πραγματικα.

Εγω εχω την εξης συνηθεια ΔΕΝ φευγω καθομαι διπλα στο μηχανακι - αυτοκινητο για να βλεπω τι κανουν οι μηχανικοι.
    (δεν τους απασχολω οταν δουλευουν πανω στο μηχανακι απλα παρατηρω)

Επεισης δεν πρεπι να μοιαζουν τα δυο περιστατικα γιατι πρωτα εβαλε τον εγκεφαλο στο διαγνωστικο και μετα ανοιξε το πανω και το πλαινο καπακι για να αφαιρεσει τον πολλ/στη.Οποτε δεν μπορουσε να πειραξει την πιπα του μπουζι.
    η συνηθεια που εχεις ειναι η καλυτερη για την τσεπη σου.οσο για την επεκταση της εγγυησης που διααβασα πιο πανω προσωπικα αξιζει ειδικα αν εχεις την εκδοση με το abs/asr.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον andreas 400
    η συνηθεια που εχεις ειναι η καλυτερη για την τσεπη σου.οσο για την επεκταση της εγγυησης που διααβασα πιο πανω προσωπικα αξιζει ειδικα αν εχεις την εκδοση με το abs/asr.
    Εχω την απλη παρολαυτα το σκεφτομαι,ειδικα μετα το προβλημα.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

εμενα ενα ρουλεμαν τιμονιου μ εβγαλε στα 3χρ. 19.000 αλλα η επεκταση ειναι σαν το συναγερμο.τα ηλεκτρολογικα τσουζουν,για την ακριβεια 130ε εχει ο ανορθωτης.απλα ρωτα για τις καλυψεις μην εχουν ψιλα γραμματα.οσο για τους κατοχους abs το θεωρω ακρως απαραιτητη κινηση γιατι το κοστος αυτων των μοναδων ειναι απαγορευτικο...

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011

οταν το πηρα ειχαμε μια μικρη κουβεντα με τον πωλητη ,μου ειχε πει τοτε οτι καλυπτει τα παντα ανεξαρτητων χλμ ,βεβαια ολα αυτα προφορικα.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

οταν το πηρα ειχαμε μια μικρη κουβεντα με τον πωλητη ,μου ειχε πει τοτε οτι καλυπτει τα παντα ανεξαρτητων χλμ ,βεβαια ολα αυτα προφορικα.
    να τα διαβασεις κατ εμε!!

Σελίδα 1 από 495 12351101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας
Κυριακή 21/10/2018 Γοργοπόταμος Φθιώτιδας
Σημείο συνάντησης: Στο πάρκινγκ του Χωριάτικο (παλιά Goody's) στο 23ο χλμ της Αθηνών - Λαμίας, στον Άγιο Στέφανο Ώρα συνάντησης: 08:00 Ώρα αναχώρησης: 08:30