motokinisi mpf grivas
Σελίδα 1 από 258 12351101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 2574

Thread: Maxsym 400i Αναφορές-επίλυση προβλημάτων

Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011

Maxsym 400i Αναφορές-επίλυση προβλημάτων

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορέσουμε να μαζέψουμε οτι προβλήματα μπορεί να βγάλει το μοτορι, για να μην ψαχνόμαστε δεξιά αριστερά........ελπίζω βέβαια να μείνει κενό το θεματακι.....
    http://img850.imageshack.us/img850/120/maxsymorg.jpg
    MaxSYM η αλλιώς Μιχάλης!

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009

Re: Αναφορες προβληματων για το MaxSym 400i

Μάκαρι να έμενε κενό Μιχάλη αλλά θα κάνω την αρχή δυστυχώς μιάς και δεν έχω βρεί λύση στα προβλήματα που έχω.Πρόβλημα με ρελαντί το οποίο δεν πέφτει κάτω από 2000 στροφές και όσα reset έχουμε κάνει στον εγκέφαλο δεν διορθώνει.Το τρελό είναι ότι δεν βγάζει και κάποιο σφάλμα στο διαγνωστικό.Άλλο πρόβλημα που έχω είναι ένας συντονισμός που ακούγεται όταν είναι ζεστό το μηχανάκι γύρω στις 4,500 με 5000 στροφές και ακόμα το ψάχνουμε.Πιστέυω ότι απο δευτέρα που θα το βάλω μέσα να βρεθεί λύση γιατί έχω αρχίσει και χάνω την υπομονή μου.Υπ όψιν το μηχανάκι έχει μόλις 400 χλμ και τα προβλήματα που αναφέρω τα έχω απο το πρώτο χλμ.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008

Υπομονή. Παιδικές ασθένειες νέων μοντέλων. Αν είναι καλός ο μάστορας θα βρει τις λύσεις.
    Σωκράτης

Senior Member TehNoiz's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2011

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον tasos_30
    Μάκαρι να έμενε κενό Μιχάλη αλλά θα κάνω την αρχή δυστυχώς μιάς και δεν έχω βρεί λύση στα προβλήματα που έχω.Πρόβλημα με ρελαντί το οποίο δεν πέφτει κάτω από 2000 στροφές και όσα reset έχουμε κάνει στον εγκέφαλο δεν διορθώνει.Το τρελό είναι ότι δεν βγάζει και κάποιο σφάλμα στο διαγνωστικό.
    Eλεγχο ωμικης αντιστασης του MAP / MAF (Τι διαααλα) sensor εχει στο throttle body! Α! Και το ποτενσιομετρο του, ισως ειναι ελλατωματικο για να συμβαινει κατι τετοιο.
    Ελεγχος αισθητηρα λ επισης!

Σφαλμα στη διαγνωση δε θα βγαλει ευκολα για ποτενσιομετρο πεταλουδας, εκτος και αν αποτυχουν και τα 2 rails που εχει!
    Το ιδιο και για τον λ, μονο αν εχει ξεφυγει εντελως, απο τα περιθωρια +/- που οριζει η χαρτοφραφηση βγαζει σφαλμα...
    Το ιδιο και για ολους τους αισθητηρες γενικοτερα!

Μικρες αποδεκτες αποκλισεις = διαφορα στις επιδοσεις, διαφορα στο ρελαντι, χαριν διορθωσης κρυου κινητηρα, χαμηλης ατμοσφαιρικης πιεσης θερμοκρασιας αερα κλπ
    Μεγαλες αποκλισεις = υποψια σφαλματος, λαμπακι check, καταγραφη σφαλματος.

Λαθος εγκεφαλου, δεν ειναι εκτος και αν εχουν περασμενη καμια περιεργη χαρτογραφηση δοκιμων.

Πολυ πολυ πολυ μεγαλες πιθανοτητες το προλημα να εντοπιζεται στα παραπανω!

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον soch
    Υπομονή. Παιδικές ασθένειες νέων μοντέλων. Αν είναι καλός ο μάστορας θα βρει τις λύσεις.
    Τέλος τα προβλήματα,όλα οκ με το μηχανάκι.Κατασκευαστικό λάθος μου είπε ο μάστορης με την βαλβίδα του choke η οποία έμενε λίγο ανοιχτή και τράβαγε αέρα με αποτέλεσμα να δουλεύει ψηλά το ρελαντί.Όσο για τον συντονισμό που είχε το μηχανάκι
    ήταν χαλαρές κάτι βίδες της εξάτμισης.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από τον symMax
    Τάσο τελικά σε ποιο μάστορη το πήγες?
    Σε εξουσιοδοτημένο στην λεωφ.Ηρακλείου.Πήγα και στον Ηλία αλλά επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος δεν μπορούσα να το αφήσω εκεί.

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010

moυ κανει ενα θορυβο μεταλλικο χαμηλα στισ στροφεσ οταν ξεκιναει σαν να συντονιζει κατι μπροστα και δεν εχω παει ακομη να το δω εχει τυχει σε κανεναν?

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

παιδια καλησπερα εχω ενα μαξιμ ,οποιος εχει μαξιμ και ακουει θορυβο απο πισω δεν ειναι αναρτιση αλλα το φιλτρο

Νέο Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010

Καλησπερα σε ολους.εχω το maxsym 400 περιπου 3 μηνες και εχω κανει 1800 χλμ.Νιωθω οτι το μπροστινο συστημα του κοπαναει λιγο παραπανω απο το κανονικο.Αυτο μπορει βεβαια να οφειλεται και στους πολυ ''καλους'' δρομους που εχει η Αθηνα αλλα εχει βαρυνει λιγο και η αισθηση του τιμονιου!Το θεμα του κλεισιματος της σελας εχει ηδη αναφερθει!Το πιο μεγαλο θεμα ομως που εχει το μηχανακι ειναι τα λαστιχα του,τα οποια μετα απο 2000χλμ δεν ανταποκρινονται στην συνολικα καλη εικονα του μηχανακιου.Συγκεκριμμενα, στις στροφες νιωθω πλεον καποια ασταθεια-γλυστριμα σε βαθμο επικινδυνο!

Senior Member Θ.Β's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008

Στην αρχή (μέχρι τα 1000) δέν το έκανε?
    Μήπως θέλει σφίξιμο το μπροστινό σύστημα?
    Θανάσης

Οι φίλοι είναι πάντα λίγοι, και καλοί.

Σελίδα 1 από 258 12351101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε threads
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Ακολουθήστε μας